Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 18:54

Harry Potter - skąd wziął się fenomen tej serii?

Powieści, sztuka teatralna, filmy, gry... Seria o młodym czarodzieju to prawdziwe uniwersum, jedno z najbogatszych, najciekawszych i najpopularniejszych w fantasy. Zachwyca kolejne pokolenia nie tylko dzieci, do których pierwotnie była adresowana, lecz także dorosłych fanów. Co wpłynęło na jej wielki fenomen?
  • 04.07.2024 06:25
Harry Potter - skąd wziął się fenomen tej serii?

Sierota, wychowujący się w nieszczególnie mu przychylnej rodzinie wujostwa, który pewnego dnia otrzymuje zaproszenie do rozpoczęcia edukacji w szkole magii. Tam nie tylko rozwija swe czarodziejskie umiejętności, ale też poznaje wspaniałych przyjaciół... oraz musi stanąć do walki z siłami zła. Tak, chodzi o Harry'ego Pottera, młodego czarodzieja wykreowanego przez brytyjską pisarkę J.K. Rowling, która opisała jego przygody nie tylko na kartach siedmiu powieści, ale też w sztuce teatralnej, stanowiącej ich kontynuację. Książki stanowiły jednak dopiero początek fenomenu, bowiem świat Pottera to również filmy - w tym spin-offy, do których Rowling pisała scenariusze - oraz gry komputerowe. Skąd wzięła się gigantyczna popularność młodego czarodzieja, znanego dziś chyba na całym świecie?

W oczekiwaniu na pociąg

Jak sama twierdzi, J.K. Rowling wymyśliła zarysy pierwszej powieści z cyklu, Harry Potter i Kamień Filozoficzny, czekając na spóźniony pociąg. Nie była to jej pierwsza próba literacka, wcześniej autorka napisała dwa inne utwory, które jednak zostały odrzucone przez wydawców. Jednakże powieść o jedenastolatku rozpoczynającym naukę w szkole magii okazała się bestsellerem zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie. Rozrosła się w siedmiotomowy cykl, do którego po latach Rowling dopisała jeszcze sztukę teatralną. Zaadaptowany on został na potrzeby kina. Pisarka napisała też scenariusze filmowej trylogii rozgrywającej się w świecie Pottera, Fantastyczne zwierzęta. Nie mogło też zabraknąć gier komputerowych. O tym, jak oglądać i czytać serię z Harrym Potterem, dowiesz się z tego artykułu: Harry Potter - kolejność.

Z czego jednak wynika to, że przygody młodego czarodzieja stały się aż takim fenomenem?

Sukces ma wiele przyczyn

Książkowa seria o Harrym Potterze - a w ślad za nią ekranizacje, gry i ogólnie całe uniwersum - zyskała gigantyczną popularność z wielu powodów. Jednym z głównych jest to, że powieści te po prostu miło się czyta. Mimo iż skierowane do dzieci i młodzieży, dostarczają wspaniałej rozrywki czytelnikom w każdym wieku. Napisane są prostym, lecz barwnym, oddziałującym na wyobraźnię językiem. Do ich zalet należy wartka akcja, interesujące fabuły, ciekawe, wielowymiarowe postaci, klimat... Długo by wymieniać.

Jednakże i tego byłoby mało, gdyby J.K. Rowling nie przemyciła do swoich dzieł ważnych treści. Świat czarodziejów, trolli, smoków, goblinów i czarów tak naprawdę uczy o rzeczach, z którymi młodzi ludzie stykają się każdego dnia. Cykl o Harrym Potterze przekazuje nam, jak ważna jest przyjaźń, wzajemne poszanowanie, poświęcenie... Radzi, by nie sądzić po pozorach. Jednocześnie - identycznie jak klasyczne baśnie - wpaja młodym czytelnikom, iż w życiu dalece nie wszystko jest dobre i sprawiedliwe. Harry od dziecka musi wszak borykać się z odrzuceniem przez przybraną rodzinę, jest niezrozumiany, a także gnębi go, że początkowo nie wie, kim byli jego rodzice. Niełatwo też znaleźć mu kolegów i przyjaciół, zaś wyzwania, przed jakimi staje w kolejnych tomach, pozornie wydają się przerastać jego siły. Jednakże odnosi zwycięstwo dzięki rosnącej wierze w siebie i pomocy osób, z którymi nawiązuje dobry kontakt.

Mówić krótko, seria o Harrym Potterze daje czytelnikom nadzieję, że jeśli będą sobą i nie poddadzą się, pokonają wszelkie przeciwności losu.

Przyjemnej lektury!

Artykuł sponsorowany