Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 września 2024 06:57

Czy ceny mieszkań na sprzedaż w Białymstoku znacząco różnią się od ceny za m2 w innych częściach kraju?

Białystok jako stolica Podlasia jest atrakcyjny pod względem mieszkaniowym i inwestycyjnym. Dodatkowo jest to ciekawe pod względem turystycznym miasto, a w takim koszty życia zawsze są nieco wyższe, co przekłada się także na ceny nieruchomości. Choć wschodnia część kraju zawsze była uznawana za tańszą, to w przypadku Białegostoku niekoniecznie tak jest. Jak kształtują się ceny mieszkań w stolicy naszego regionu na tle innych miast?
  • 21.08.2024 07:29
Czy ceny mieszkań na sprzedaż w Białymstoku znacząco różnią się od ceny za m2 w innych częściach kraju?

Ile kosztuje mieszkanie w Białymstoku?

Rynek nieruchomości w Białymstoku jest atrakcyjny, a do wyboru są mieszkania w stanie deweloperskim, jak i z rynku wtórnego. Można kupić ciekawe, odnowione nieruchomości na osiedlach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, ale i nowe mieszkania, które powstają w atrakcyjnych częściach miasta. Ceny mieszkań zarówno z rynku wtórnego, jak i deweloperskiego są na podobnym poziomie. Oczywiście można znaleźć tańsze, jeśli są one przeznaczone do remontu, ale ostateczny koszt będzie porównywalny do mieszkań gotowych do wprowadzenia lub w stanie deweloperskim.

W ostatnich latach ceny za m2 dość mocno wzrosły, ale już od paru tygodni zauważalny jest powolny spadek cen, choć oczywiście przyszłość jest niepewna. Wszystko zależy od koniunktury gospodarczej całego kraju i sytuacji międzynarodowej. Na obecną chwilę można kupić mieszkanie w Białymstoku za około 9 200 złotych za m2. Jest to uśredniona kwota, bo oczywiście znajdą się nieruchomości w centrum dużo droższe i takie na obrzeżach, gdzie cena będzie atrakcyjniejsza.

Czy Białystok jest drogim miastem na tle innych polskich miast?

Stolice miast wojewódzkich są zawsze droższe niż inne miasta. Na cenę mieszkania wpływ ma także fakt, czy dana miejscowość jest atrakcyjna pod względem inwestycyjnym i turystycznym. Jeśli corocznie miasto odwiedza wielu turystów, to ceny będą wyższe, bo zainteresowanie wynajmem wzrasta. Dodatkowo możliwości rozwoju stwarzają pole dla dużych firm, które z chęcią lokują tam swoje siedziby, a tym samym tworzą nowe miejsca pracy.

Jeśli chodzi o ceny mieszkań w Białymstoku w porównaniu do innych polskich miast wojewódzkich, to podobnie jest w Kielcach, Bydgoszczy czy Rzeszowie. Drożej za mieszkanie trzeba zapłacić oczywiście w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, a także w Gdańsku. Taniej jest w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Opolu. Jak zatem widać, Białystok plasuje się w środku stawki. Mieszkania na sprzedaż w Białymstoku cieszą się dużym zainteresowaniem, bo miasto cały czas się rozwija i stwarza dobre warunki do zamieszkania zarówno dla młodego pokolenia, jak i dla seniorów.

Ceny mieszkań – jakie czynniki mają na nie wpływ?

Podane ceny za m2 zawsze są średnimi, a ostateczny koszt jest zależny od wielu zmiennych. Przede wszystkim najważniejszy jest standard wykończenia, który ma kluczowy wpływ na cenę. Ważnym aspektem jest lokalizacja nieruchomości – w centrum zawsze jest drożej niż na obrzeżach. Również dostęp do infrastruktury wpływa na koszty. Jeśli osiedle jest monitorowane, a w pobliżu znajdują się szkoła, sklep, przychodnia, a także przystanki, park czy restauracje, to na mieszkanie trzeba będzie wydać więcej.

Na cenę mieszkania wpływ ma też dzielnica, w której się ono znajduje, a także atrakcje turystyczne znajdujące się w pobliżu. Takie nieruchomości są atrakcyjne pod względem inwestycyjnym, co przekłada się nie tylko na cenę zakupu, ale też cenę wynajmu. Nie da się ukryć, że ceny mieszkań kształtuje popyt. Jeśli dany obszar miasta jest atrakcyjny, to kwoty te będą wyższe w porównaniu do nieruchomości, które mają nawet wyższy standard, ale znajdują się w mało popularnych częściach.

Podsumowując, jeśli chodzi o ceny mieszkań za m2 w Białymstoku, to te pozostają na średnim poziomie na tle innych miast wojewódzkich w Polsce. Rynek nieruchomości jest atrakcyjny, a do wyboru są mieszkania w stanie deweloperskim, a także z rynku wtórnego. W zależności od lokalizacji i udogodnień można trafić na okazje, choć takie zdarzają się rzadko. Warto jednak śledzić ceny i sprawdzać, czy tendencja nadal będzie spadkowa.

Artykuł sponsorowany