Polacy coraz częściej są świadomi tego jak ważny jest jej wybór, sięgają więc po kołdry wełniane. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pościeli wykonanych z naturalnych materiałów. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się kołdry z alpaki. Jednym z największych producentów tego typu pościeli jest polska firma My Alpaca. Co takiego sprawia, że kołdry wełniane, wykonane z włókien pozyskanych od alpaki przodują w rankingach najchętniej kupowanych pierzyn? Żeby w pełni zrozumieć ich fenomen, musimy zacząć od podstaw.
Dlaczego alpaki?
Alpaki to urocze, kudłate kuzynki lam. Są to zwierzęta wielbłądowate, zamieszkujące Amerykę Południową. Żyją w górnych partiach And, na wysokościach od 3.000 do 5.000 metrów. Osiągają około 85 cm wysokości i ważą od 50 do 80 kg. Potrafią przystosować się zarówno do suchego, upalnego klimatu, jak i do panujących w górach surowych zim. Niesamowite zdolności adaptacyjne zawdzięczają właściwościom termoizolacyjnym wełny, której włókna od lat uważane są za jedne z najcenniejszych i najpiękniejszych jakie stworzyła natura.
Wysoką jakość wełny alpaki doceniali już Inkowie (źródło informacji). Alpaki zostały przez nich udomowione już kilka tysięcy lat temu. Starożytna cywilizacja do tego stopnia doceniała niespotykaną jakość oraz piękno ich runa, że nazywane ono było „złotem Inków”. To z niego tworzono miękkie tkaniny, wykorzystywane do produkcji ubrań, z którymi nie mogły się mierzyć nawet najbardziej ekskluzywne wyroby europejskie. Jakie tajemnice kryje w sobie wełna alpaki?
Runo alpaki- co w nim takiego niezwykłego?
Wełna alpaki posiada niesamowite właściwości termoizolacyjne. Jej cechy zmieniają się w zależności od temperatury, dzięki czemu zwierzęta te znakomicie radzą sobie zarówno w upalne dni, jak i podczas siarczystych mrozów. Wełna alpaki jest aż sześć razy cieplejsze niż wełna owcy! Do tego jest ona jedwabiście miękka, puszysta i przyjemna w dotyku, a także niezwykle lekka. Jakby tego wszystkiego było mało, włókna wełny alpaki nie zawierają lanoliny. Jest to substancja wytwarzana przez gruczoły łojowe owiec, która może być przyczyną uczulenia. Brak lanoliny powoduje, że wełna pozyskiwana od tych zwierząt jest całkowicie bezpieczna na alergików. Te wszystkie cechy sprawiają, że włókna runa alpaki to jeden z najlepszych materiałów, z jakich produkowane są kołdry wełniane.
Zalety kołdry z alpaki
Dla wielu osób w wyborze materiału z którego wykonana jest pościel najważniejsza jest jakość. Jedni cenią sobie bardziej wytrzymałość, inni wygląd lub to by tkania była miękka i przyjazna w dotyku. Jak pogodzić te wszystkie cechy? Dzięki produktom My Alpaca nie ma potrzeby iść na żadne kompromisy! Jakie zalety ma kołdra z alpaki?
- Termoizolacja
Wełna alpaki jest aż sześć razy cieplejsza niż runo owcy. Kołdry z niej wykonane są więc znacznie mniej grube niż klasyczne pościele, a jednocześnie zapewniają lepszą izolację termiczną. Włókno alpaki nie wchłania też wilgoci, uwalniając ją w powietrze. Dzięki temu kołdra wełniana „oddycha”, zapobiegając przegrzaniu organizmu. Zwiększa to komfort snu i pozwala na użytkowanie pościeli My Alpaca przez cały rok.
- Trwałość, czystość i higiena
Runo alpaki jest nie tylko cieplejsze, ale też trzykrotnie trwalsze od owczej wełny. Jej włókna są dużo bardziej odporne na rozciąganie, dzięki czemu zachowują swoje właściwości w procesie produkcji. Kołdry z alpaki nie przyciągają też kurzu, a właściwości termoizolacyjne utrzymują pościel w suchości. Dzięki temu wyroby My Alpaka nie są atrakcyjnym środowiskiem dla roztoczy, bakterii i grzybów.
- Kołdry z alpaki są hipoalergiczne
Pierzyny wykonane z runa alpaki produkowane są z włókna, które nie zawiera lanoliny. Oznacza to, że produkty firmy My Alpaca są bezpieczne dla alergików. Pościele wełniane tego producenta przeszły z pozytywnym wynikiem badania alergologiczne i uzyskały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
-Jedwabista miękkość
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze wymarzonej pościeli jest stopień jej miękkości i to czy jest przyjemna w dotyku. Wełniane kołdry z alpaki otulają jedwabistą miękkością, sprawiając że czujemy się jakbyśmy zanurzyli się w aksamitnym obłoku. W przeciwieństwie do pościeli wykonanych z owczej wełny, kołdry z z alpaki marki My Alpaca nie podrażniają skóry. O denerwującym uczuciu „gryzienia” można zapomnieć. Spanie w takich warunkach to czysta przyjemność!
Jak powstają nasze kołdry z alpaki?
Włókno alpaki pozyskiwane jest w procesie strzyżenia, raz w roku. Jest ono ręcznie oczyszczane z drobin kurzu i innych zanieczyszczeń. Nie wymaga chemicznej obróbki, jest jedynie prane w ekologicznym mydle. Następnie runo alpaki jest rozczesywane za pomocą tradycyjnej gręplarki. Po oczyszczeniu i rozczesaniu wełny jest ona układana na krosnach, pomiędzy warstwami bawełny lub bawełny z bambusem i ręcznie pikowana. Dzięki temu runo nie przemieszcza się pomiędzy powłokami. Ostatnim etapem produkcji jest ręczne wykończenie pościeli bawełnianą lamówką i ozdobienie jej wzorem charakterystycznym dla produktów My Alpaca.
My Alpaca
Założycielką firmy jest Magdalena Kot. W swojej pracy jako absolwentka iberystyki łączy zamiłowanie do kultury Ameryki Południowej z pragnieniem tworzenia ekskluzywnych produktów najwyższej jakości. My Alpaca eksportuje poduszki i kołdry z alpaki m.in. do Japonii, RPA i Stanów. Ręcznie tworzone pościele są naturalne i zdrowie. My Alpaca otrzymała prestiżowe nagrody za design – must have w Łodzi i Dobry Wzór z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Firma posiada szeroki wybór poduszek i kołder. W ofercie My Alpaca znajdą Państwo pościele dla niemowląt, dzieci, nastolatków i dorosłych w wielu rozmiarach i wariantach. Są to produkty ekskluzywne, uniwersalne i oryginalne, dzięki czemu cieszą się dużo popularnością jako pomysł na prezent.
Konserwacja kołder z alpaki
Naturalne kołdry z alpaki są proste w użytkowaniu i konserwacji. Brak lanoliny sprawia, że dłużej niż tradycyjne kołdry wełniane zachowują one czystość i świeżość. Pościele firmy My Alpaca nie wymagają częstej dezynfekcji. Są to kołdry oddychające, nie pochłaniają więc brzydkich zapachów. Aby pozostały świeże wystarczy sporadyczne wietrzenie pościeli. Zaleca się pranie kołdry wełnianej wyłącznie w przypadku zabrudzenia np. jedzeniem lub napojami. Pościel należy prać w temperaturze do 30 stopni Celsjusza, przy użyciu delikatnych środków czyszczących. Nie wskazane jest wirowanie i suszenie kołdry z alpaki w suszarce automatycznej.
Produkty z artykułu pochodzą ze sklepu internetowego POŚCIEL TO, dystrybutora markowej pościeli.