Jesienią 2017 roku z RPO pozyskano 1 mln 392 tys. zł. na restauracje obiektu. Wyłoniona firma zrealizowała zadanie za około 2,6 mln zł. Prace renowacyjne zakończyły się w ubiegłym roku. W styczniu tego roku do budynku wprowadziła się Gminna Biblioteka Publiczna. Utworzyła tu swoją filię i zajęła trzy pomieszczenia. Władze gminy podkreślały jednak, że zabytek ma służyć celom kulturalnym w szerszym zakresie. - Będą tu organizowane spotkania autorskie z pisarzami, myślę, że i zajęcia dla dzieci. Zależy nam na tym, by to miejsce żyło i budowało swoją rangę, jako punkt na kulturalnej mapie powiatu i województwa – zapewniał wójt Arkadiusz Filipek.
W ostatni weekend sierpnia na terenie zabytkowego pałacyku gmina zorganizowała koncert na zakończenie lata. Widowni zaprezentowała się orkiestra akordeonowa Arti Sentemo. Głównym celem przyświecającym temu koncertowi było promowanie pięknych miejsc w powiecie radzyńskim. Wójt i sekretarz gminy jako gospodarze poprowadzili wydarzenie w strojach sarmackich. Dodatkową atrakcją była zorganizowana w piwnicy dworku wystawa broni, starych monet i dawnych przedmiotów użytkowych. Można ją zwiedzać w godzinach pracy biblioteki.
Budynek to pozostałość własności Firlejów. W XVI wieku Mikołaj Firlej zbudował tu folwark. W dworku zamieszkiwała aktorka Anna Milewska. Mieszkała tu przez kilka lat od 1936 roku, w czasie, gdy jej ojciec był zarządcą majątku Raczyńskich. Po II wojnie światowej w dworku funkcjonowała wojskowa szkoła kierowców. Później przez lata służył lokalnej społeczności jako siedziba szkoły podstawowej. Od 2003 roku budynek nie był na stałe zagospodarowany.
Napisz komentarz
Komentarze