Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:19
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ścieki

W przyszłym tygodniu radni miasta Radzyń Podlaski zdecydują czy uchylić decyzję ich poprzedników zakazującą gminie Radzyń Podlaski wpięcia nitki kanalizacyjnej do miejskiej oczyszczalni. W poprzedniej kadencji między samorządami toczył się w tej sprawie spór sądowy. Dziś nowi włodarze chcą w tym temacie raczej współpracować.
Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ścieki
Radni miasta Radzyń Podlaski zdecydują czy uchylić decyzję ich poprzedników zakazującą gminie Radzyń wpięcia nitki kanalizacyjnej do miejskiej oczyszczalni

Źródło: pixabay.com\poglądowe

Przypomnijmy, że w lipcu 2021 roku gmina Radzyń Podlaski rozstrzygnęła przetarg na budowę kanalizacji w miejscowości Biała, największym sołectwie gminy. Żeby inwestycja miała sens, wybudowana sieć kanalizacyjna musiała mieć gdzie odprowadzać trafiające do niej ścieki. Oczyszczalnia w Radzyniu Podlaskim zarządzana przez miejską spółkę Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, odbierała już ścieki z miejscowości gminnych Radowiec i Zabiele.

W przypadku miejscowości Biała zgody na odbiór ścieków, jaką uzyskały dwie wcześniej wymienione wsie, gmina nie dostała. Inwestycję w Białej jednak kontynuowała, choć władze miasta sygnalizowały, że obawiają się, iż wójt planuje bezprawnie podłączyć wybudowaną kanalizację do sieci zrzucającej ścieki do miejskiej oczyszczalni.

Ban na oczyszczalnię

Miasto stało na stanowisku, że nie ma możliwości wpięcia kolejnej nitki kanalizacji gminnej do miejskiej oczyszczalni, zanim ta nie przejdzie modernizacji. Wyceniało ją na najmniej na 30 mln zł. – Zakładając, że w przyszłości gmina wiejska wykona kanalizację na całym terenie, to udział mieszkańców w odbiorze ścieków wyniesie ok. 30 proc. Jeśli władze gminy wiejskiej planują podłączenie wszystkich swoich mieszkańców do miejskiej oczyszczalni, gmina powinna uczestniczyć w kosztach modernizacji oczyszczalni w podobnym procencie – wyrokował ówczesny burmistrz Jerzy Rębek

Tyle, że zamiast rozmów o współpracy w modernizacji instalacji oczyszczania ścieków, rada miasta pod koniec listopada 2021 roku przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się zawarciu porozumienia międzygminnego, które umożliwiłoby gminie Radzyń Podlaski zrzut ścieków do miejskiej oczyszczalni, z terenów na których w tym czasie budowana była kanalizacja. Rok później miejsko-gminna awantura trafiła do sądu.

W grudniu 2022 roku rozpoczęła się sprawa w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim z powództwa miasta, które żądało zakazu naruszania przez gminę jego własności. Chodziło o dostęp do miejskiej oczyszczalni ścieków. Burmistrz twierdził, że wójt podstępem chce wpiąć do sieci miejskiej kolejną nitkę kanalizacyjną z gminy. Wójt stał na stanowisku, że oskarżenia burmistrza to kłamstwo.  „Proponuję panu burmistrzowi Rębkowi aby zrobił rachunek sumienia, przestał mnie oczerniać, blokować gminne inwestycje i zajął się zaniedbanym miastem.” – pisał w specjalnym oświadczeniu w 2022 roku wójt Wiesław Mazurek. Jego adwersarz natomiast niewzruszenie bronił stanowiska, ze działa na rzecz miasta i swoich interesów swoich mieszkańców.

Czy będzie zdjęcie blokady?

W tej kadencji tak miastem jak i gminą rządzą już nowi włodarze. Od początku deklarowali dojście do konsensusu w sprawie korzystania z oczyszczalni. Burmistrz od miesięcy zapewnia, że nie ma już kłótni wokół oczyszczalni między miastem a gminą Radzyń. – Poza tym wszystko trzeba jednak zorganizować wokół tej inwestycji od początku – przyznaje Jakub Jakubowski.

Daniel Grochowski, wójt gminy Radzyń Podlaski przyznaje, że uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie, to priorytet. 

– Wybudowanej w Białej nitki kanalizacyjnej nie podłączył mój poprzednik nigdzie. Kolektory zakopane leżą w ziemi. Prowadzimy rozmowy z miastem o przyłączeniu tych budynków do oczyszczalni miejskiej. Jest światełko w tym kierunku, tym bardziej że rozmawiamy też o przyszłości i wspólnym prowadzeniu oczyszczalni – mówił wójt w rozmowie ze Słowem Podlasia wczesną jesienią tego roku.

Samorządowy żałują, że poprzednicy tracili energię na spory, gdy mieli w poprzedniej kadencji szansę na modernizację oczyszczalni. 

– W 2021 roku, gdy były do pozyskania pieniądze z Polskiego Ładu na modernizację oczyszczalni i można ją było sfinansować z dotacji w 95 proc., nie skorzystali – wypominał poprzednikom na jednej z sesji burmistrz Jakub Jakubowski.

Dziś wraz z wójtem gminy Radzyń Podlaski zastanawiają się, jak wspólnie dźwignąć odpowiedzialność za oczyszczalnię i jej dalsze funkcjonowanie.

Na razie gestem dobrej woli ma być wycofanie się z uchwały z 2021 roku dotyczącej „nie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Miejską Radzyń Podlaski, a Gminą Radzyń Podlaski dotyczącego przejęcia przez Gminę Miejską Radzyń Podlaski częściowej realizacji zadania własnego Gminy Radzyń Podlaski zbiorowego odprowadzania ścieków komunalnych w zakresie oczyszczania ścieków odprowadzanych z nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Gminy Radzyń Podlaski”. - Na sesji zaplanowanej na 28 listopada będzie obecny wójt z prośbą o współpracę i pomoc mieszkańcom rady gminy – zapowiada burmistrz Jakubowski.

Wójt przyznaje, że kwestie odprowadzania ścieków z Białej chciałby rozwiązać jak najszybciej. - Ścieki, które dziś wywożone są od naszych mieszkańców szambiarkami i tak trafiają do oczyszczalni miejskiej. Myślę, że te budynki, które zostały już uzbrojone w sieć mogłyby skorzystać – wyjaśnia Daniel Grochowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ccyt 21.11.2024 16:54
Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecie

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama