Porady „na odległość” do tej pory zarezerwowane były jedynie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Najczęściej odbywają się w formie telefonicznej, jako najwygodniejszej dla większości osób. Zwłaszcza tych, którzy gorzej radzą sobie z komputerem. Bezpośrednia rozmowa z prawnikiem, możliwość zadawania pytań przez obie strony, doprecyzowania czegoś, wyjaśnienia sprawdzają się często o wiele lepiej niż wymiana e-maili.
Kto i jak może skorzystać z porady?
Z nieodpłatnej pomocy prawnika mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów usług odpłatnych. Osoba uprawniona zgłasza taką potrzebę pod nr. tel: 83 351 13 56 lub na e-mail [email protected]. Może tez zapisać się na poradę, korzystając z serwisu internetowego Ministerstwa Sprawiedliwości https://np.ms.gov.pl/lubelskie/bialski.
Po odebraniu telefonu od prawnika w umówionym dniu należy złożyć ustne oświadczenie o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej porady lub wcześniej przesłać skan podpisanego oświadczenia na ww. adres mailowy (wzór dostępny na stronie starostwa powiatowego – www.powiatbialski.eu).
Zakres pomocy
Przed rozmową z prawnikiem należy przygotować wszystkie dokumenty dotyczące sprawy – pisma, decyzje itp. Warto też spisać wszystkie ważne informacje dotyczące sprawy, tak aby potem ich nie zapomnieć przekazać prawnikowi, sporządzić listę pytań dla prawnika (nie bójmy się pytać, prosić o wyjaśnienia). Trzeba być punktualnym oraz zapewnić sobie czas i spokojne miejsce do rozmowy, a także mieć pod ręką papier i przybory do pisania. Warto jest być bardzo szczerym. Prawnik jest po to, aby nam pomóc i musi znać wszystkie aspekty naszej sprawy.
Prawnik wskaże możliwe drogi rozwiązania problemu prawnego, a także sporządzi dla nas, jeśli to konieczne, projekt odpowiedniego pisma. Zostaniemy też poinformowani o kosztach postępowania. Zakres prawny poradnictwa to: prawo rodzinne, pracy, cywilne, administracyjne i karne, sprawy dot. zakładania działalności gospodarczej, ubezpieczeń społecznych i opieki zdrowotnej.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i mediacja
Obejmuje ono informacje o przysługujących nam uprawnieniach lub obowiązkach oraz wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu. Obejmuje w szczególności porady z zakresu: świadczeń socjalnych, mieszkaniowych, rodzinnych, ubezpieczenia społecznego, zatrudnienia i bezrobocia, imigracji/repatriacji, finansowych, niepełnosprawności, obywatela a instytucji, pozbawienia wolności, spadkowych, konsumenckich, stosunków międzyludzkich i własności. W niektórych sprawach możliwa jest mediacja prawnika pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu. Mediacja odbywa się na wniosek zainteresowanego.
Napisz komentarz
Komentarze