Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:10
Reklama dotacje rpo
Reklama

Tradycje: Karnawałowych wspomnień czar!

Karnawał to inaczej zapusty. Obchodzą go mieszkańcy całego globu, choć forma w różnych krajach zabawy jest inna. W tym roku z powodu pandemii wielkie bale, domówki i masowe imprezy na świeżym powietrzu nie odbędą się. Warto więc wrócić pamięcią do lat 80. XX wieku i sprawdzić, jak bawiliśmy się kiedyś.
Tradycje: Karnawałowych wspomnień czar!

Autor: Adam Trochimiuk/Archiwum

Okres zimowych balów, zabaw i maskarad rozpoczyna się 6 stycznia, w święto Trzech Króli i trwa do Środy Popielcowej. W 2021 r. karnawał zakończy się więc 16 lutego. 17 lutego rozpocznie się Wielki Post. Tradycja wskazuje, że w tym okresie należy powstrzymać się od hucznych zabaw.

Mięsopust lub mięsopusty
W tradycji ludowej karnawał nazywano także mięsopustem albo mięsopustami. Nazwa pochodzi od dwóch wyrazów, „mięsa” i „opust”, oznaczające opuszczenie na czas Wielkiego Postu. Na mięsopust gromadzili się i bogaci, i biedniejsi. Ci drudzy bawili się w karczmach przy gorzałce i schłodzonym piwie. W karnawale modne było przebieranie się za Cyganów, Turków, diabłów oraz różne zwierzęta. Przebierańcy chodzili po domach i prosili o jedzenie i picie. A zwierzęta uosabiały bóstwa płodności i urodzaju. Przebierano się więc głównie za bociany, żurawie, konie, kozy czy niedźwiedzie. Często też tańczono na urodzaj żyta, owsa lub ziemniaków.

Karnawał w tradycji ludowej był czasem radości, bo wspominano narodziny Jezusa i wizyty kolędników. Był to czas wesel, zbiorowych towarzyskich imprez, zabaw. Młodzi ludzie decydowali się na zawarcie małżeństw akurat w tym okresie, gdyż mieli dużo wolnego czasu, wokół roztaczała się piękna, zimowa aura i panował mróz, dlatego przed weselem nie psuła się żywność. Wiele osób wpadało w wir szaleństwa karnawałowego, nawet jeśli nie szukało drugiej połówki. Na Południowym Podlasiu zapustami nazywano ostatnie dni karnawału. W tłusty czwartek smażono pączki i faworki, przygotowywano obfite obiady. We wtorek zapustny tańczono na potańcówkach, ale tylko do godz. 23.30. O północy wszyscy byli w łóżkach.

Karnawał w PRL
Na karnawał w latach 80-tych czekali wszyscy. Do historii przeszły wielkie bale organizowane przez zakłady pracy, w restauracjach, szkołach lub domach kultury. W pamięć zapadły też bale choinkowe przygotowywane głównie dla dzieci. Słynne bale odbywały się w Białej Podlaskiej. Klub „Piast”, restauracja „Stylowa”, „Podlasianka” lub „U Radziwiłła” to tylko niektóre miejsca, w których świętowano do białego rana. Bale miały głównie charakter koszyczkowy. Restauracje zapewniały dania gorące, szampana i niektóre alkohole. Goście przynosili sałatki, śledzie, galaretę i inne przystawki. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 stycznia

Tam też znajdziecie więcej zdjęć Adama Trochimiuka z karnawałowych zabaw minionych lat.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ja 15.01.2021 22:57
To jest Studniówka,Biała Podlaska "Kraszak",chyba 1985 r.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama