Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:17
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Narodowy Spis Powszechny. Uważajcie na oszustów!

Od 1 kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny 2021. Główną jego formą jest samospis internetowy. Od 4 maja natomiast rozpoczął się również spis telefoniczny. Rachmistrzowie dzwonią do respondentów, którzy nie spisali się do tej pory samodzielnie. Samorządy i policja apelują jednak o ostrożność, by nie dać się nabrać oszustom, dla których to świetna okazja, by wyłudzić nasze dane. Podpowiadamy, co należy zrobić, by tego uniknąć.
Narodowy Spis Powszechny. Uważajcie na oszustów!

Autor: pixabay.com/poglądowe

Od początku kwietnia trwa obowiązkowy, organizowany co 10 lat, Narodowy Spis Powszechny. W tym roku jego wiodąca formą jest samospis internetowy na stronie www.spis.gov.pl. Tam też znajdziemy wszelkie informacje na temat spisu, ale też sprawdzimy tożsamość rachmistrza poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną również na stronie www.rachmistrz.stat.gov.pl. Tożsamość rachmistrza możemy również sprawdzić na infolinii GUS pod nr. 22 279 99 99. Od 4 maja bowiem rachmistrzowie telefoniczni będą dzwonić do respondentów, którzy jeszcze nie dokonali spisu. 

Okazję tę mogą wykorzystać oszuści i naciągacze, którzy bazując na niewiedzy ankietowanych, zechcą wyciągnąć od nich wrażliwe dane. Dlatego policja i samorządy apelują o ostrożność i zachęcają do zapoznania się z zasadami i pytaniami, obowiązującymi podczas spisu.

– Na pewno dobrym środkiem ostrożności będzie weryfikacja naszego rozmówcy na infolinii GUS lub poprzez formularz podany na stronie internetowej. Rachmistrz telefoniczny jest zobowiązany do podania swojego imienia i nazwiska oraz numeru identyfikatora. Taka osoba będzie wiedziała do kogo dzwoni, będzie znała imię i nazwisko respondenta. Przed przystąpieniem do spisu telefonicznego warto jest zapoznać się z pytaniami spisu. W ten sposób będziemy wiedzieć, czy ktoś nie próbuje w ten sposób wyłudzić takich danych jak: numer dowodu osobistego, dane z kart płatniczych, dane rachunków bankowych, loginy i hasła do różnych usług internetowych – wyjaśnia sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.  

W przypadku pytań o kwestie dotyczące numerów kont bankowych, danych do logowania, czy posiadanych kosztowności, powinniśmy od razu nabrać podejrzeń co do uczciwości rozmówcy, bo takich pytań w formularzu spisowym nie ma. Sprawę należy niezwłocznie zgłosić na policję.

Jedynym numerem, z którego będą dzwonić rachmistrzowie jest 22 828 88 88  i aż do odwołania nie będą oni odwiedzać respondentów w domach. Dodatkowo każdy z nich ma nadany oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe, zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych. Należy też pamiętać, aby nie reagować na wszelkie wiadomości dotyczące spisu, które dotrą do nas drogą e-mail lub SMS. 

Jeśli spisaliśmy się już wcześniej przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie powinien dzwonić do nas w tej sprawie. Takie kontakty mogą być bowiem próbą wyłudzenia danych.

Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, należy pamiętać, że zgodnie z ustawą nie można odmówić podania mu danych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Cynik 13.05.2021 13:03
Jeśli państwo polskie nie potrafi zabezpieczyć danych sędziów i prokuratorów (wyciek z KSSiP) oraz policjantów, w tym "tajniaków" (wyciek zapisów na szczepienia), to kto jest na tyle naiwny żeby uwierzyć, że bezpieczne są dane "statystycznego Kowalskiego" podane jakiemuś frajerowi spisowemu?

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama