Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:23
Reklama
Reklama

Region: Przez kapryśną wiosnę nie będzie majowego miodu

Pszczelarzy czeka trudny czas, gdyż zmienna pogoda tegorocznej zimy i chłodna wiosna spowodowały, iż pszczele rodziny w wielu przypadkach padły lub są w bardzo słabej kondycji. To oznacza, że w maju może nie być miodu.
Region: Przez kapryśną wiosnę nie będzie majowego miodu

Autor: fot. archiwum Leszka Mikołajczuka

- Ważne jest jak pszczelarz pomógł swoim pszczołom przygotować się do zimy. Czy podał im leki zabezpieczające przed chorobami układu pokarmowego, szczególnie przed chorobą Nosema, oraz jakim pokarmem, i jakiej ilości i w jakim terminie rodziny pszczele był zakarmione na zimę.

 

Zima 2020/2021 na zmianę była mroźna i ciepła, więc pszczoły nie we wszystkich ulach odpowiednio wcześnie uwiązały kłąb zimowy – tj. nieco spłaszczoną kulę utworzoną z zimujących pszczół w celu ochrony przed chłodem. Naturalnie wewnątrz tej kuli powinna znajdować się królowa tzw. matka pszczela. Rozluźnienie bądź nie zawiązanie kłębu zimowego spowodowało, że w niektórych ulach matki pszczele bardzo długo znosiły jajeczka tzn. czerwiły, a w związku z tym pszczoły zużywały zwiększoną ilość pokarmu, jaki zgromadziły na okres zimowy. Wywołało to stan głodowy, w większości rodzin pszczelich. Niektórzy pszczelarze sugerowali, iż w połowie stycznia, w niektórych rodzinach kończył się pokarm, a co gorsze matki pszczele na nowo rozpoczęły w tym okresie znosić kolejne jajeczka, co jeszcze zwiększyło nadmierne pobieranie kończącego się pokarmu – wyjaśnia Leszek Mikołajczuk pełniący obowiązki prezesa Związku Pszczelarzy Podlasie.

Dodaje, że nie jest to zjawisko normalne, bo matki powinny zacząć czerwić, czyli składać nowe jajeczka z końcem lutego. - Tylko nieliczni pszczelarze w styczniu przy sprzyjającej pogodzie dokonali przeglądu rodzin pod kątem znajdujących się tam zimowych zapasów. Zapobiegliwi, podali pszczołom tzw. ciasto pyłkowo-miodowe. Ci, co liczyli, że pszczoły dadzą sobie same radę zawiedli się. Niejednokrotnie płacąc za ten błąd śmiercią rodziny pszczelej. W najlepszym przypadku pszczoły były w słabej kondycji - zauważa Leszek Mikołajczuk zajmujący się pszczelarstwem od kilkunastu lat.  (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 25 maja


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama