Zgodnie z nowymi regulacjami pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju.
Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo osoby, która wchodzi na przejście. Wprowadzono też zakaz używania przez pieszego na pasach telefonu komórkowego.
Ujednolicona prędkość i koniec z jazdą na zderzaku
Kolejna nowość to ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/ha, bez względu na porę dnia. Ustawa wprowadza także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp wyrażony w metrach powinien wynosić nie mniej niż połowa prędkości pojazdu, którym porusza się kierujący. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas wyprzedzania. Przepisy zaczną obowiązywać 1 czerwca.
Hulajnogi elektryczne
Od 20 maja obowiązują nowe przepisy dotyczące m.in. hulajnóg elektrycznych. Zezwalają na korzystanie z takiej hulajnogi na drogach publicznych po ukończeniu przez użytkownika 10 roku życia. Młodsi mogą robić to wyłącznie pod opieką dorosłych i tylko w strefie zamieszkania. Aby jeździć samodzielnie, trzeba mieć 18 lat i znać przepisy drogowe lub mniej i mieć prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T albo kartę rowerową. Hulajnogą można poruszać się wyłącznie po drogach dla rowerów, pasach rowerowych wydzielonych z jezdni lub trasach pieszo-rowerowych. Maksymalna prędkość nie może przekroczyć 20 km/h. Natomiast po chodnikach nie można jechać szybciej niż idą piesi, ale nie ustalono dokładnej wartości.
Przepisy zabraniają przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i rzeczy. Kierownicę należy trzymać oburącz. Nie wolno jechać na hulajnodze elektrycznej pod wypływem alkoholu (pow. 0,2 promila). Parkowanie winno odbywać się w sposób równoległy do krawężnika, przy zachowaniu min. 1,5 metra wolnego miejsca na chodniku lub w wyznaczonych obszarach. Przepisy pozwalają na jazdę hulajnogą elektryczną po jezdni, ale pod warunkiem, że w pobliżu nie ma drogi rowerowej ani chodnika, a dopuszczalna prędkość na tym odcinku drogi nie jest większa niż 30 km/ha. Jeżeli brak jest drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony jest ruch z prędkością powyżej 50 km/ha, można jechać po chodniku lub drodze dla pieszych, ale jedynie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych. Wszystko to przy zachowaniu szczególnej ostrożności, ustępowaniu pierwszeństwa pieszym i nie utrudniania im ruchu. Dozwolone jest przejeżdżanie przez przejście dla rowerzystów, ale na przejściu dla pieszych użytkownik powinien hulajnogę przeprowadzić. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 25 maja
Napisz komentarz
Komentarze