Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:14
Reklama
Reklama

Poznaj nowe przepisy drogowe

Już 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy okrzyknięte "rewolucją na polskich drogach". Jedną z ważniejszych zmian jest rozszerzenie pierwszeństwa pieszych wchodzących na przejście. Kolejne to ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/ha oraz zakaz jazdy na zderzaku. Od 20 maja obowiązują też nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspierających ruch. 
Poznaj nowe przepisy drogowe

Autor: pixabay.com

Zgodnie z nowymi regulacjami pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju.

Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo osoby, która wchodzi na przejście. Wprowadzono też zakaz używania przez pieszego na pasach telefonu komórkowego. 

Ujednolicona prędkość i koniec z jazdą na zderzaku

Kolejna nowość to ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/ha, bez względu na porę dnia. Ustawa wprowadza także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp wyrażony w metrach powinien wynosić nie mniej niż połowa prędkości pojazdu, którym porusza się kierujący. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas wyprzedzania. Przepisy zaczną obowiązywać 1 czerwca. 

Hulajnogi elektryczne

Od 20 maja obowiązują nowe przepisy dotyczące m.in. hulajnóg elektrycznych. Zezwalają na korzystanie z takiej hulajnogi na drogach publicznych po ukończeniu przez użytkownika 10 roku życia. Młodsi mogą robić to wyłącznie pod opieką dorosłych i tylko w strefie zamieszkania. Aby jeździć samodzielnie, trzeba mieć 18 lat i znać przepisy drogowe lub mniej i mieć prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T albo kartę rowerową. Hulajnogą można poruszać się wyłącznie po drogach dla rowerów, pasach rowerowych wydzielonych z jezdni lub trasach pieszo-rowerowych. Maksymalna prędkość nie może przekroczyć 20 km/h. Natomiast po chodnikach nie można jechać szybciej niż idą piesi, ale nie ustalono dokładnej wartości.

Przepisy zabraniają przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i rzeczy. Kierownicę należy trzymać oburącz. Nie wolno jechać na hulajnodze elektrycznej pod wypływem alkoholu (pow. 0,2 promila). Parkowanie winno odbywać się w sposób równoległy do krawężnika, przy zachowaniu min. 1,5 metra wolnego miejsca na chodniku lub w wyznaczonych obszarach. Przepisy pozwalają na jazdę hulajnogą elektryczną po jezdni, ale pod warunkiem, że w pobliżu nie ma drogi rowerowej ani chodnika, a dopuszczalna prędkość na tym odcinku drogi nie jest większa niż 30 km/ha. Jeżeli brak jest drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony jest ruch z prędkością powyżej 50 km/ha, można jechać po chodniku lub drodze dla pieszych, ale jedynie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych. Wszystko to przy zachowaniu szczególnej ostrożności, ustępowaniu pierwszeństwa pieszym i nie utrudniania im ruchu. Dozwolone jest przejeżdżanie przez przejście dla rowerzystów, ale na przejściu dla pieszych użytkownik powinien hulajnogę przeprowadzić. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 25 maja 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama