Na piątkowej (28 maja) sesji rady miasta Biała Podlaska, radni podjęli uchwałę o przyznaniu tytułu "Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska" zmarłemu niedawno Adamowi Trochimiukowi. Wieloletni fotoreporter Słowa Podlasia, związany z tygodnikiem niemal od początku jego istnienia, zmarł 6 kwietnia po długiej walce z Covid-19. Na południowym Podlasiu nie ma osoby, która nie znałaby jego zdjęć. Od dekad uwieczniał najważniejsze wydarzenia z życia regionu i ludzi stąd. Jego dorobek stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy na temat regionu i wyjątkowe fotograficzne archiwum.
"Chcielibyśmy, aby tytuł przyznany pośmiertnie był hołdem dla pracy Adama Trochimiuka, docenieniem jego bezsprzecznych zasług dla Białej Podlaskiej. Jego fotografie, to swoista kronika zmian w mieście na przestrzeni ostatnich lat. To ogromne dziedzictwo, które pozostanie dla pokoleń. Adam Trochimiuk był wzorem reportera bezstronnie oceniającego rzeczywistość i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci naszego miasta ostatnich kilkudziesięciu lat" - czytamy w uzasadnieniu uchwały. "Należy również podkreślić, że był osobą niezwykle ciepłą, przyjazną, nie oceniał ludzi przez pryzmat poglądów, wyznania czy pozycji społecznej" - podkreślają w uzasadnieniu radni.
Adam Trochimiuk urodził się w 3 listopada 1953 roku w Stoczku Łukowskim. Młode lata spędził w Białej Podlaskiej, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater oraz Akademię Wychowania Fizycznego. Studia podyplomowe z dziennikarstwa ukończył w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Po aparat fotograficzny sięgnął już w liceum. Przez niemal całe swoje życie zawodowe pracował jako fotoreporter, przez 42 lata pracując w Słowie Podlasia. Na swoich fotografiach uwieczniał przez dekady życie mieszkańców miast i miasteczek i zmieniający się krajobraz południowego Podlasia.
Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć Adama. Dwukrotnie, w roku 1985 i 1995 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Polski. Decyzją Ministra Kultury i Sztuki w 1986 roku został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 1987 roku otrzymał Odznakę Za Zasługi Dla Województwa Bialskopodlaskiego, a w 2011 roku został uhonorowany medalem Zasłużony dla Powiatu Bialskiego. W 2014 roku otrzymał Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej I stopnia.
Adam był laureatem ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. "Wieś nowoczesna – praca, ludzie, technika", zorganizowanego przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Nasz redakcyjny kolega zajął II miejsce w kategorii "Technika" za fotografię pt. "Oracz" oraz III miejsce w kategorii "Ludzie" za zdjęcie pn. "Taki mały, taki duży". Był uczestnikiem niezliczonej ilości plenerów fotograficznych między innymi w Międzynarodowych Jesiennych Warsztatach Fotograficznych czy podczas Podlaskich Przełomów Bugu. Zasiadał w jury konkursu „Konie, jeźdźcy i zaprzęgi” organizowanym przez Muzeum Południowego Podlasia oraz konkursu "Powiat bialski wczoraj i dziś". Wspierał organizację konkursu "Moja szkoła w obiektywie" zorganizowanego przez Podlaską Agencję Consultingową Rectus-WOC z Białej Podlaskiej. Prezentował swoje prace na wystawie „Platerka del Art” z okazji jubileuszu II LO im. E. Plater. Był autorem i współautorem wielu wystaw organizowanych również przez Fotoklub Podlaski, którego był współzałożycielem. Brał udział w wystawie "Duchowość Pogranicza". Był autorem wystawy jubileuszowej w 60. rocznicę istnienia klubu sportowego Podlasie. Był autorem i współautorem albumów "Tamten Świat", "Istnienie", "Wieś światłoczuła", "Ziemia Bialska", "Biała Podlaska", "Między Wisłą a Bugiem", "Podlaski Przełom Bugu", "15+5", "Ulotne chwile", "Forty. Przedmoście Terespolskie", "Podlasie, Podlasie..." i wielu innych. Ostatnim dziełem jego współautorstwa jest album "PRL to jest było to".
Więcej na ten temat w wydaniu Słowa Podlasia z 1 czerwca
Napisz komentarz
Komentarze