Czym jest alkoholizm?
Alkoholizm, czyli choroba alkoholowa, to uzależnienie od środka odurzającego – w tym przypadku alkoholu etylowego. Nałóg ma charakter zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Uzależnienie psychiczne polega na nieustannej potrzebie picia alkoholu w celu polepszenia samopoczucia. Nałóg fizyczny natomiast można rozpoznać poprzez zwiększoną tolerancję na alkohol, brak kontroli nad ilością i częstotliwością spożywanych trunków, a także objawami charakterystycznymi dla zespołu abstynencyjnego. Alkoholizm określa się również jako chorobę pierwotną, która daje swój początek innych schorzeniom. Co więcej, nieleczony może doprowadzić do skrajnego wycieńczenia organizmu, a nawet śmierci.
Objawy alkoholizmu
Alkoholizm u każdego chorego przebiega nieco inaczej, ale wśród najbardziej charakterystycznych symptomów wciąż można znaleźć wiele wspólnych mianowników. Należą do nich:
- zespół abstynencyjny – szereg skutków ubocznych, które poważnie zaburzają codzienne funkcjonowanie: drżenie mięśni, wymioty, potliwość, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, skoki ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, etc.,
- głód alkoholowy – objawia się poprzez niemożność powstrzymania się przed sięgnięciem po kieliszek, chęć wypicia alkoholu jest tak duża, że sprawia psychiczny i fizyczny ból,
- brak umiaru i kontroli nad piciem,
- zaniedbywanie relacji międzyludzkich i obowiązków zawodowych na rzecz ciągów alkoholowych,
- łagodzenie objawów odstawienia alkoholu poprzez kontynuację picia.
Jak leczyć alkoholizm?
Walka z chorobą alkoholową to proces złożony i skomplikowany, który wymaga dużej determinacji ze strony osoby uzależnionej oraz zastosowania odpowiednich technik terapeutycznych. Leczenie uzależnień w specjalistycznych ośrodkach to często jedyne rozwiązanie, które daje nadzieję na lepsze jutro. Placówki często oferują dwa rodzaje terapii alkoholowej – ambulatoryjną oraz stacjonarną. Pierwsza metoda polega na uczestnictwie w spotkaniach grupowych i terapii indywidualnej, natomiast druga – na pobycie w ośrodku zamkniętym. Forma leczenia zależy od zaawansowania choroby alkoholowej u pacjenta oraz jego predyspozycji.
Napisz komentarz
Komentarze