Kolejny już rok Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie z dużą skutecznością wdraża Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), który stworzył szansę na realną pomoc młodym mieszkańcom województwa lubelskiego w znalezieniu satysfakcjonującego zatrudnienia, zgodnego z potrzebami rynku pracy. Ważną rolę w systemie wdrażania projektów odgrywają powiatowe urzędy pracy, które mają bogate doświadczenie w prowadzeniu działań aktywizujących, skierowanych do ludzi młodych. Obok pośrednictwa pracy, staży, szkoleń zawodowych coraz większego znaczenia nabiera motywowanie młodych ludzi do podjęcia trudu zdobywania nowych kwalifikacji, bądź stworzenia projektu własnej działalności gospodarczej, a tym samym wpisania się swoimi pomysłami i energią w regionalny rynek pracy. Nie są to łatwe przedsięwzięcia, wymagają od ludzi młodych talentów organizacyjnych, dużej wiedzy i konsekwencji w działaniu, wiary we własne siły, ale z pewnością mogą przynieść satysfakcję i rozwój zawodowy.
Prezentujemy poniżej sylwetki młodych ludzi, którzy skorzystali z dotacji w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na założenie własnej działalności gospodarczej i mimo trudnych, kryzysowych lat, próbują rozwijać swoje projekty realizując własne wizje i marzenia.
- Ewelina Dobrowolska – branża fotograficzna – beneficjentka PUP Łuków
Pani Ewelina Dobrowolska pracowała jako fotograf od kilku lat a zajęcie to stało się nie tylko wykonywanym zawodem ale ogromną pasją. Jako osoba bezrobotna skorzystała z szansy pozyskania dotacji z PO WER oferowanych na założenie własnej działalności gospodarczej. Początek pandemii w kraju wzbudził pewne obawy ale ostatecznie beneficjentka zdecydowała się na podpisanie umowy z Powiatowym Urzędem Pracy.
Podjęła ryzyko, ale obecnie nie żałuje tej decyzji i nie zamierza zawieszać działalności. Doświadcza trudności w utrzymaniu firmy w obliczu obostrzeń w kraju dotyczących zakazu bądź ograniczenia organizacji imprez rodzinnych czy okolicznościowych, ale ma nadzieję, że wkrótce ta sytuacja odmieni się na lepsze. Jako wkraczający na rynek przedsiębiorca nie ukrywa, że w utrzymaniu firmy w znacznym stopniu pomogło wsparcie z Tarczy Antykryzysowej (zwolnienie ze składek ZUS, dotacja branżowa), bez których byłoby dużo trudniej utrzymać się na rynku.
- Ewelina Bratos – Salon Optyczny – beneficjentka PUP w Parczewie
Salon optyczny „Zobacz to” działa od 1 sierpnia 2020 r. Jego otwarcie było możliwe dzięki wzięciu udziału w projekcie PO WER realizowanym przez PUP w Parczewie. Firma znajduje się tuż obok dużego przyszpitalnego parkingu, a wejście do sklepu przystosowane jest także dla osób niepełnosprawnych.
W ofercie salonu znajduje się bogaty wybór opraw korekcyjnych oraz okularów przeciwsłonecznych z najnowszych kolekcji, czym wyróżniamy się na tle innych salonów z okolicy. Dostępne są akcesoria optycznie oraz soczewki kontaktowe. W czasach panującej pandemii zauważyłam trudności w dostępie do specjalistów okulistów i wychodząc na potrzeby mieszkańców uruchomiłam gabinet refrakcji, który wyposażony jest w profesjonalny sprzęt umożliwiający badanie. W czasie pandemii ludzie więcej czasu spędzają w domu, przy komputerze, co skutkuje znacznie większym zainteresowaniem szkłami okularowymi z powłoką blokującą światło niebieskie, które zapobiegają zmęczeniu i chronią oko. Postawiłam na reklamę firmy w social mediach, która przyniosła zamierzony efekt. Mimo ciężkiej sytuacji na rynku udało zdobyć się nowych klientów, którzy polecają mój salon wśród swoich znajomych, jak i również w Internecie.
Punkt Informacyjny
Wydział Realizacji PO WER
Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie
ul. Lubartowska 74 A, piętro 1, pok. 100
20-094 Lublin
tel. 81 463 53 49, kom. 605 903 476
https://power-wuplublin.praca.gov.pl/
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Napisz komentarz
Komentarze