Wydarzenie odbyło się 26 i 27 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu. Do udziału zostali zaproszeni uczestnicy zajęć teatralnych w szkołach i domach kultury oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy. Na kodeńskiej scenie zaprezentowało się łącznie 15 grup i zespołów z województwa lubelskiego.
Organizatorami Przeglądu Teatrów byli: Starostwo Powiatu Bialskiego, Urząd Gminy Kodeń, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu oraz Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu.
– Osoby niepełnosprawne chcą aktywnie uczestniczyć w działalności artystycznej. Jest to dla nich niesamowita przygoda, a my chcieliśmy wnieść radość w ich życie – mówi Beata Kupryś, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu. Podkreśla, że dla osób niepełnosprawnych możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i dokonań jest niezwykle istotna. – Systematyczne włączanie tych osób w różne przedsięwzięcia kulturalne daje im możliwość przeżywania pozytywnych emocji, pozytywnego myślenia o sobie, a także wzmacniania poczucia wartości. Kiedy widzą naszą wiarę w nich, powstają nieprawdopodobne zjawiska. Dlatego ważne jest, by ich usprawniać przez motywowanie do różnego rodzaju działań artystycznych – dodaje.
Osoby z niepełnosprawnością, tak jak wszyscy, mają potrzebę wyrażania siebie, której nie można zaniedbywać. – Niepełnosprawni mają dużo chęci do udziału w przedsięwzięciach kulturalnych. To jest też forma terapii. W naszej okolicy jest dużo placówek dla osób z niepełnosprawnością. Zorganizowaliśmy przegląd, żeby te grupy spotkały się i zaprezentowały. Wyjście na scenę wymaga od nich wiele wysiłku i przygotowań, ale to czynią, co jest godne podziwu tym bardziej, że w wielu szkołach nie ma ani jednej grupy teatralnej – wyjaśnia Piotr Skolimowski, dyrektor GCKSiT w Kodniu.
Uczestnicy pod okiem opiekunów przygotowali etiudy, spektakle taneczno-muzyczne, pantomimy i teatr cieni. – Grupa, z którą pracuję, potrafi w niesamowity sposób wyrazić to, co ma w środku, właśnie poprzez teatr. Dzielą się swoimi pomysłami, uczą nas pewnych zachowań i dzięki temu powstają niezwykłe spektakle. To jest ucieczka od szarej rzeczywistości, bo te osoby mają okazję znaleźć się na scenie, zagrać życiowe role, w których może by się nie znaleźli – opowiada Paweł Borowicz, instruktor Warsztatów Terapii Zajęciowej z Parczewa, którego podopieczni zaprezentowali przedstawienie pt. "Życie", ukazujące jak bardzo jesteśmy do siebie podobni pomimo różnorodności.
Żywa reakcja zgromadzonych dowodziła, jak udane były to spektakle. Salwy śmiechu, wzruszenie i gromkie brawa to najlepsze wyrazy uznania od publiczności. Agnieszka Waszczuk, opiekun grupy z ŚDS w Międzylesiu wyjaśnia, jak wiele znaczył dla osób niepełnosprawnych udział w przeglądzie. Grupa zagrała spektakl oparty na motywach baśni Andersena pt. "Słowik". – Angażowali się w przygotowania, pomagali w tworzeniu strojów i ozdób. Bardzo się cieszyli, że dobrze im poszło i że dali radę. Mamy na swoim koncie różnego rodzaju przedstawienia, ale każde takie doświadczenie pomaga im nabierać pewności siebie i jeszcze bardziej się otwierać – tłumaczy opiekun.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz statuetkę w kształcie teatralnej maski. Inspirujące dwudniowe spotkanie uświetnił emocjonujący występ wokalisty Janusza Pruniewicza oraz występy wychowanków ogniska muzycznego działającego przy Domu Kultury w Kodniu.
Organizatorzy zapowiadają, że impreza będzie miała charakter cykliczny.
(sb)
Napisz komentarz
Komentarze