Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:41
Reklama dotacje rpo
Reklama

Życiowe role niepełnosprawnych

Nowa na Południowym Podlasiu inicjatywa ma pokazać, że sztuka nie zna barier i ograniczeń. Przegląd Teatrów "W świecie niepełności" udowodnił, że możliwe jest aktywne współtworzenie sztuki przez osoby niepełnosprawne, oraz stworzył okazję do bliższego poznania ich wrażliwości artystycznej.
Życiowe role niepełnosprawnych

Wydarzenie odbyło się 26 i 27 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu. Do udziału zostali zaproszeni uczestnicy zajęć teatralnych w szkołach i domach kultury oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy. Na kodeńskiej scenie zaprezentowało się łącznie 15 grup i zespołów z województwa lubelskiego.

Organizatorami Przeglądu Teatrów byli: Starostwo Powiatu Bialskiego, Urząd Gminy Kodeń, Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu oraz Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu.

– Osoby niepełnosprawne chcą aktywnie uczestniczyć w działalności artystycznej. Jest to dla nich niesamowita przygoda, a my chcieliśmy wnieść radość w ich życie – mówi Beata Kupryś, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu. Podkreśla, że dla osób niepełnosprawnych możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i dokonań jest niezwykle istotna. – Systematyczne włączanie tych osób w różne przedsięwzięcia kulturalne daje im możliwość przeżywania pozytywnych emocji, pozytywnego myślenia o sobie, a także wzmacniania poczucia wartości. Kiedy widzą naszą wiarę w nich, powstają nieprawdopodobne zjawiska. Dlatego ważne jest, by ich usprawniać przez motywowanie do różnego rodzaju działań artystycznych – dodaje.

Osoby z niepełnosprawnością, tak jak wszyscy, mają potrzebę wyrażania siebie, której nie można zaniedbywać. – Niepełnosprawni mają dużo chęci do udziału w przedsięwzięciach kulturalnych. To jest też forma terapii. W naszej okolicy jest dużo placówek dla osób z niepełnosprawnością. Zorganizowaliśmy przegląd, żeby te grupy spotkały się i zaprezentowały. Wyjście na scenę wymaga od nich wiele wysiłku i przygotowań, ale to czynią, co jest godne podziwu tym bardziej, że w wielu szkołach nie ma ani jednej grupy teatralnej – wyjaśnia Piotr Skolimowski, dyrektor GCKSiT w Kodniu.

Uczestnicy pod okiem opiekunów przygotowali etiudy, spektakle taneczno-muzyczne, pantomimy i teatr cieni. – Grupa, z którą pracuję, potrafi w niesamowity sposób wyrazić to, co ma w środku, właśnie poprzez teatr. Dzielą się swoimi pomysłami, uczą nas pewnych zachowań i dzięki temu powstają niezwykłe spektakle. To jest ucieczka od szarej rzeczywistości, bo te osoby mają okazję znaleźć się na scenie, zagrać życiowe role, w których może by się nie znaleźli – opowiada Paweł Borowicz, instruktor Warsztatów Terapii Zajęciowej z Parczewa, którego podopieczni zaprezentowali przedstawienie pt. "Życie", ukazujące jak bardzo jesteśmy do siebie podobni pomimo różnorodności.

Żywa reakcja zgromadzonych dowodziła, jak udane były to spektakle. Salwy śmiechu, wzruszenie i gromkie brawa to najlepsze wyrazy uznania od publiczności. Agnieszka Waszczuk, opiekun grupy z ŚDS w Międzylesiu wyjaśnia, jak wiele znaczył dla osób niepełnosprawnych udział w przeglądzie. Grupa zagrała spektakl oparty na motywach baśni Andersena pt. "Słowik". – Angażowali się w przygotowania, pomagali w tworzeniu strojów i ozdób. Bardzo się cieszyli, że dobrze im poszło i że dali radę. Mamy na swoim koncie różnego rodzaju przedstawienia, ale każde takie doświadczenie pomaga im nabierać pewności siebie i jeszcze bardziej się otwierać – tłumaczy opiekun.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz statuetkę w kształcie teatralnej maski. Inspirujące dwudniowe spotkanie uświetnił emocjonujący występ wokalisty Janusza Pruniewicza oraz występy wychowanków ogniska muzycznego działającego przy Domu Kultury w Kodniu.

Organizatorzy zapowiadają, że impreza będzie miała charakter cykliczny.

(sb)

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama