Wskazuje, że przestępcy wymyślają coraz to nowe metody, aby wejść w nielegalne posiadanie danych, które później będą chcieli wykorzystać do kradzieży pieniędzy z naszych kont bankowych.
– Ten nowy sposób polega między innymi na wysłaniu wiadomości SMS, gdzie nadawca podszywa się pod różnego rodzaju znane portale ogłoszeniowe, bądź firmy kurierskie, z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty za przesyłkę. Do wiadomości dołączony jest link do dokonania stosownej płatności. W rzeczywistości przekierowuje na fałszywą stronę pośrednika płatności, a następnie – na fałszywą stronę banku. W taki sposób dane do bankowości elektronicznej są przechwytywane przez oszustów, którzy bez żadnych skrupułów pozbawiają nas wszystkich oszczędności – mówi oficer prasowy komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.
Podają się za konsultantów banków
- W ostatnim czasie odnotowaliśmy również dużą ilość zgłoszeń dotyczących włamań na konta na portalach społecznościowych oraz oszustwa na tzw. „BLIK”. W tym przypadku oszuści pokonując zabezpieczenia uzyskują dostęp do konta aplikacji, za pośrednictwem której wysyłają wiadomości z prośbą o pilną pożyczkę, obiecując również, że to tylko chwilowa pomoc, a pieniądze bardzo szybko wrócą do właścicieli. Proponują też łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie kodu "BLIK" w systemie płatności elektronicznej – ostrzega komisarz Barbara Salczyńska Pyrchla.
Dodaje, że oszuści podają się również za konsultantów firm inwestycyjnych czy banków nakłaniając pokrzywdzonych do zainstalowania w urządzeniach aplikacji umożliwiającej zdalną obsługę komputera. - Cel niestety we wszystkich przypadkach jest taki sam. W momencie dostępu do naszego konta wszystkie znajdujące się tam środki są przelewane na inne konta. Dodatkowo często zaciągana jest również pożyczka na dane pokrzywdzonego - przekazuje. - W każdym przypadku podejmujemy czynności, które mają na celu ustalenie sprawców przestępstwa i odzyskanie utraconych pieniędzy. Na pewno problemami pojawiającymi się przy tego rodzaju przestępstwach są między innymi: problem z ustaleniem adresu IP użytkownika poza granicami naszego kraju, ekspresowe wpłaty uzyskanych przez przestępców pieniędzy na zagraniczne konta bankowe czy zakup waluty wirtualnej na zagranicznych giełdach – wyjaśnia oficer prasowy. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 10 sierpnia
Napisz komentarz
Komentarze