W imprezie, która 29 kwietnia odbył się na hali ZSOI, wzięło udział osiem zespołów. Byli to przedstawiciele bialskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Jedni stawiali na tradycyjną melodię poloneza Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny" lub wersję poloneza Wojciecha Kilara, znaną z finału filmowej adaptacji "Pana Tadeusza". Niektórzy, ku zaskoczeniu publiczności, decydowali się na wprowadzenie do swoich prezentacji elementów tańca i muzyki współczesnej.
Jako pierwsze zaprezentowały się sześciolatki z bialskiego Przedszkola Samorządowego nr 14. Maluchy i wspierające je panie przedszkolanki postawiły na tradycyjnego chodzonego.
– Dzieci były zachwycone, że mogły nauczyć się kroków poloneza. To nasze pierwsze podejście do tego tańca, ale niedługo na zakończenie roku zaprezentują go przed rodzicami i kolegami jeszcze raz. Wszystkie dzieciaczki bardzo chętnie uczestniczyły w tych próbach. Na początku był problem z krokiem, a później stwierdziliśmy, że zatańczymy tradycyjnego chodzonego. Dzieci były zachwycone. Widziałam, że one aż kwitły podczas tego tańca – mówi Magdalena Zaremba z PS nr 14. Wraz z nią dzieci przygotowywały Irena Litwiniuk i Renata Jaszczuk.
Poloneza prezentowali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w ZSO nr 2 im. A. Mickiewicza pod opieką Katarzyny Izbickiej, Publicznego Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w ZSO nr 4 pod opieką Anity Chojnowskiej i Moniki Lentz, Publicznego Gimnazjum nr 3 im. E. Plater w ZSO nr 3 pod opieką Małgorzaty Kapeli, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia (opiekun Agnieszka Kosińska), Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Ciciborze Dużym – zespół Jagódki – pod opieką Beaty Wereszko i Bożeny Masarz, Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II (opiekun Iwona Boksza) oraz Publicznego Gimnazjum nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (opiekun Violetta Chmielewska).
Każda z prezentacji poloneza zachwycała zgromadzoną w hali publiczność. Zwieńczeniem prezentacji był polonez, zatańczony przez wszystkich uczestników, ich opiekunów i gości. – Myślę, że impreza na stałe zagości w kalendarzu świąt majowych lub listopadowych. Młodzież i dzieci fantastycznie reagowały, cieszyły się obecnością i nie było rywalizacji, tylko jeden cel: cieszyć się tym co mamy, czyli wolnością. Czerpaliśmy radość z bycia razem. I oczywiście utrwaliliśmy nasze tradycje narodowe – podsumowała wydarzenie Violetta Chmielewska, dyrektor ZSOI.
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, osobom i instytucjom, które wsparły to wydarzenie.
Monika Pawluk
Napisz komentarz
Komentarze