Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:27
Reklama dotacje rpo
Reklama

Rolnicy i sadownicy mogą liczyć na odszkodowania

Przymrozki, opady deszczu i śniegu - pogoda nie sprzyja plantatorom zbóż i owoców z naszego regionu. Rolnicy i sadownicy już wiedzą, że tegoroczne zbiory będą znacznie niższe niż w poprzednich latach.
Rolnicy i sadownicy mogą liczyć na odszkodowania

Zimna wiosna i opady deszczu nawet nie pozwoliły rozwinąć się pąkom jabłoni, wiśni, czereśni, porzeczki czy malin. Po pierwszej fali chłodu, która wymroziła część zbóż i pąków kwiatowych na drzewach oraz krzewach owocowych, plantatorzy w ostatnich dniach ponownie z obawą spoglądają na prognozy, i próbują zabezpieczyć na swoich polach i w sadach, to co jeszcze ocalało. – W przypadku jabłoni to wiele zależy jeszcze od ukształtowania terenu, w którym znajduje się sad. Jeśli znajduje się w jakiejś otulinie czy usytuowany jest na przykład od strony łąk, być może przymrozek nie zniszczy całej plantacji. Najgorzej jest w przypadku porzeczki. Na 18 ha mojej plantacji, mogę powiedzieć, że jest 7 ha drzewek, na których pąki zmarzły całkowicie. Myślę, że to, co się uratuje i urośnie będzie się nadawało raczej do własnego użytku, na kompot, a nie na handel – mówi pan Jacek, właściciel gospodarstwa sadowniczego z Horodyszcza w gminie Wisznice.

- Takiej niesprzyjającej pogody nie mieliśmy już dawno, a od wielu lat zajmuję się uprawą owoców. Zbiory będą na pewno niższe niż rok temu - dodaje sadownik.

Wczorajszej nocy (10 maja) temperatura na południowym Podlasiu spadła do minus 5-7 stopni. To już kolejna tak zimna noc w ostatnich tygodniach. Ostrzeżenie przed niskimi temperaturami zagrażającymi uprawom wydał nawet Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

W związku z przymrozkami wojewoda lubelski uruchomił pomoc dla gospodarstw rolnych. Poszkodowani w wyniku niesprzyjającej pogody rolnicy i producenci owoców i warzyw mogą złożyć oświadczenia o stratach w uprawach w urzędach gmin.

Więcej na ten temat w papierowym lub elektronicznym wydaniu "Słowa" nr 20.

Monika Pawluk

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama