Podział frezów
W literaturze naukowej odnaleźć można kilka klasyfikacji frezów. Pierwsza z nich (najbardziej popularna i ogólna) to podział z uwagi na przeznaczenie tego typu narzędzi. Grupa ta obejmuje frezy służące obróbce płaszczyzn, frezy służące obróbce rowków, frezy służące obróbce gwintów, a także te przeznaczone do obróbki uzębień. Do tego zbioru należy także zaliczyć frezy specjalne, które wykorzystywane są najczęściej w obróbce kształtowanych powierzchni danej grupy przedmiotów obrabianych. Istnieje także podział frezów ze względów konstrukcyjnych. Wyróżnić tutaj można frezy walcowe, walcowo-czołowe, krążkowe, kątowe oraz ślimakowe. Kolejna grupa frezów związana jest ze sposobem ich mocowania. Zalicza się do niej frezy nasadzane i trzpieniowe. Kolejną możliwością podziału jest kategoryzacja ze względu rodzaj ostrza: ścianowe i zataczane oraz ze względu na budowę: jednolite, zgrzewane, składane.
Metody frezowania
Podobnie jak istnieje kilka rodzajów frezów, istnieje też kilka metod frezowania. Wyróżnia się frezowanie przeciwbieżne, które jest specyficzną odmianą frezowania walcowego. Kierunek ostrzy freza jest wówczas przeciwny do kierunku przesuwania się obrabianego przedmiotu. Przeciwieństwem tego rodzaju frezowania jest frezowanie współbieżne, gdzie kierunek ostrzy freza oraz posuwu przedmiotu poddawanego obróbce jest taki sam (zgodny). Pozostałe klasyfikacje frezowania to frezowanie kopiowe (polegające na tym, że frez prowadzony jest według wzornika zwanego kopiałem), frezowanie kształtowe (wykorzystuje się w nim frezy, których ostrza odpowiadają zarysowi powierzchni obrabianej), frezowanie obwiedniowe, a także frezowanie obrotowe.
Rodzaje frezów
Przed zapoznaniem się z rodzajami występujących frezów warto najpierw zaznajomić się z definicją frezu. Frez jest traktowany jako wieloostrzowe narzędzie zaliczane do grupy narzędzi skrawających. Z uwagi na metodę kształtowania powierzchni możemy wyróżnić frezy punkowe, obwiedniowe oraz kształtowe. Dzielą się one na podgrupy. Do frezów kształtowych należy zaliczyć frez ścinowy, a także frez zataczany. Z kolei frezy obwiedniowe dzieli się na: frezy walcowe, frezy walcowo-czołowe, frezy krążkowe, frezy ślimakowe, frezy tarczowe, frezy trzpieniowe oraz frezy palcowe. Frezy obwiedniowe są to frezy, których celem jest kształtowanie całego odcinka zarysu obrabianego przedmiotu w wyniku szeregu położeń ostrza.
Napisz komentarz
Komentarze