Samorząd zrealizował wiele dużych projektów, króre miały na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Skutecznie zarządza budżetem oraz inwestuje w różne obszary. Dzięki temu wszyscy mieszkańcy gminy odczuli w ostatnich latach pozytywne zmiany. Rozwój gminy to dla wójta Piotra Kazimierskiego priorytet.
Odnawialne źródła energii
Priorytetem samorządu w tej kadencji są odnawialne źródła energii. Także gmina Drelów inwestuje w systemy na nich oparte. Projekt na chwilę obecną jest zrealizowany w 60 procentach. Został podzielony na poszczególne segmenty. – To kontynuacja wcześniej podjętych zamierzeń, mających na celu wykonanie instalacji solarnych w jak największej liczbie budynków. Po zakończeniu projektu, który jest w fazie ostatecznej realizacji, w instalacje solarne zostanie wyposażonych około 800 gospodarstw domowych (wszyscy, którzy zadeklarowali chęć uczestnictwa w projekcie). Jest to trzecia edycja projektu – gmina idzie z duchem czasu chroni środowisko, wykorzystując energię słoneczną – podkreśla wójt Piotr Kazimierski.
Realizowana jest także druga edycja wymiany kotłów, pierwsza edycja projektu przewidującego montaż pomp ciepła oraz pierwsza edycja instalacji fotowoltaicznych. Wartość całego projektu to 7 milionów złotych.
– Nasza gmina postawiła na ekologię gdyż jesteśmy obszarem o dużej lesistości (również obszar Natura 2000) i malowniczym krajobrazie, z dużym potencjałem turystycznym. Gmina Drelów jest rozległa obszarowo, z racji czego nie wchodziła póki co w grę budowa stacjonarnej oczyszczalni ścieków, więc zwróciliśmy się w kierunku budowy przydomowych oczyszczalni we wszystkich miejscowościach. Na ten moment zbudowano ponad 600 oczyszczalni – zaznacza wójt. – Nadal idziemy w tym kierunku, kończymy realizację projektu odnawialne źródła energii, których montaż nastąpi w nadchodzącym roku i jeśli w kolejnych latach zostaną ogłoszone następne nabory, będziemy ubiegać się o dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne i stacjonarną oczyszczalnie ścieków. Nastawiamy się na różne źródła finansowania: dotacje z urzędu marszałkowskiego, dotacje unijne oraz fundusze rządowe. Kompleksowe działania proekologiczne są priorytetem gminy Drelów na kolejne lata – dodaje.
Łączna wartość projektu, w ramach którego zamontowano 6 kotłowni w obiektach użyteczności publicznej, 452 kolektory słoneczne, 12 pomp ciepła, 21 pieców pelletowych w prywatnych gospodarstwach domowych to 5 612 877 zł. Wartość projektu, w ramach którego gmina zamontowała 215 instalacji fotowoltaicznych, 181 kolektorów, 64 piece w prywatnych , 9 pomp ciepła to 6 393 913 zł. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 12 października
Napisz komentarz
Komentarze