Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:49
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Kościół zbudowany na cześć apostoła pojednania – św. Józefata Kuncewicza

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej, powstał dzięki fundacji rodziny Radziwiłłów w 1790 r. Przyczyną jego wybudowania był konflikt zakonu bazylianów z możnym rodem o prawo do relikwii Józefata Kuncewicza. Wówczas błogosławionego, a w 1867 r. kanonizowanego, męczennika unickiego. Jan Paweł II nazwał  go "apostołem pojednania". 
Kościół zbudowany na cześć apostoła pojednania – św. Józefata Kuncewicza

Józafat Kuncewicz urodził się w ok. 1580 r. we Włodzimierzu Wołyńskim, w 1604 r. wstąpił do zakonu bazylianów Trójcy Świętej. Studiował teologię w jezuickiej Akademii Wileńskiej. Dziesięć lat później został archimandrytą zakonu bazyliańskiego w Wilnie. Napisał siedem traktatów dotyczących unii brzeskiej zawartej w 1596 r., niestety żaden nie przetrwał do współczesnych czasów. W 1617 r. metropolita Józef Welamin Rutski mianował Kuncewicza arcybiskupem połockim i biskupem witebskim oraz mścisławskim. Duchowny aktywnie działał na rzecz unii brzeskiej, co spotkało się ze sprzeciwem wyznawców prawosławia.

Kiedy przybył w 1623 r. do Połocka, zaatakował go siekierami tłum mieszczan przeciwnych unii. Arcybiskupa zabito 12 listopada, a jego ciało wrzucono do rzeki Dźwiny. Wyłowiono je po sześciu dniach. W 1625 r. odbył się uroczysty pogrzeb męczennika w połockiej katedrze unickiej. W XVII wieku doszło do sprofanowania szczątek hierarchy przez cara Piotra I Wielkiego. Wówczas Karol Stanisław Radziwiłł postanowił potajemnie wywieźć ciało arcybiskupa do Białej Podlaskiej, do swej siedziby. Następnie umieścił je w podziemiach pałacowej kaplicy. W tym okresie o relikwie bazylianina upomnieli się jego bracia zakonni, który uważali, iż ciało powinno spocząć w godnym miejscu.

Radziwiłłowie nie chcieli oddać relikwii

Tymczasem Karol Stanisław Radziwiłł nie chciał oddać jego trumny zakonnikom. Podobne zdanie miała żona magnata, Anna z Sanguszków Radziwiłłowa, która uważała za zaszczyt fakt, iż to jej rodzina opiekuje się szczątkami męczennika. O to by zostały one w pałacowej kaplicy zabiegał też syn Stanisława i Anny Radziwiłłów, słynny Michał Kazimierz „Rybeńko”. Jednak, bazylianie się nie poddali i złożyli skargę w Watykanie. Papież wydał decyzję o oddaniu szczątek zakonowi, ale zastrzegł, iż mogą pozostać one w siedzibie Radziwiłłów – Białej Podlaskiej, pod warunkiem, iż możny ród wybuduje świątynię bazyliańską, w której relikwie będą czczone. Stolica Apostolska ostateczną decyzję wydała 1743 r. w Dubnie. Radziwiłłowie niechętnie zgodzili się z werdyktem papieża i w 1747 r. rozpoczęli budowę kościoła.

Świątynię przy ul. Brzeskiej ukończono w 1759 r. Michał Radziwiłł „Rybeńko” zdecydował, że jej architektem zostanie Paweł Fontana. W pracę zaangażował też m.in. Antoniego Liczewskiego, Antoniego Nabrzyckiego, Franciszka Cybulskiego. Nad konstrukcją dachu czuwał cieśla Caldy. W efekcie powstał barokowy kościół na planie greckiego krzyża, z trzema nawami oraz z dwiema wieżami. Radziwiłłowie zlecili wykonanie budynku według zasad przyjętych w czasie synodu zamoyskiego, który odbył się w 1720 r, a więc budowania świątyń według łacińskich projektów sakralnych. Mimo to wnętrze urządzono z przepychem, podobnie jak jest to przyjęte w cerkwiach prawosławnych i unickich. Relikwie Józefata Kuncewicza do bialskiej świątyni trafiły w 1759 r. Z tej okazji świętowało całe miasto, a w uroczystości uczestniczył biskup Wołłowicz z Wilna. Szczątki błogosławionego spoczęły w srebrnej trumnie nad ołtarzem głównym. W listopadzie od tego czasu, każdego roku przybywali tu liczni pielgrzymi z całej Rzeczypospolitej. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 26 października


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama