– To największy projekt, jaki wdrożyliśmy w obecnej perspektywie finansowej – mówi wójt gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk. Jego całkowita wartość opiewa na kwotę 3 929 412,23 zł, natomiast kwota dofinansowania wynosi 2 958 741,44 zł. – Przywróciliśmy dawną świetność miejscom, które przez wiele lat będą służyć mieszkańcom i staną się wizytówką gminy. Zależy nam na rozwinięciu różnych form aktywności oraz integracji społecznej, szczególnie wśród grup zagrożonych wykluczeniem – podkreśla włodarz gminy.
Swojskie przysmaki
W ramach rewitalizacji gmina Tuczna zaadaptowała gmach po byłym SKR na potrzeby działalności spółdzielni socjalnej. – Budynek został gruntowanie zmodernizowany oraz kompleksowo wyposażony. W nowoczesnym obiekcie rozpoczęła swoją działalności Spółdzielnia Socjalna pn. „Wspólna Chata”, która świadczy m.in. usługi cateringowe oraz mechaniki pojazdowej – mówi wójt. Łączna wartość robót wraz z wyposażeniem to prawie półtora miliona złotych. „Wspólna Chata” zasłynęła w okolicy z regionalnych przysmaków. – Oferujemy usługi cateringowe według indywidualnych potrzeb klienta. Obsługujemy małe i duże firmy, jednostki samorządowe, prywatnych klientów. Niepowtarzalny smak, produkty najwyższej jakości i zadowolenie naszych klientów to dla nas priorytet – mówi kierownik spółdzielni Małgorzata Derlukiewicz. W budynku znajduje się też warsztat świadczący usługi z zakresu mechaniki pojazdowej. Ponadto Wspólna Chata świadczy również usługi budowlane oraz remontowe. Sekcja budowlana zakończyła właśnie prace związane z budową ogrodzenia terenu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tucznej. Spółdzielnia zatrudnia także trzy osoby do opieki w ramach programu "Asystent osoby starszej”.
Świetlice jak nowe
Kolejnym zadaniem, jakie gmina wykonała, była modernizacja trzech wiejskich świetlic. – W ramach projektu gruntownie wyremontowaliśmy i zmodernizowaliśmy świetlice wiejskie w miejscowościach: Bokinka Królewska, Żuki oraz Wólka Zabłocka. Wartość robót w każdej ze świetlic to ponad pół miliona złotych. – mówi wójt Litwiniuk. W Bokince Królewskiej gmina rozbudowała budynek, zakupiła wyposażenia, wykonała taras, termomodernizację, modernizacją instalacji sanitarnej, instalacji centralnego ogrzewania oraz miejsca postojowe dla samochodów. W Żukach świetlica również została poddana termomodernizacji. Wymieniono też pokrycie dachowe i stolarkę okienno-drzwiową. W ramach projektu zakupiono również jej wyposażenie. Ponadto wybudowano własną ekologiczną oczyszczalnię ścieków oraz utwardzono nawierzchnię. Powstał też parking.
Podobną metamorfozę przeszedł budynek w Wólce Zabłockiej. Tu prace polegały na termomodernizacji, zakupie wyposażenia, wykonaniu klimatyzacji, parkingu, utwardzeniu działki oraz budowie zbiornika na nieczystości ciekłe. – Cieszę się, że mamy piękną i nowoczesną świetlicę, w której możemy się integrować i organizować wydarzenia kulturalne. To dla nas, mieszkańców wsi, bardzo ważne – mieć miejsce, w którym możemy się spotkać, spędzić wolny czas, rozwinąć pasje i zacieśnić więzi międzyludzkie – podkreśla przewodniczący Rady Gminy w Tucznej Zbigniew Sokołowski.
Coraz piękniej wokół szkoły
Kolejnym przedsięwzięciem, które zostało zrealizowane w ramach rewitalizacji, jest zagospodarowanie terenu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tucznej. Przy placówce powstał nowoczesny kompleks boisk z energooszczędnym oświetleniem. Obok została zamontowana siłownia zewnętrzna. – Teren ten już tętni życiem. Korzystają z niego zarówno uczniowie naszej szkoły, jak i pozostali mieszkańcy gminy, którzy cenią sobie aktywność na świeżym powietrzu – podkreśla Zygmunt Litwiniuk. Dodaje też, że wokół szkoły zamontowana została mała architektura wypoczynkowa. Teren został również utwardzony i ogrodzony.
Samorząd zadbał też o komfortowy dojazd od obiektu. Droga gminna 101149 L, położona przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, łącząca dwie drogi powiatowe i prowadząca do boisk przeszła modernizację. Droga była w fatalnym stanie. Teraz jeździ się po niej bezpiecznie. A to jest dla nas priorytet, bo tędy uczęszczają codziennie do szkoły nasze dzieci – twierdzą rodzice uczniów tuczeńskiej placówki.
Gmina Tuczna odzyskała dawny blask, ale to nie wszystko. Samorząd realizuje kolejne inwestycje, aby mieszkańcom żyło się lepiej. Dba o środowisko naturalne, rozwój infrastruktury drogowej i wdraża ekologiczne rozwiązania. Rewitalizacja miejsc zdegradowanych doskonale wpisała się w politykę zrównoważonego rozwoju samorządu.
Napisz komentarz
Komentarze