Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:04
Reklama dotacje rpo
Reklama

Podlaskie miejsca kultu: Nie nam Panie, nie nam, lecz imieniu Twemu daj chwałę

W piątą niedzielę Wielkanocy 1897 r. słynący cudami obraz, będący kopią wizerunku Matki Bożej Poczajowskiej trafił do kościoła w Hannie, gdzie znajduje się do dziś. Jak przekazują potomkowie świadków, obraz nie tylko świecił, ale też wypływała z niego woda. Wierni, którzy dotykali ikony chusteczkami doznawali uzdrowienia. Jak podaje proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła ks. Marek Uzdowski, do dziś, za przyczyną Matki Bożej dzieją się niewytłumaczalne naukowo zdarzenia. Świątynia jest też wyjątkowa, z tego powodu, że znajdują się w niej ślady po templariuszach, którzy strzegli kościoła przed najazdami Jaćwingów.  
Podlaskie miejsca kultu: Nie nam Panie, nie nam, lecz imieniu Twemu daj chwałę

Autor: fot. Adam Trochimiuk/Archiwum

Kościół w Hannie został zbudowany z fundacji księcia Floriana Radziwiłła, w latach 1739-1742. Historia kościoła zaczyna się dużo wcześniej, związana jest z przodkiem Floriana - Mikołajem Radziwiłłem. Mikołaj zachorował na ciężką chorobę. Nic mu nie pomagało, więc złożył Bogu ślubowanie, że jak wyzdrowieje, to uda się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. Niespodziewanie otrzymał łaskę zdrowia, więc wziął ze sobą dwór i wyruszył do Jerozolimy. Będąc tam przez rok, zwiedził miejsca związane z Jezusem Chrystusem. Wszystko mierzył i opisywał. Stworzył szczegółowy szkic Ziemi Świętej. Z tym zapiskami wrócił do Rzeczpospolitej. Następnie jego potomek - Florian Radziwiłł postanowił wybudować kościół w Hannie. Książę Radziwiłł był kalwinistą, ale zbudował kościół dla unitów.

- W tym kościele ktoś postanowił wpleść elementy z Ziemi Świętej, prawdopodobnie był to sam Florian Radziwiłł – mówi ks. Marek Uzdowski proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła w Hannie. Jak tłumaczy, dekoracja jest wzorowana na tej, znajdującej się w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie.

Kościół strzeżony przez templariuszy

Wystrój barokowego kościoła jest bardzo bogaty. Świątynia nie została zniszczona mimo wojen. Ma pięć ołtarzy tradycyjnych oraz trzy ołtarze iluzjonistyczne, kościół wyłożony jest płótnami, które wiszą, a nie są przyklejone, co jest ewenementem. Na nich znajdują się polichromie.

– Odkryliśmy w budynku kościoła, elementy tradycji związanych z zakonem rycerskim templariuszy. Świadczy o tym układ, na jakim postawiono kościół, który jest Grobem Pańskim, zawierający też Golgotę. Znajduje się też w nim polichromia przedstawiająca wizerunek Matki Bożej Bolesnej, która dopełnia całą symbolikę wykorzystywaną przez zakon – tłumaczy ks. Marek Uzdowski.

Dodaje, że w kościele jest również linia krzyży, przechodząca przez budynek, co jest charakterystyczne dla świątyń, których strzegli templariusze. Kolejny element to wypisane w języku hebrajskim, z aramejskimi samogłoskami imię Boże znajdujące się na dwóch ołtarzach, co również wpisuje się w tradycje templariuszy. Skąd się wzięło to imię i dlaczego jest potrzebne w kościele? - Zawołaniem templariuszy, z którym szli do walki, były słowa: "Nie nam Panie, nie nam, lecz imieniu Twemu daj chwałę", więc myślę, że tu należy szukać źródła wpisywania imienia bożego na ołtarzach – wskazuje.

W XVIII na terenie Polski było dwustu templariuszy i mieli ok. pięćdziesiąt komandorii, czyli siedzib. Najdalej wysuniętą była znajdująca się w Łukowie, będąca odpowiednikiem diecezjalnego biskupstwa. Przy samej Hannie przebiegał szlak handlowy zachód-wschód. Na północny - wschód od Hanny żyło waleczne plemię Jaćwingów. Organizowali oni wyprawy w kierunku Małopolski i Warszawy. Początkowo współdziałali z Polakami, ale w wieku XII i XIII zaczęli się sprzeciwiać i atakować grupy kupców.

- Niewykluczone, że templariusze ochraniali tutaj pielgrzymów podobnie jak w Jerozolimie. Członkowie zakonu musieli walczyć na tych terenach, bo mamy w Hannie dwa nagrobne kamienie templariuszy. Czekają na badania przez archeologów. Jeden z nich znajduje się na starym cmentarzysku starosłowiańskim, pochodzącym z VII – VIII wieku, a drugi znaleźliśmy pod podwaliną kościoła. Został odkryty w czasie remontu świątyni – zauważa ksiądz proboszcz. – Nie ulega wątpliwości, że  na kamieniu są krzyże templariuszy. Potwierdzili to konserwatorzy zabytków, którzy odnawiali kościół, a także archeolog, który zauważył kamień na placu przed świątynią. Znajdują się one w układzie rękojeści miecza – informuje ks. Marek Uzdowski.  

Chcieli mieć katolickiego księdza

Unici sprawowali kult w świątyni, w Hannie do wydania edyktu carskiego w 1835 r. Wówczas przyszedł urzędnik carski z żołnierzami i przekazał księdzu unickiemu, że będzie internowany. Ksiądz oddał klucze do kościoła lub zostawił w świątyni. Gdzie trafił, nie wiadomo. Przez następny rok kościół nie miał kapłana. Po tym czasie przyszedł ksiądz prawosławny i przez czterdzieści lat sprawował liturgię w Hannie. Trwało to do 1915 r. - do I wojny światowej. W tym czasie front niemiecki podszedł pod Hannę. Ludność prawosławna zaczęła uciekać na wschód, i podpaliła przy tym swoje domy. Uciekł również prawosławny duchowny, zabierając ze sobą obraz Matki Bożej Hanneńskiej. Tułał się po Rosji, przez pięć lat, następnie wrócił do Hanny z obrazem w 1920 r. Oddał obraz i spytał czy może sprawować kult w świątyni, ale mieszkańcy miejscowości się nie zgodzili, więc kapłan oddał im klucze. Poprosił też o możliwość odprawiania eucharystii w kaplicy cmentarnej, na co dostał pozwolenie. Przez następne cztery lata w kościele, w Hannie nie było księdza. W 1924 r. miejscowa ludność, zapragnęła mieć księdza katolickiego. Kiedy odbywała się wizytacja biskupa Henryka Przeździeckiego w parafii Sławatycze, do tej miejscowości przyjechała delegacja z Hanny. Przekazano, że mieszkańcy chcą oddać swój kościół pod opiekę biskupa.

- Wówczas biskup przyjechał do Hanny i tam delegacja przekazała mu klucze do świątyni i prosiła o przysłanie księdza katolickiego. Biskup obiecał dać księdza, ale nie dotrzymał słowa, gdyż w tym miejscu postanowił założyć parafię neounicką. Jednak, mieszkańcy napisali do niego list, w ostrym tonie i zażądali księdza katolickiego. Mam ksero tego listu – mówi proboszcz w Hannie.

Biskup przysłał kapłana 28 czerwca 1924 r. a następnego dnia odbył się odpust św. Piotra i Pawła. Był to pierwszy dzień funkcjonowania parafii katolickiej.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 30 listopada


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

czyt 09.12.2021 14:27
Biskup zachował się jak trzeba: " nic dodać, nic ująć", bo przecież Unici, byli Katolikami także. Daty: ukaz nie 1835, a 1838, a ten o kótry chodzi to 1875r.

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama