Mieszkańcy Białej Podlaskiej spotkali się 31 sierpnia pod pomnikiem Solidarności przy ul. Warszawskiej. Przemówienia, modlitwa i odśpiewanie hymnu państwowego oraz okolicznościowe wieńce złożone przez przedstawicieli bialskich struktur NSZZ Solidarność, władz miasta i parlamentarzystów – to główne punkty uroczystości.
Rocznica to zawsze okazja do wspomnień. Dla Elżbiety Chaberskiej, działaczki Solidarności i inicjatorki mszy za ojczyznę odprawianych w Białej Podlaskiej, klimat tych wydarzeń i jedności, jaka wówczas zaistniała między ludźmi, jest nie do przecenienia. – Myśmy poświęcili tej idei młodość, rodzinę, dom, pracę, ale na pewno nikt dzisiaj tego nie żałuje. Wytworzyła się wtedy wielka jedność, której dzisiaj bardzo brakuje. Powinniśmy czerpać z tamtego doświadczenia, ale przede wszystkim podchodzić ze spokojem do pewnych kwestii – mówi Chaberska.
Po złożeniu kwiatów uroczystości przeniosły się do Urzędu Miasta, gdzie otwarta została wystawa pt. "Za chleb i wolność". Jest to najnowsza historia Polski opowiedziana obiektywami aparatów. To unikalne fotografie, w większości nigdy dotąd niepublikowane, dokumentujące Polskę tamtych lat w jej przełomowych momentach. Niejednokrotnie są to zdjęcia wykonane przez amatorów, często anonimowych, którzy akurat przypadkiem znaleźli się w miejscu wydarzeń. Wyboru fotogramów z bogatych zbiorów IPN dokonał zespół członków Stowarzyszenia "13 grudnia" i pracowników IPN.
Napisz komentarz
Komentarze