Już 24 lutego na przejściu granicznym w Dorohusku odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli władz państwowych i wojewody lubelskiego Lecha Sprawki. Poinformowano o uruchomieniu ośmiu punktów recepcyjnych dla przybywających z Ukrainy. Punkty te zostały rozlokowane w okolicach przejść granicznych z Ukrainą, na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego. W punktach tych przybyli z terenu Ukrainy mogą liczyć na pierwszą pomoc doraźną w zakresie wsparcia medycznego, posiłków, odpoczynku i informacji. Punkty pełnią też funkcje administracyjne, to tu powinny zgłaszać się osoby przekraczające granicę, celem rejestracji niezbędnej przy wdrożeniu procedury uchodźczej.
Pospolite ruszenie
Punkty recepcyjne zaczęły działać od razu, gdy doszło do rosyjskiej agresji na Ukrainę.
– Rozpoczęliśmy dzisiaj działanie związane z kryzysem, a właściwie ze stanem wojny na terenie Ukrainy. Liczymy się z dużym napływem uchodźców i tym, że będziemy udzielać pomocy Ukrainie w zakresie pomocy poszkodowanym w wyniku działań zbrojnych. Mamy cztery ośrodki recepcyjne na terenie województwa podkarpackiego i cztery w województwie lubelskim. W naszym województwie te punkty recepcyjne są rozwinięte na wysokości czterech przejść granicznych. Przejścia w Hrebennem, Dołhobyczowie, Zosinie oraz Dorohusku. Rozwinęliśmy punkty recepcyjne w ciągu niespełna czterech godzin, po uzyskaniu informacji w godzinach rannych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – mówił w ubiegły czwartek, 24 lutego wojewoda lubelski Lech Sprawka.
(...)
Węzeł pomocy humanitarnej i sanitarnej
W poniedziałek 28 lutego pod Lublinem zaczął działać specjalny hub, to stąd ma być wysyłana pomoc humanitarna dla Ukrainy.
– Od kilku dni mamy do czynienia z ogromnym zrywem solidarności wśród Polaków. To jest wspaniałe – mówił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, informując o nowym mechanizmie uregulowania pomocy kierowanej do Ukrainy z różnych instytucji, organizacji i od osób prywatnych.
Dlatego w okolicach Lublina rusza baza prowadzona przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Rząd chce, by właśnie tam kierowana była wszelka pomoc zgromadzona przez różne podmioty z terenu kraju. Zebrane artykułu trafią do Mościsk na Ukrainie i do obwodu lwowskiego. – To pomoc od podmiotów, które w ostatnich dniach zgłaszają chęć pomocy humanitarnej dla poszczególnych miast i obwodów na Ukrainie najechanej przez Federację Rosyjską – podkreślił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
(...)
Solidarni z Ukrainą
Na terenie polskich miast odbywają się demonstracje będące oznaką wsparcia dla Ukrainy. W piątek 25 lutego taka pikieta odbyła się w Białej Podlaskiej na pl. Wolności. Kacper Kowalczyk ze stowarzyszenia Młoda Lewica, był współorganizatorem przedsięwzięcia.
– Zorganizowaliśmy to spotkanie wraz z Komitetem Obrony Demokracji, władzami miasta Biała Podlaska i posłem Riadem Haidarem, by wyrazić poparcie dla Ukrainy. To spotkanie zorganizowaliśmy dziś przede wszystkim jako ludzie, a nie przedstawiciele jakichś ugrupowań czy partii politycznych. Pikieta to nie jedyna nasza aktywność w tym temacie, w porozumieniu z urzędem miasta i PCK będziemy organizować zbiórkę artykułów medycznych, koców, śpiworów, artykułów higienicznych. Wyrażamy solidarność z narodem ukraińskim zmuszonym do walki zbrojnej. Agresja rosyjska zmusiła setki tysięcy osób do opuszczenia swoich domów. My wysyłamy sygnał: nie jesteście sami. Deklarujemy wsparcie mieszkańcom Ukrainy – mówi Kowalczyk.
(...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 1 marca
Polski Czerwony Krzyż gotowy z pomocą
Polski Czerwony Krzyż jest gotowy udzielić pomocy uchodźcom z Ukrainy. Już w połowie lutego br. Lubelski Oddział Okręgowy PCK przekazał łóżka polowe, materace i śpiwory, które pozwolą przygotować 370 miejsca dla potrzebujących obywateli Ukrainy przy przejściach granicznych na Lubelszczyźnie. Do działania przygotowany jest również Podkarpacki Oddział Okręgowy PCK w Rzeszowie.
Jak powiedział Rafał Sakowski, koordynator ds. ratownictwa w Biurze Zarządu Głównego PCK - Grupy Ratownictwa PCK, w każdej chwili mogą wesprzeć służby państwowe oraz lokalne władze w zabezpieczeniu przejść granicznych oraz przeprowadzeniu wstępnej segregacji medycznej ewentualnych poszkodowanych, przekraczających granicę polsko-ukraińską.
Polski Czerwony Krzyż w razie potrzeby może również wspierać miejsca tymczasowego zakwaterowania uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi. Dysponuje sprzętem (łóżka polowe, śpiwory, koce, żywność środki higieny osobistej) oraz posiada szerokie doświadczenie w udzielaniu pomocy humanitarnej, które pozwoli na zapewnienie schronienia i opieki poszkodowanym.
Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 30560 z dopiskiem „UKRAINA”. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.
Napisz komentarz
Komentarze