Przyczyny zaparć
Normą są wypróżnienia od 2 razy dziennie, do 5-7 razy w tygodniu. Kilkudniowe przerwy nie powinny nas zaniepokoić. Sygnałem o zaparciach są natomiast bardzo rzadkie wypróżnienia, które następują mniej niż 3 razy w tygodniu. Zazwyczaj w tej sytuacji mamy do czynienia z bólami brzucha i wzdęciami. W tym wypadku warto kupić Aboca Melilax Pediatric w aptece internetowej. Zjedzony pokarm przemieści się przez cały przewód pokarmowy, do czego potrzebny jest pasaż jelitowy. U dorosłej osoby ten czas trwa mniej niż 72 godziny. Lekarze wskazują, że pasaż jelitowy u kobiet jest dłuższy, a z wiekiem dodatkowo się wydłuża. Spowolniony pasaż jest uznawany za patologię.
Zazwyczaj problemem jest nieprawidłowe odżywianie, zbyt mała ilość wody w pożywieniu, brak ruchu, czy też powstrzymywanie się od wypróżnień.
Problemy z wypróżnieniem
Jeśli chodzi o przyczyny problemu, można wyróżnić następujące typy zaparć:
- Czynnościowe - wiążą się z zaburzeniami funkcji jelit. Z pewnością zaparcia czynnościowe utrudniają życie i mogą wskazywać na złą dietę lub regularne spożywanie silnych lekarstw.
- Nawykowe - przyczyny tkwi w psychice ludzkiej, ciągłym pośpiechu, nieregularnym trybie życia, jak i niechęci do korzystania z toalety publicznej.
- Zaparcia spowodowane chorobami przewodu pokarmowego - towarzyszą one niedoczynności tarczycy, chorobom mięśni, przemiany materii, czy schorzeniom neurologicznym.
Nie zapominajmy o tym, że możemy z powodzeniem zapobiegać zaparciom, co ułatwi codzienne życie. Dzięki temu zapomnimy o częstych bólach brzucha i postawimy na zdrowy tryb życia.
Jak zapobiegać zaparciom?
Rozleniwione jelita nie zawsze chcą z nami współpracować. Pomocne jest uregulowanie czasu wypróżnień, co uzyskamy dzięki łagodnym środkom przeczyszczającym. Kolejna kwestia to zmiana nawyków żywieniowych. Sięgajmy po owoce, warzywa, chleb pełnoziarnisty, kasze i jogurty z żywymi kulturami bakterii. Unikajmy słodyczy, kakao, jajek i dużych porcji ziemniaków. Nie możemy zapominać o codziennym piciu przynajmniej 2 litrów płynów, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej. Ponadto, nie bez znaczenia jest systematyczne jedzenie 4-5 porcji niewielkich posiłków, w równych odstępach czasowych. Zadbajmy o codzienną dawkę ruchu, co poprawi pracę jelit.
Specjaliści wskazują, że batalię z zaparciami można rozpocząć od naturalnych i najłatwiejszych środków, jakie pobudzą jelita do pracy. Do diety włączmy rodzynki, suszone śliwki, daktyle, nasiona lnu, figi, czy też nasiona słonecznika. To całkowicie bezpieczne rozwiązania, jakie mogą dać sporo pozytywnych efektów. Niekiedy lekkie preparaty przeczyszczające doskonale spełnią swoje zadania. Od tej pory zapomnimy o zaparciach na długi czas.
Napisz komentarz
Komentarze