W siedzibie prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej w Lublinie odbyło się 21 lutego uroczyste zakończenie realizacji projektu pn. „Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe – konserwacja, renowacja i digitalizacja drewnianych cerkwi i ich wyposażenia w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu”.
- Projekt realizowano w latach 2017-2021 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury. Całkowity koszt prac to ponad 26 milionów złotych, które zostały w 85 proc. sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej, a w 15 proc. z wkładu własnego prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej – przekazuje Andrzej Boublej rzecznik prasowy prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. Dodaje, że działania dotyczyły rewaloryzacji trwałego dziedzictwa kultury wschodniosłowiańskiej w postaci drewnianych zabytków nieruchomych i ruchomych we wschodniej i południowej części Polski, od Suwałk na północy po Turzańsk i Wysową Zdrój na południu.
Renowacja w Jabłecznej
Obiekty objęte projektem w województwie lubelskim to: cerkiew pw. Zaśnięcia NMP w Hrubieszowie, cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie, cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Holi, cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej i budynek przyklasztorny w monasterze pw. św. Onufrego w Jabłecznej, cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Kobylanach, cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dobratyczach, cerkiew pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Terespolu.
- W ramach projektu został odrestaurowany drewniany dom pielgrzyma. Wymieniono fundament, zniszczone belki, stolarkę okienną i drzwiową oraz pokrycie dachowe. Prace renowacyjne był też prowadzone przy kaplicy pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, która znajduje się na wprost bramy klasztornej. Tam wykonano nowe podwaliny i fundament, schody, wymieniono też drzwi na historyczne. Odbyła się też renowacja witraży w oknach, odnowiono też elewację, a także wyczyszczono ściany i je pomalowano we wewnątrz, wymieniono też orynnowania – mówi Piotr Dawidziuk namiestnik monasteru św. Onufrego w Jabłecznej.
(...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 1 marca
Napisz komentarz
Komentarze