„Nasz zespół w ostatnich dniach zauważył wiele fałszywych zbiórek oraz prób wyłudzeń waszych pieniędzy. Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, sms i w postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut” – czytamy w komunikacie na Facebooku ostrzeżenie CERT Polska.
Od chwili, w której Ukraina zaczęła mierzyć się z Rosjanami, Polska uruchamiła mnóstwo działań, których celem była pomoc zarówno uchodźcom, jak i osobom, które pozostały na miejscu. Prowadzone są również różnego rodzaj zbiórki pieniędzy. Problem w tym, że nikt nie jest w stanie zweryfikować uczciwości ich twórców. CERT ostrzega, żeby zachować w tej kwestii szczególną ostrożność, gdyż oszuści rozpowszechniają swoje działania za pomocą wszystkich możliwych źródeł kontaktu – w wiadomościach prywatnych, sms-ach i poprzez media społecznościowe.
Oficjalne zrzutki prowadzone są m.in. przez Polską Akcję Humanitarną, Caritas Polska, Fundację Ukraina, Unicef czy Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Ich pełną listę wraz z informacjami potrzebnymi do udzielenia wsparcia znaleźć można na [TEJ STRONIE].
Wpłacasz pieniądze na pomoc Ukrainie? Oszuści już zacierają ręce!
Nawet tak dramatyczne wydarzenie jak wojna nie powstrzymuje oszustów przed kolejnymi próbami wyłudzania pieniędzy. Rządowe centrum zapobiegania zagrożeniom w sieci ostrzega – uważaj, gdzie wpłacasz pieniądze. Twoja pomoc może nigdy nie trafić do Ukraińców.
- 07.03.2022 08:21
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze