Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:47
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach

Dzieci uciekające przed wojną z Ukrainy do Polski mają być traktowane jak nasi najmłodsi obywatele. Takie jest zalecenie resortu edukacji. Polska szkoła ma być dla migrantów przyjazna. Procedura przyjęcia do placówki jest prosta.
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach

Autor: iStock

W zasadach przyjmowania do szkół ukraińskich dzieci Ministerstwo Edukacji i Nauki zaznaczyło wyraźnie, że mają one prawo do uczestniczenia w zajęciach tak samo jak polskie dzieci. Resort wskazuje, że przyjęcie obcokrajowca do placówki edukacyjnej możliwe jest również w czasie trwania roku szkolnego. Dobór odpowiedniej klasy uzależniony jest od liczby ukończonych wcześniej lat nauki.

Ukraińcy, którzy nie są w stanie porozumiewać się w języku polskim, mają również prawo do uczestniczenia w zajęciach prowadzonych ze wsparciem tłumacza zatrudnionego przez szkołę w charakterze pomocy nauczyciela. Dla obcojęzycznych dzieci mają funkcjonować też dodatkowe lekcje języka polskiego oraz oddziały przygotowawcze, które dostosowane będą do ich potrzeb i możliwości. Dzieci spoza Polski również zostały objęte wsparciem w postaci zajęć wyrównawczych.

Dyrektorzy placówek zobowiązani są też do zorganizowania stosownej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, dzięki której uczniom łatwiej będzie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Opieka tego typu ma przyczynić się do właściwego rozpoznania i zaspokojenia indywidualnych potrzeb każdego z dzieci.

Rodzice ukraińskich uczniów mają obowiązek przedstawienia dokumentów lub napisania oświadczenia o dotychczasowym przebiegu nauki swoich pociech. MEiN informuje, że osoby te powinny złożyć w wybranej placówce wniosek o przyjęcie dziecka. Szkoła podstawowa objęta rejonizacją ma obowiązek przyjąć ucznia, którego miejsce zamieszkania jej podlega. Pozostałe placówki przyjmą go pod warunkiem, ża wolnych miejsc. W przypadku problemu ze znalezieniem miejsca w szkole, należy poprosić o jego wskazanie w urzędzie gminy.

Dodatkowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu +48 22 34 74 708 lub pisząc na adres e-mail: [email protected].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama