Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 19:58
Reklama
Reklama

Opowieści o historii dworów szlacheckich

W Muzeum im. J. I. Kraszewskiego odbyło się cykliczne wydarzenie pn. "Tradycje dworów szlacheckich – Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości". Właściciele i zarządzający obiektami dworsko-parkowymi, opowiedzieli o ich historii oraz o swoich doświadczeniach w przywracaniu im świetności.
Opowieści o historii dworów szlacheckich
Właściciele i zarządzający obiektami dworsko-parkowymi, opowiedzieli o ich historii oraz o swoich doświadczeniach w przywracaniu im świetności.

Autor: Muzeum w Romanowie

Właściciel dworu w Zabużu Dariusz Wojcieszuk przybliżył zebranym historię obiektu. Podkreślił, że to malownicze miejsce ma bogatą historię, której początki sięgają okresu wczesnośredniowiecznego. Państwo Renata i Dariusz Wojcieszukowie nabyli dwór i założenie dworsko-ogrodowe w 2006 roku. Decyzja na pewno nie była łatwa, ale widok na płynący tuż obok dworu Bug przekonał ich bardzo szybko. Dziś, po gruntownym remoncie, w Zabużu znajduje się trzygwiazdkowy hotel, a oprócz dworu goście mają do dyspozycji Oficynę, Stajnię SPA oraz Domek Ogrodnika.

O założeniu dworsko-parkowym w Antopolu opowiedziały wójt gminy Podedwórze Monika Mackiewicz-Drąg i architekt krajobrazu Jolanta Jeleń. Piękny dwór w Antopolu już nie istnieje, a prace rewitalizacyjne dotyczyły pozostałości zabytkowego parku. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy Podedwórze, na terenie której zabytkowy park się znajduje, udało się przywrócić mu część dawnej świetności. Piękny starodrzew i urokliwe alejki zachęcają do spaceru i odpoczynku.

Anna Skerczyńska opowiedziała zaś o dworku w Kozuli. Dwór stanowi część Założenia Dworsko-Parkowego, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A/1430. Oprócz dworu ochronie podlegają pozostałości parku krajobrazowego oraz fragment olsu nadrzecznego. Założenie jest zabytkiem o szczególnym znaczeniu dla samorządu powiatu bialskiego. Dziś w dworku mieści się Dom Pomocy Społecznej.

Uroczystość uświetnił koncert Patrycji Maik z Włodawy, która jest laureatką konkursu „Śpiewający Słowik”.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama