Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:24
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Obniżyli czynsze, dali upusty

Mieszkańcy lokali komunalnych mogą mieć w tym roku wyższe czynsze w ramach stawki bazowej. Jednak nie o 200 procent, jak to wyliczył na ten rok Zakład Gospodarki Lokalowej, w oparciu o uchwałę przyjętą w roku ubiegłym, ale co najwyżej o 30 proc. Radni zdecydowali, że wystawiane od stycznia tego roku rachunki za mieszkania mają być zweryfikowane zgodnie z przyjętymi w marcu uregulowaniami. – Moc wsteczną mogą mieć uchwały tylko w szczególnych przypadkach. Tutaj nie znajdujemy uzasadnienia dla takiego przepisu – mówiła prawnik magistratu, Irena Hołubowicz. Jednak radni zdecydowali, że wypracowane przez nich zmiany w programie mieszkaniowym miasta zostaną przyjęte.
Biała Podlaska: Obniżyli czynsze, dali upusty

Autor: fot. Joanna Danielewicz

W sierpniu ubiegłego roku rada miasta przyjęła wieloletni program gospodarowania zasobami mieszkaniowymi na lata 2021-25. Szybko okazało się, że zgodnie z tym co radni zatwierdzili, kwota bazowa czynszów w lokalach komunalnych wzrośnie od 2022 roku z 4,70 zł/mkw do 7,40 zł/mkw. Już na jesieni ubiegłego roku mieszkańcy kamienic w śródmieściu, ale i mieszkań w blokach będących w zarządzie ZGL alarmowali, że w związku z zatwierdzoną zmianą ich czynsze wzrosną nawet o 200 proc. Radni obiecali, że przeprowadzą rewizję podjętej w sierpniu decyzji.

Zatwierdzanie w bólach

Pod koniec ubiegłego roku na komisji edukacji i spraw społecznych, radni spotkali się z przedstawicielami ZGL, by problem naliczania czynszów w zasobach ZGL omówić. Umówili się na powtórne spotkanie, na którym oczekiwali od prezesa ZGL propozycji dotyczących obniżki opłat czynszowych za mieszkania. Wszystko zgodnie z deklaracjami lokatorów, którzy mówią, że podwyżki – tak, bo od 2013 roku ich nie było, ale nie w takiej wysokości jak zaplanował ZGL. Konkrety miały pojawić się w styczniu tego roku. Wówczas ponownie zebrała się komisja edukacji i spraw społecznych. Radni czekali na nową propozycję dotyczącą polityki czynszowej w zasobach lokalowych ZGL. Konkretów znów nie było. Prezes Wojciech Chilewicz przypominał natomiast, że spotkanie w styczniu poprzedziło pismo do przewodniczącego rady miasta. – W piśmie złożonym 14 stycznia poprosiłem, żeby pan doszczegółowił, jakiej obniżki się pan spodziewa, żebyśmy mogli to przeliczyć – mówił do przewodniczącego Bogusława Broniewicza, Wojciech Chilewicz. W zamian słyszał od radnych o ich niezadowoleniu z faktu, że kolejne spotkanie nie przynosi konkretów. – Prośba do ZGL była, by przeanalizować sytuację tak, by pomóc mieszkańcom. Ja liczyłem na konkretne pomysły, nie usłyszałem żadnych rozwiązań – przyznał Jan Jakubiec.

Prezes ZGL dostał wówczas od radnych dwa tygodnie, by dostarczyć komisji konkretne kalkulacje nowych czynszów. Jednak spotkanie na ten temat odbyło się dopiero 3 marca. W tym czasie lokatorzy zasobów ZGL już od stycznia opłacali mieszkania zgodnie ze stawkami zatwierdzonymi przez radnych w sierpniu ubiegłego roku.

Poprawki robocze czy ostateczne?

7 marca na sesji rady miasta radni przyjmowali uchwałę w sprawie zmiany uchwały wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Biała Podlaska na lata 2021-2025, przyjętej pierwotnie w sierpniu ub. roku. Jak zreferował radny Mariusz Michalczuk, przewodniczący komisji edukacji i spraw społecznych, podczas prac komisji zgłoszono do programu poprawki, które rada miasta powinna rozpatrzyć. Przede wszystkim komisja zaproponowała, by zmiany wprowadzone w „poprawionym” programie wchodziły w życie z datą wsteczną, czyli od 1 stycznia tego roku. Poza tym komisja ustaliła, że stawka bazowa czynszów w lokalach administrowanych przez ZGL w 2022 roku może zostać podniesiona do 30 proc. a w latach 2023-25 do 15 proc. Wprowadzono też upusty procentowe w czynszach dotyczące położenia i stanu lokalu, dostępu do mediów, warunków w lokalu czyli dostępność do łazienki, wc, warunków w kuchni (upust za kuchnię ciemną).

Zmianą, która zaproponowali radni na komisji było też to, by lokatorom, którzy udokumentują remonty przeprowadzone w lokalach mieszkalnych ZGL i poniesione z własnej kieszeni koszty, spółka zrekompensowała je w odliczeniach zastosowanych w czynszach.

- Komisja z 3 marca miała być robocza. Do poprawek zgłoszonych do projektu nie odnieśli się ani prawnicy, ani ZGL. Trudno więc mówić o pracach nad tymi poprawkami. Mój wniosek na komisji był więc taki, by powołać zespoły, które będą dalej pracować nad tym projektem. Zgłoszono poprawki, a nie mamy żadnych wyliczeń kosztów tych zmian. Wyrzucamy poprawkami paragrafy z tabelkami, które są połączone z innymi tabelkami, które zostawiamy. Trzeba usiąść i to wszystko uzgodnić punkt po punkcie – stwierdził wiceprzewodniczący rady Robert Wożniak (Koalicja Obywatelska) . – Mieszkańcy na tym nie stracą, bo jedna z poprawek proponuje, by przepisy, które ustalimy obowiązywały z data wsteczną. Więc, gdy uchwała wejdzie w życie, uzyskają zwroty w czynszach.

Jednak radny Stanisław Nikołajczuk (Zjednoczona Prawica) miał inne zdanie. – Bardzo dużo czasu poświęciliśmy na te ustalenia, które przedstawił przewodniczący komisji edukacji i spraw społecznych. Nie wiem czemu nazywane są teraz roboczymi. Proponuję je przegłosować, żeby zamknąć ten temat. Inaczej sprawa będzie się ciągnąc, bo zbiorą się zespoły i dalej będą coś ustalać – mówił radny.

Ale radny Grzegorz Siemakowicz (KO) apelował, by się jednak nie spieszyć. – Z takim podejściem przegłosujemy każdą głupotę – stwierdził. – Potem trzeba będzie się zbierać i poprawiać przyjęte zapisy. Dopracujmy ten program i przyjmijmy go na kolejnej sesji.

Władze „przeciw”, rada „za”

Prezydent Michał Litwiniuk twierdzi, że pomoc tylko jednej grupie mieszkańców, kosztem potrzeb innych, może być źle zrozumiana przez bialczan i nie odzwierciedla zrównoważonego rozwoju miasta. – Miejmy na uwadze, że naszym budżetem wspieramy wykazujących najniższe dochody, dodatkiem mieszkaniowym . To 1,2 mln zł w skali roku – przypominał prezydent i przyznawał, że w grupie 800 lokalów będących w zarządzie ZGL, kilkaset jest w niższym standardzie. – Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom i zwiększyliśmy w projekcie programu redukcję w czynszach z uwagi na niedogodności w lokalach – twierdzi prezydent. Kolejne zmiany proponowane w poprawkach stworzonych przez radnych uznał natomiast za populizm. – Prześciganie się w tym, kto będzie lepszym wujkiem, kto więcej pieniędzy przeznaczy na wsparcie wybranej grupy mieszkańców, nie jest roztropnym – mówił Michał Litwiniuk.

Ale Dariusz Litwiniuk (Zjednoczona Prawica) stwierdził, że dłuższa dyskusja na temat programu gospodarowania lokalami komunalnymi jest bezzasadna. – Komisja przygotowała poprawki. 

Radni przyjęli poprawki wypracowane na komisji edukacji i spraw społecznych. Czternaście głosów było za, pięciu radnych głosowało przeciw a jeden się wstrzymał. Stało się tak pomimo tego, że prawnik urzędu miasta stwierdziła, że zapisy w nich zawarte mają szereg błędów, a część jest, zdaniem obsługi prawnej UM, niezgodna z prawem, np. zapis dotyczący obowiązywania przyjętego programu z datą wsteczną. – Moc wsteczną mogą mieć uchwały tylko w szczególnych przypadkach. Tutaj nie znajdujemy uzasadnienia dla takiego przepisu – mówiła mecenas Irena Hołubowicz. Dodawała, że wątpliwości prawne dotyczą też niektórych zastosowanych upustów procentowych w czynszach.

Ostatecznie radni przegłosowali program gospodarowania mieszkaniami komunalnymi w mieście na kolejne lata, wraz z wypracowanymi przez komisje edukacji i spraw społecznych poprawkami. Za uchwałą było 14 radnych (Zjednoczona Prawica i Biała Samorządowa i Waldemar Godlewski z KO), 5 było przeciw (KO), jeden się wstrzymał (niezrzeszony Edward Borodijuk), Głosu nie oddali radni Robert Woźniak i Grzegorz Siemakowicz. Ten ostatni opuścił salę obrad, gdy zarządzono głosowanie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

vijenwolffen 19.03.2022 11:22
😂 kretyni rządzą tym miastem, a w spółeczkach ich przeszli niedoszli kompani. Od 2013 nie było podwyżek - i lament pezesiny bo wydatki, bo długi, bo remonty ma spółeczka. Wpadł na pomysł by i znalazł "sponsorów" w lokatorach. Gdyby poprzednicy mieli łeb na moejscu a nie między nogami to wystarczyło podnosić czynsz o 1zł miesięcznie i nie było by afery. Poza tym zwrot kosztów za remont nie swoich lokali jak najbardziej uzasadniony, jestem za, bo jest to sprawiedliwe!

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama