W Rokitnie jest aktualnie czternaścioro uchodźców z Ukrainy, w tym dorośli i dzieci. - Przebywają one u osób prywatnych, które same zgłosiły gotowość przyjęcia pod swój dach Ukraińców uciekających przed wojną – mówi kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rokitnie Katarzyna Pietraszkiewicz. Od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, w gminie czekają również na Ukraińców miejsca przygotowane przez samorząd, a dokładnie są to dwa gospodarstwa agroturystyczne.
Urząd rozpoczął już też procedurę nadawania numerów PESEL przebywającym na terenie gminy uchodźcom. - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej uruchomił kompleksową pomoc dla Ukraińców. Mamy nawet swoich tłumaczy, po to, by żadna bariera językowa nie utrudniała nam pomocy. – tłumaczy Katarzyna Pietraszkiewicz. - Zaczynają do nas spływać pierwsze wnioski o dofinansowanie z rządowego programu wsparcia dla osób goszczących uchodźców. Przyjęliśmy też do szkoły pierwsze ukraińskie dziecko. Kolejnych dwoje rozpocznie naukę już wkrótce. Na terenie gminy wciąż zbierane są dary dla potrzebujących Ukraińców.
Cały czas aktywnie uchodźców wspiera także gmina Sławatycze. Przybyli do do tej miejscowości Ukraińcy zamieszkali w specjalnie przystosowanym dla nich budynku, w którym kiedyś mieścił się hotel. Przebywa w nim aktualnie ponad czterdzieści osób. - Mamy już nawet pierwszego noworodka. W zeszłym tygodniu dziecko urodziła przebywająca pod naszą opieką Ukrainka – mówi zastępca wójta Sławatycz Łukasz Jaszczuk.
Osoby, które chcą wspomóc przebywających na terenie gminy uchodźców, mogą to zrobić, dołączając się do zbiórek, bądź przyjmując ludzi pod swój dach. Jak tłumaczy Łukasz Jaszczuk, w tej chwili zbiórki są ściśle powiązane z bieżącymi potrzebami Ukraińców. - Jeśli potrzebne są na przykład buty w konkretnym rozmiarze, szukamy takich butów – wyjaśnia zastępca wójta.
Terespol postanowił wesprzeć ukraińskich uchodźców organizując dla nich koncert, który odbędzie się 25 marca, o godzinie 18.00 w terespolskiej restauracji Galeria Smaków. Wystąpią podczas niego: Maleńczuk Trio, Magda Badalska, Justyna Maleńczuk, oraz Piotr Omelaniuk. Na miejscu będzie można nabyć bon pamiątkowy o wartości pięciu złotych, a zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc Ukraińcom. Podczas koncertu wystawione będą również skarbonki fundacji Grzegorza Biereckiego, Kocham Podlasie. Fundacja przekaże zebrane pieniądze na zaspokojenie życiowych potrzeb uchodźców.
Na terenie miasta schronienie znalazło już około pięćdziesięciu Ukraińców. Wśród nich, dziewiętnaścioro otrzymało numery PESEL. Miasto postara się im także pomóc w znalezieniu pracy. Władze uruchomiły też specjalne, całonocne dyżury telefoniczne. Jeśli ktokolwiek będzie posiadał ważne informacje na temat uchodźców, którymi chciałby się podzielić z pracownikami terespolskiego magistratu, może dzwonić o każdej porze dnia pod numer magistratu. - Cały czas trwa zbiórka dla uchodźców. Zmienił się jednak adres miejsca, w które można przynosić dary. Teraz jest to adres urzędu miasta – wyjaśnia burmistrz Jacek Danieluk.
W Leśnej Podlaskiej, straż pożarna przygotowuje akcję zbierania funduszy na zakup apteczek taktycznych dla ukraińskich żołnierzy. - Mam kontakt z korespondentami wojennymi w Ukrainie i to właśnie oni poinformowali mnie o zapotrzebowaniu na tego typu wyposażenie – mówi wójt Paweł Kazimierski. W gminie także trwa procedura rejestrowania numerów PESEL przebywającym na jej terenie uchodźcom. Jak tłumaczy wójt, na razie zgłosiło się w tej sprawie tylko kilku Ukraińców. Na terenie gminy jest ich wciąż po prostu niewielu, a informację o ich dokładnej liczbie są dopiero zbierane. - Liczymy się jednak z tym, że z każdym dniem może ich przybywać. - konkluduje włodarz.
Napisz komentarz
Komentarze