Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:20
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Drożyzna skłania Polaków do pożyczania pieniędzy

Co robią Polacy, którym zabraknie pieniędzy w domowym budżecie? Zaciągają zobowiązania. I robią to o wiele częściej niż jeszcze rok temu.
Drożyzna skłania Polaków do pożyczania pieniędzy
3 proc. Polaków zaciąga pożyczki, aby spłacić inne zobowiązania. 35 proc. z nich finansuje w ten sposób zakup sprzętów RTV i AGD. 17 proc. badanych uznało, że nowe zobowiązanie zaciągnie w celu zakupu auta, 15 proc. zaś kupiłoby komputer lub nowy smartfon.

Autor: iStock

Inflacja w lutym nieco wyhamowała. W porównaniu rok do roku ceny produktów i usług były wyższe o 8,5 proc. – tak wynika z oficjalnych danych prezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Można jednak założyć, że trwająca od wielu miesięcy drożyzna, która w pewnym momencie pobiła rekordy sprzed 20 lat, dała się Polakom we znaki. Świadczą o tym m.in. zaciągane przez nas pożyczki, których wartość niepokojąco wzrosła.

Polacy wspomagają się pożyczkami

Zestawienie przygotowało Biuro Informacji Kredytowej. Eksperci porównali informacje o przyznanych Polakom pożyczkach w lutym 2021 roku i 2022. W tym roku – jak się okazało – firmy i instytucje współpracujące z BIK udzieliły aż o 26,8 proc. więcej pożyczek. Ich wartość była wyższa o niespełna połowę (43,2 proc.) w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W ujęciu kwotowym dominowały te zobowiązania, których wartość przekroczyła 5 tysięcy złotych, jednak skorzystał z nich zaledwie 1 z 10 konsumentów. Z kolei w ujęciu liczbowym najwięcej zadłużeń dotyczyło pożyczek do kwoty tysiąca złotych – stanowiły one aż 45,4 proc. wszystkich wierzytelności.

Na co wydajemy pożyczone pieniądze?

Na to pytanie odpowiedzi szukał Krajowy Rejestr Długów, który ujął wyniki badania w raporcie „Jak pożyczają Polacy?”. Na podstawie odpowiedzi respondentów wyłoniono obraz, z którego wynika, że aż 13 proc. Polaków zaciąga pożyczki, aby spłacić inne zobowiązania. 35 proc. z nich finansuje w ten sposób zakup sprzętów RTV i AGD. 17 proc. badanych uznało, że nowe zobowiązanie zaciągnie w celu zakupu auta, 15 proc. zaś kupiłoby komputer lub nowy smartfon. Pozostali przeznaczają wartość wierzytelności na wyposażenie lub remont mieszkania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama