Obchody Roku J.I. Kraszewskiego to doskonała okazja do przybliżenia licealistom sylwetki i twórczości pisarza, który bardzo mocno jest związany z naszym regionem. Tym bardziej, że od co najmniej kilkunastu lat jest nieobecny w kanonie lektur szkolnych. Dlatego członkowie klubu skupieni wokół biblioteki wisznickiego liceum chętnie wzięli udział w wydarzeniu. Tuż po imieninach pisarza 22 marca zorganizowali kilka inicjatyw, promujących życie i działalność "człowieka – instytucji". Tak właśnie nazywano Kraszewskiego z racji jego szerokich zainteresowań.
– Już sam fakt, że Kraszewski wychowywał się tu jako mały chłopiec oraz bliskość, działającego muzeum w Romanowie sprawia, że warto poznawać czy też przypominać tę jedną z najciekawszych osobowości XIX-wiecznej polskiej literatury i kultury – mówi dyrektor Liceum im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach Izabela Sokołowska.
Podczas wydarzenia uwagę osób, wchodzących do wisznickiego liceum, przykuwała ustawiona przed budynkiem ścianka wystawiennicza. Znalazły się na niej informacje o bogatej i wielowymiarowej działalności pisarza. Na specjalnych tablicach, ustawionych na szkolnych korytarzach zaprezentowano związki autora z najbliższym regionem. Przez cały dzień uczniowie mogli oglądać filmy, propagujące literacki dorobek twórcy oraz stoisko, przygotowane przez Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Zainteresowani twórczością pisarza mogli zakupić tam książki i dowiedzieć się więcej o działalności placówki.
Czytaj też: Oni wygrali wojewódzki konkurs wiedzy o Kraszewskim
W ramach „Popołudnia z Kraszewskim”, w szkolnej czytelni zaprezentowano też wystawę pt. „Józef Ignacy Kraszewski – Tytan pracy”. Jej tematem były najważniejsze obszary niebywałej aktywności artysty. W kilku modułach ekspozycji zawarto prawdę o niezwykłej pracowitości i systematyczności Kraszewskiego. Wystawa zaprezentowała go jako literata, rysownika, malarza, publicystę, dziennikarza i historyka sztuki, któremu w działalności literackiej przyświecała łacińska sentencja: "nulla dies sine linea" – „żadnego dnia bez linijki”.
Jedną z atrakcji wydarzenia był konkurs ze znajomości biografii i twórczości autora cyklu 29. powieści historycznych. Licealiści mogli sprawdzić swoją wiedzę i wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe, których część została ufundowana przez romanowskie muzeum. Uwieńczeniem „Popołudnia z Kraszewskim” było spotkanie w czytelni, podczas którego młodzież z Klubu Miłośników Książki zaprezentowała zainteresowanym mniej znany obszar działalności literackiej Kraszewskiego, czyli twórczość poetycką. Montaż słowny urozmaicił występ muzyczny uczniów.
Napisz komentarz
Komentarze