Klub Rękodzieła składa się z 17 osób. Dopiero co zorganizował bardzo oryginalną ekspozycję wiejskich makatek, a teraz postanowił przypomnieć tradycyjne ręczniki. Panie na spotkania klubu przynosiły różne wzory ręczników i się nimi wymieniały. Okazało się, że takich ręczników było około 20, ale posiadało je tylko kilka osób. Niektóre panie bardzo chciały spróbować wykonać je samodzielnie, by mieć je dla siebie.
– Wraz z dyrektor GOK zorganizowałyśmy kurs haftu i wykonania koronki, które prowadziła Zofia Kaliszuk, ludowa twórczyni z dużymi osiągnięciami. Prowadziła kurs przez dwa miesiące, i przez ten czas panie wykonały aż 30 ręczników. Takie ręczniki wykorzystuje się na co dzień jako ozdoby w mieszkaniach, np. na stole domowym. Ale też na stole weselnym – opowiada Anna Chalimoniuk, starszy instruktor w GOK w Janowie Podlaskim.
Ręczniki tkane były na krośnie tkackim. Wzory stosowane na ręcznikach są głównie dekoracyjne. – Kiedyś takie ręczniki z wzorami były wykorzystywane np. do obrzędów. Witano nimi nawet państwo młodych, a także ścielono nimi koszyki ze święconką czy przykrywano domowy pokarm – dodaje pani Anna.
Więcej na ten temat w elektronicznym i papierowym wydaniu Słowa nr 27.
Maciej Maciejuk
Napisz komentarz
Komentarze