Z jednośladu będą mogli korzystać tylko ci, którzy, jak podaje regulamin: posiadają umiejętność jazdy na rowerze i znają przepisy ruchu drogowego, odbyli szkolenie z obsługi tegoż sprzętu a ich stan zdrowia pozwala, by taką aktywność realizować bezpiecznie. Chętni do „śmigania po mieście” w sprawach służbowych, urzędnicy, muszą zapewnić o spełnieniu powyższych wymogów w specjalnym oświadczeniu.
Użytkowanie służbowych rowerów wiązać się będzie z odpowiednią procedurą. Urzędnik musi poinformować przełożonego o służbowym wyjściu, w czasie którego będzie korzystał z roweru. Musi dokładnie opisać cel podróży i uzyskać na nią akceptację. Zanim jednak pracownik uda się w rowerową trasę, musi dokonać przeglądu powierzonego mu roweru.
To, jakie czynności winien jest wykonać, skrupulatnie opisuje zarządzenie wydane przez prezydenta miasta Biała Podlaska, mówiące o tym, jak rower służbowy należy użytkować. Pracownik musi więc: dostosować wysokość siodełka i kierownicy do swoich potrzeb, sprawdzając przy tym ich zamocowanie. Później należy przeprowadzić próbę hamulca, sprawdzić oświetlenie i działanie sygnały dźwiękowego, oraz stan ogumienia. Wszelkie usterki należy natychmiast zgłosić i odnotować w „rejestrze korzystania z roweru”.
Jako zalecenia wpisano natomiast w zarządzeniu: stosowanie „indywidualnych środków chroniących głowę, elementów zwiększających widoczność użytkownika i okularów przeciwsłonecznych”.
Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności, urzędnik może wreszcie udać się w służbową drogę. Jednakże, jak uczula zarządzenie prezydenta: w przypadku gdy musi pozostawić rower, każdorazowo musi zabezpieczyć go przed kradzieżą, przymocowując „do stojaka rowerowego, lub innego trwałego i bezpiecznego elementu. W przypadku braku możliwości bezpiecznego pozostawienia roweru, użytkownik powinien zabrać rower ze sobą” - stanowi zarządzenie prezydenta.
Jak informuje rzecznik magistratu, Gabriela Kuc-Stefaniuk: - Miasto kupiło w grudniu 2021 r. dwa rowery do jazdy na terenie miasta. Zakup dokonany został na prośbę i zgodnie z sugestią pracowników, jako rozwiązanie szybkie, wygodne, ekologiczne i tanie. Jednoślady mają służyć do realizacji zadań służbowych.
Rowery kosztowały 5 tys. 480 zł. - Jesteśmy drugą rowerową stolicą Polski, promujemy jazdę rowerem, ja sam niemal codziennie w ten sposób dojeżdżam do pracy i cieszę się, że pracownicy UM wyszli z taką propozycją – dodaje prezydent Michał Litwiniuk.
Napisz komentarz
Komentarze