Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to spółka, która realizuje budownictwo społeczne. Jej podstawowym celem jest budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. To oferta skierowana do osób, których dochody uniemożliwiają nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych. Przydział lokali mieszkalnych poprzedzać będzie przeprowadzenie naboru wniosków złożonych przez rodziny.
Każdy z samorządów, który jest członkiem spółki, otrzymuje 3 miliony złotych i za te środki obejmuje udziały w spółce. W nowo powołanej spółce udziały objęło 17 miast i gmin z województwa lubelskiego. Miasto Międzyrzec Podlaski wybuduje w pierwszym etapie 60 takich mieszkań.
Podstawowym celem działalności spółki jest budowanie mieszkań oraz ich eksploatacja na zasadach najmu o umiarkowanym czynszu. Mieszkania w SIM dedykowane są dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.
4 kwietnia w Niemcach odbyło się podpisanie aktu notarialnego, powołującego do życia spółkę SIM Lubelskie. Jest to pierwszy SIM na Lubelszczyźnie, a dwudziesty siódmy w Polsce. – Cieszymy się, że tak wiele samorządów zdecydowało się partycypować w programie SIM. Pokazuje to skalę problemu, jaki stanowi deficyt tanich, dostępnych mieszkań na długoterminowy najem. Potrzeby w tym zakresie są ogromne praktycznie w każdym województwie. Chcemy zrobić wszystko, żeby tych mieszkań było jak najwięcej w możliwie najkrótszym czasie, zachowując jednocześnie wszelkie normy i standardy stosowane w nowoczesnym budownictwie – mówił prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, Arkadiusz Urban.
Czytaj także: Jego projekt wart 50 tysięcy złotych zakwestionował sąd
Do programu dołączyło m.in. Miasto Międzyrzec Podlaski. Już w połowie 2021 r. samorząd podpisał porozumienie o współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości w celu realizacji inwestycji mieszkaniowych przy ul. Leśnej.
– Wstępne konsultacje wykazały, że ok. 90 rodzin jest zainteresowanych takimi lokalami. Program skierowany jest do rodzin, które nie kwalifikują się do mieszkania z czynszem socjalnym, ale też nie mają zdolności kredytowej na kupno własnego lokum. Mieszkania czynszowe dają im możliwość zamieszkania, opłacania czynszu niekomercyjnego, który nie może przekraczać 4 proc. wartości odtworzeniowej. Wstępnie przekazujemy połowę działki, którą mamy przeznaczoną pod budowę, tam powstanie na początku 60 mieszkań. Na drugiej części działki będzie mogło powstać kolejnych 60 lokali. Jesteśmy też przygotowani na to, by tych mieszkań powstało jeszcze więcej, jeśli będzie zainteresowanie wśród mieszkańców – informuje burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Zbigniew Kot.
Jak informuje, podczas cotygodniowych spotkań rozmawiał z mieszkańcami, których nie stać na rynkowy wynajem mieszkania, ale i nie mogą zakwalifikować się do najmu socjalnego. – W związku z tym, żeby nie zmuszać ich do migrowania poza Międzyrzec, postanowiliśmy przystąpić do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Początkowo planowaliśmy dołączyć do Towarzystwa Budownictwa Społecznego, ale ten program został zamknięty. Już w zeszłym roku rozpoczęły się rozmowy z Krajowym Zasobem Nieruchomości o SIM. Podpisaliśmy pierwsze porozumienie, rada miasta podjęła odpowiednią uchwałę. Dołączenie do SIM jest przede wszystkim spowodowane chęcią zatrzymania młodych rodzin, które najczęściej są w takim finansowym potrzasku. Ta oferta dotyczy nie tylko mieszkańców miasta, ale i okolicznych miejscowości, którzy pracują na co dzień w Międzyrzecu Podlaskim, przywożą do miejskich przedszkoli i szkół swoje dzieci, ale często nadal mieszkają z rodzicami na terenie gminy. Być może ta inicjatywa zachęci ich do przeniesienia się do miasta – tłumaczy Zbigniew Kot. – Mam nadzieję, że już niedługo widoczne będą efekty tej współpracy. SIM-y to bardzo cenna inicjatywa, dzięki której wiele rodzin o niskich dochodach będzie mogło zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu – podsumowuje włodarz miasta.
W naszym regionie mieszkania czynszowe powstaną również w Terespolu. Poza tym do spółki przystąpiły także: Chełm, Hrubieszów, Izbica, Janów Lubelski, Krasnystaw, Kraśnik, Leśniowice, Łuków, Niemce, Opole Lubelskie, Ryki, Siennica Różana, Szczebrzeszyn, Tomaszów Lubelski oraz Włodawa.
Czytaj także: Kupią działkę od Kościoła za 250 tys. zł? "Z parafią nie wypada się targować"
Napisz komentarz
Komentarze