„Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty i przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą” – tak brzmią dwa z pięciu przykazań kościelnych. Dlatego wielu katolików właśnie w okresie przed Wielkanocą staje w kolejce do konfesjonału, by z czystym sercem przyjąć komunię.
Za co nie dostaniemy rozgrzeszenia?
Jednym z warunków dobrej spowiedzi jest rachunek sumienia. Warto do niego przystąpić rzetelnie, przy tym pamiętając, że według prawa Kościoła katolickiego są grzechy, za które spowiednik nie może udzielić rozgrzeszenia. By więc móc przyjąć komunię, wierzący muszą się wystrzegać następujących grzechów ciężkich:
- życia w konkubinacie – zgodnie z wyznaniem katolickim, ksiądz nie może rozgrzeszyć osoby, która mieszka i współprowadzi gospodarstwo domowe z partnerem bez zawarcia związku małżeńskiego, ponieważ w wiernym nie ma szans na postanowienie poprawy, jeżeli po spowiedzi i przystąpieniu do sakramentu powróci do "życia w grzechu";
- życia w powtórnym związku, bez stwierdzenia nieważności małżeństwa;
- formalnego odstępstwa od wiary, czyli apostazji, oznaczającej porzucenie wiary religijnej; apostata traci prawo do przyjmowania sakramentów (w tym sakramentu spowiedzi), prawo do katolickiego pogrzebu, ślubu, bycia rodzicem chrzestnym. Po odstąpieniu z Kościoła droga powrotna jest bardzo trudna i wiedzie jedynie przez Watykan;
- pobicia lub zabójstwa biskupa/papieża;
- usiłowania odprawiania mszy św. lub udzielenia rozgrzeszenia przez osobę, która nie ma święceń kapłańskich;
- próby zawarcia małżeństwa przez księdza lub osobę zakonną;
- świętokradztwa, czyli znieważenia Najświętszego Sakramentu;
Poza tym nie uzyska rozgrzeszenia ksiądz, jeśli zdradzi tajemnicę spowiedzi. Do tego na rozgrzeszenie nie może liczyć duchowny, który przyjął sakrę biskupią bez zgody papieża.
Czytaj także: O tym księdzu słyszała już cała Polska. Teraz pomaga Ukrainie
Inną grupę stanowią grzechy przeciwko Duchowi Świętemu. W teologii chrześcijańskiej to jedyny grzech, o którym Jezus powiedział, że nie będzie odpuszczony. Katechizm Św. Piusa X rozróżnia sześć poszczególnych grzechów, wymierzonych przeciwko Duchowi Świętemu:
- łasce Bożej rozpaczać;
- przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć;
- uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać;
- bliźniemu łaski Bożej zazdrościć;
- na zbawienne napomnienia zatwardziałe mieć serce;
- rozmyślnie trwać w niepokucie;
Do niedawna na liście grzechów, niepodlegających odpuszczeniu, znajdowała się też aborcja. Prawo do jej rozgrzeszenia posiadał jedynie biskup. Jednak po Roku Miłosierdzia papież Franciszek upoważnił wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia z tego czynu.
Przy tej okazji przypomnijmy też warunki sakramentu pokuty. To: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź oraz zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu.
Ze spowiedzi można skorzystać m.in. w parafii św. Anny w Białej Podlaskiej w niedzielę i święto w czasie każdej mszy św. o godz. 7:00, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30 i 18:00 oraz w dni powszednie przed każdą mszą o godz. 6:30, 7:00 i 18:00.
Z kolei w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej do spowiedzi można przystąpić w tygodniu przed każdą mszą świętą o godz. 6:30 i 18:00 oraz w niedzielę podczas każdej Eucharystii o godz. 7:00, 9:00, 11:00, 12:30 i 18:00.
Ekstremalne Drogi Krzyżowe
Przy tej okazji warto też wspomnieć o wydarzeniach, które odbędą się w najbliższym czasie w Białej Podlaskiej i Międzyrzecu Podlaskim.
W piątek 8 kwietnia z parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej po mszy św. o godz. 18:00 wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Po pokonaniu ok. 40 kilometrów uczestnicy zakończą wędrówkę również w parafii Bł. Honorata.
Trasa EDK zaplanowana została przez miejscowości: Biała Podlaska – Rakowiska – Cicibór – Roskosz – Hrud – Ossówka – Kolonia Witulin – Bukowice Kolonia – Leśna Podlaska – Nowa Bordziłówka – Ludwinów – Worgule – Łukowce – Sitnik – Biała Podlaska (40 km).
Wszelkie szczegóły na stronie www.edk.org.pl. Osoby, które zechcą się włączyć duchowo, będą mogły uczestniczyć w tym czasie w całonocnej adoracji do godz. 6:20, czyli do sobotniej porannej mszy św. Preferowana jest rejestracja przez stronę internetową EDK. Natomiast na godzinę przed mszą będzie możliwa rejestracja pozostałych uczestników, którzy nie dokonali rejestracji w formie elektronicznej. Uczestnicy otrzymają pakiety rozważań.
O godz. 20:00 EDK wyruszy też spod kościoła św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim. Trasa będzie miała następujący przebieg: Międzyrzec Podlaski – Tuliłów – Sawki – Jelnica – Misie – Przychody – Wygnanka – Bereza – las – Międzyrzec Podlaski. W tym roku wydarzenia odbędą się pod hasłem "Droga pojednania – Sztuka budowania relacji".
Z kolei w Niedzielę Palmową, 10 kwietnia zaplanowano drogę krzyżową ulicami Białej Podlaskiej. Rozpocznie się ona o godz. 19:00 po mszy św. (godz. 18:00) w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Brzeskiej. Trasa będzie wiodła ulicami: Brzeską, Al. 100-lecia, Parkową i Wyszyńskiego do kościoła pw. Chrystusa Miłosiernego przy ul. Wyszyńskiego.
Czytaj także:
Chcesz wykonać palmę wielkanocną i pisanki? Podpowiadamy, jak to zrobić
Przypomnieli najpiękniejsze tradycje wielkanocne
Napisz komentarz
Komentarze