Każdy, kto chce dowidzieć się więcej na temat inicjatywy dającej szansę mieszkańcom na współdecydowanie o inwestycjach w mieście, na stronie internetowej Urzędu Miasta znajdzie specjalną zakładkę, a w niej kompendium wiedzy wraz z formularzem. Najogólniej mówiąc, trzeba zaprezentować pomysł, uzasadnić jego powstanie, można podać szacunkowy koszt, załączyć mapy, zdjęcia terenu i co chyba najważniejsze, zebrać pod pomysłem 50 podpisów. Pomysłodawca składający swój podpis na formularzu musi być mieszkańcem Radzynia i mieć ukończone 16 lat. Termin na złożenie wniosków miasto wyznaczyło do 4 sierpnia.
– Główny cel budżetu obywatelskiego to zwiększenie świadomości społecznej i zaangażowanie mieszkańców w proces decyzyjny dotyczący inwestycji w mieście – mówi wiceburmistrz Tomasz Stephan. – Dla miasta to również sygnał, w jakim kierunku powinny plany inwestycyjne podążać, czego potrzebują mieszkańcy.
Do weryfikacji przedstawionych projektów powołany zostanie specjalny zespół. To on prześwietli je pod względem formalnym i stworzy ostateczną listę tych, które zakwalifikowały się do głosowania. Taka lista ma powstać do 15 września. Mieszkańcy głosować będą na specjalnych kartach w wyznaczonym wcześniej lokalu. Każdy będzie mógł oddać tylko jeden głos.
Dzień przed rozpoczęciem przyjmowania wniosków do budżetu obywatelskiego, w Urzędzie Miasta odbyły się konsultacje. Oprócz dwóch radnych i dosłownie kilku mieszkańców, nie pojawił się nikt więcej, z kim mogliby porozmawiać urzędnicy. Ale nawet tak nielicznemu gronu udało się odkryć niedoskonałości koncepcji. Kwestie rozbiły się o pieniądze i wsparcie.
Joanna Danielewicz
Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 28
Napisz komentarz
Komentarze