W Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim w tym roku do matury przystąpi 82 uczniów. – Jesteśmy do egzaminów dobrze przygotowani. Przeprowadziliśmy po 7 egzaminów próbnych z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego – mówi dyrektor Robert Matejek.
Bez egzaminów ustnych
W II LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej do egzaminu dojrzałości przystępuje 198 uczniów oraz duże grono osób, które będzie powtarzać egzamin.
– Uczniowie będą pisać egzaminy bez ograniczeń sanitarnych wynikających z pandemii, ale oczywiście będziemy się starali tak przeprowadzać egzaminy, żeby było bezpiecznie. Na pewno będziemy zwracali uwagę, aby nie było tłoku i żeby uczniowie dostosowali się do innych ograniczeń, np. niewnoszenia na salę napojów itp. – tłumaczy dyrektor liceum Przemysław Olesiejuk. – Zdajemy sobie sprawę, że uczniowie mieli "pod górkę", bo przez wiele miesięcy uczyli się zdalnie. Dlatego po powrocie do szkoły nasi nauczyciele diagnozowali uczniów, aby poznać ewentualne braki, jeśli chodzi o wiedzę. Następnie je systematycznie uzupełniali. Liczę na to, że nasi uczniowie dobrze zdadzą egzaminy i dostaną się na wymarzone studia, bo to jest dla nich teraz najważniejsze – wyjaśnia. Dodaje również, że wśród maturzystów "platerki" największą popularnością cieszy się rozszerzony język angielski, który zdaje ponad połowa uczniów, i matematyka.
W LO im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach do matury przystępuje ok. 50 uczniów. – Jesteśmy spokojni o naszych maturzystów. Wprawdzie pandemia utrudniała im przygotowywanie się do egzaminu, ale my jako nauczyciele zrobiliśmy wszystko, żeby nadrobić zaległości. Zorganizowaliśmy dodatkowe zajęcia i uzupełnialiśmy braki – wyjaśnia dyrektor placówki Izabela Sokołowska. – Myślę, że uczniowie mają w tym roku o tyle lepiej, że będą pisać egzaminy bez maseczek, bez reżimu sanitarnego. To był dla nich dodatkowy stres, a wiadomo, że już sama matura jest dla nich ogromnym przeżyciem – dodaje.
CZYTAJ TAKŻE: Nabór do IV klasy sportowej w SP nr 3 w Białej Podlaskiej
Tegoroczni maturzyści będą zdawać egzaminy pisemne. Matura ustna z języka polskiego i z języka obcego nie jest obowiązkowa.To pokłosie pandemii koronawirusa, kiedy to decyzją dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej matury ustne zostały zawieszone. Decyzja ta została przedłużona na 2022 r. Mimo to do matury ustnej mogą przystąpić uczniowie, którzy ubiegając się o przyjęcie na uczelnię zagraniczną, zobowiązani są do przedstawienia wyników matury ustnej. Dla tych osób egzamin zostanie przeprowadzany od 18 do 20 maja.
Uczyłam się w domu
Natalia Tryk, uczennica IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej do matury przygotowuje się od 2 lat. – Oprócz przedmiotów podstawowych będę zdawać również rozszerzony język angielski, biologię i chemię. Większość materiału przyswajam w domu. Przez pandemię koronawirusa i naukę zdalną musiałam przestawić się na nauczanie domowe. Przyznam szczerze, że było to dla mnie dobre rozwiązanie – mówi uczennica.
– Miałam spokój. Podzieliłam materiał na partie, tak jak mi pasowało i uczyłam się w swoim tempie. Dodatkowo chodzę na korepetycje z języka angielskiego i chemii – przyznaje Natalia Tryk, która po zdaniu egzaminu dojrzałości zamierza wyjechać na studia do Gdańska. – Jeszcze nie wybrałam kierunku studiów, ale mam kilka opcji – mówi uczennica bialskiego Staszica.
Dodatkowe terminy
Uczniowie, którzy nie mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości w terminie głównym, mogą zrobić to później. Dodatkowe egzaminy odbędą się od 1 do 15 czerwca, natomiast egzaminy ustne – 14 i 15 czerwca.
Matury nie kończą się na egzaminach podstawowych z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Uczniowie muszą przystąpić przynajmniej do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Wyniki matur poznamy 5 lipca. Uczniowie, którzy będą zdawali maturę w terminie poprawkowym, poznają je 9 września.
WARTO PRZECZYTAĆ: Uczniowie z LO w Wisznicach zwiedzili ojczyznę Ikara
Harmonogram tegorocznych matur podany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną:
4 maja (środa):
godz. 9 – język polski (poziom podstawowy),
godz. 14 – język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony).
5 maja (czwartek):
godz. 9 – matematyka (poziom podstawowy),
godz. 14 – historia muzyki (poziom rozszerzony).
6 maja (piątek):
godz. 9 – język angielski (poziom podstawowy),
godz. 14 – język francuski, język niemiecki, język włoski, język rosyjski, język hiszpański (poziom podstawowy).
9 maja (poniedziałek):
godz. 9 – język angielski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny),
godz. 14 – filozofia (poziom rozszerzony).
10 maja (wtorek):
godz. 9 – język polski (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny).
11 maja (środa):
godz. 9 – matematyka (poziom rozszerzony),
godz. 14 – język hiszpański (poziom rozszerzony i dwujęzyczny).
12 maja (czwartek):
godz. 9 – biologia (poziom rozszerzony),
godz. 14 – język rosyjski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny).
13 maja (piątek):
godz. 9 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
godz. 14 – język niemiecki (poziom rozszerzony i dwujęzyczny).
16 maja (poniedziałek):
godz. 9 – chemia (poziom rozszerzony),
Godz. 14 – język włoski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny).
17 maja (wtorek):
godz. 9 – historia (poziom rozszerzony),
godz. 14 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).
18 maja (środa):
godz. 9 – geografia (poziom rozszerzony),
godz. 14 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).
19 maja (czwartek):
godz. 9 – fizyka (poziom rozszerzony),
godz. 14 – historia sztuki (poziom rozszerzony).
20 maja (piątek):
godz. 9 – informatyka (poziom rozszerzony),
godz. 14 – język kaszubski, język łemkowski (poziom rozszerzony).
23 maja (poniedziałek):
Egzaminy w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.
Napisz komentarz
Komentarze