W sierpniu ubiegłego roku rada miasta przyjęła wieloletni program gospodarowania zasobami mieszkaniowymi na lata 2021-25. Szybko okazało się, że zgodnie z tym co radni zatwierdzili, kwota bazowa czynszów w lokalach komunalnych wzrośnie od 2022 roku z 4,70 zł/mkw do 7,40 zł/mkw. Już na jesieni ubiegłego roku mieszkańcy kamienic w śródmieściu, ale i mieszkań w blokach, będących w zarządzie ZGL alarmowali, że w związku z zatwierdzoną zmianą ich czynsze wzrosną nawet o 200 proc. Radni obiecali, że przeprowadzą rewizję podjętej w sierpniu decyzji.
Radni wnieśli poprawki
7 marca na sesji rady miasta radni przyjmowali uchwałę w sprawie zmiany uchwały, dotyczącej wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Biała Podlaska na lata 2021-2025, przyjętej pierwotnie w sierpniu ub. roku. Jak zreferował radny Mariusz Michalczuk, przewodniczący komisji edukacji i spraw społecznych, podczas prac komisji zgłoszono do programu poprawki, które rada miasta powinna rozpatrzyć. Przede wszystkim komisja zaproponowała, by zmiany wprowadzone w „poprawionym” programie wchodziły w życie z datą wsteczną, czyli od 1 stycznia tego roku. Poza tym komisja ustaliła, że stawka bazowa czynszów w lokalach administrowanych przez ZGL w 2022 roku może zostać podniesiona do 30 proc. a w latach 2023-25 do 15 proc. Wprowadzono też upusty procentowe w czynszach dotyczące położenia i stanu lokalu, dostępu do mediów, warunków w lokalu czyli dostępność do łazienki, wc, warunków w kuchni (upust za kuchnię ciemną).
Czytaj także: Obniżyli czynsze, dali upusty
Zmianą, którą zaproponowali radni na komisji było też to, by lokatorom, którzy udokumentują remonty przeprowadzone w lokalach mieszkalnych ZGL i poniesione z własnej kieszeni koszty, spółka zrekompensowała je w odliczeniach zastosowanych w czynszach.
Prezydent Michał Litwiniuk twierdził, że pomoc tylko jednej grupie mieszkańców, kosztem potrzeb innych, może być źle zrozumiana przez bialczan i nie odzwierciedla zrównoważonego rozwoju miasta.
– Miejmy na uwadze, że naszym budżetem wspieramy wykazujących najniższe dochody, dodatkiem mieszkaniowym. To 1,2 mln zł w skali roku – przypominał prezydent i przyznawał, że w grupie 800 lokalów, będących w zarządzie ZGL, kilkaset jest w niższym standardzie. – Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom i zwiększyliśmy w projekcie programu redukcję w czynszach z uwagi na niedogodności w lokalach – twierdził prezydent. Kolejne zmiany proponowane w poprawkach stworzonych przez radnych uznał natomiast za populizm. – Prześciganie się w tym, kto będzie lepszym wujkiem, kto więcej pieniędzy przeznaczy na wsparcie wybranej grupy mieszkańców, nie jest roztropnym – mówił Michał Litwiniuk.
Pomimo burzliwej dyskusji radni w marcu przyjęli poprawki wypracowane na komisji edukacji i spraw społecznych. Czternaście głosów było za, pięciu radnych głosowało przeciw, a jeden się wstrzymał. Stało się tak pomimo tego, że prawnik urzędu miasta stwierdziła, że zapisy w nich zawarte mają szereg błędów, a część jest, zdaniem obsługi prawnej UM, niezgodna z prawem, np. zapis dotyczący obowiązywania przyjętego programu z datą wsteczną. – Moc wsteczną mogą mieć uchwały tylko w szczególnych przypadkach. Tutaj nie znajdujemy uzasadnienia dla takiego przepisu – mówiła mecenas Irena Hołubowicz. Dodawała, że wątpliwości prawne dotyczą też niektórych zastosowanych upustów procentowych w czynszach.
Czytaj także: Radni negocjują z prezesem, a lokatorzy dostają wyższe rachunki
Ostatecznie radni przegłosowali program gospodarowania mieszkaniami komunalnymi w mieście na kolejne lata, wraz z wypracowanymi przez komisje edukacji i spraw społecznych poprawkami. Za uchwałą było 14 radnych (Zjednoczona Prawica i Biała Samorządowa i Waldemar Godlewski z KO), 5 było przeciw (KO), jeden się wstrzymał (niezrzeszony Edward Borodijuk), Głosu nie oddali radni Robert Woźniak i Grzegorz Siemakowicz.
Wojewoda nie akceptuje
12 kwietnia wojewoda lubelski stwierdził nieważność przyjętej w marcu przez radnych bialskich uchwały. Nadzór prawny wojewody wytknął radzie, że ta w przyjętej uchwale nie uwzględniła kwestii, wskazanych przez ustawodawcę jako niezbędne w upoważnieniu ustawowym o ochronie praw lokatorów. „Jednym z obligatoryjnych elementów (…) są warunki obniżenia czynszu (…) Rada Miasta Biała Podlaska powinna dokładnie określić, w jaki sposób ww. czynniki, w tym położenie budynku, wyposażenie budynku (…) a także ogólny stan techniczny budynku, będą wpływały na wysokość stawki czynszu”.
Nadzór wojewody uznał również, że wadą prawną jest zastosowanie daty wstecznej wejścia w życie przepisów. „W ocenie organu nadzoru takie określenie terminu wejścia w życie uchwały istotnie narusza przepisu ustawy (…) o ogłaszaniu aktów normatywnych(...)”.
Wojewoda podważył również zapis o możliwości odliczenia w czynszu wykonanych przez lokatora i udokumentowanych remontów. „(...) zamieszczenie powyższej regulacji w treści uchwały stanowi przekroczenie granic upoważnienia ustawowego.(...) zakres rozliczeń za nakłady na podniesienie jakości zamieszkiwanego lokalu powinien zostać określony w umowie, pozostawiającej stronom swobodę kształtowania ich stosunku zobowiązaniowego.”
Przewodniczący chce sesji już
Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady miasta informuje, że gotowy jest już projekt uchwały, która miałaby naprawić tę z marca.
– Biała Samorządowa przygotowała go zaraz po tym, jak powzięliśmy informację o decyzji wojewody. Dokument przesłaliśmy do opinii prawnej prezydenta i czekaliśmy przepisowe 14 dni na odpowiedź. Ta właśnie wpłynęła, więc będę chciał zwołać posiedzenie rady miasta w tym temacie jak najszybciej – przyznaje przewodniczący.
By tak się stało, potrzebny jest wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, podpisany przez minimum sześciu radnych. – Liczę na to, że uda nam się jak najszybciej zebrać podpisy. Ja jestem w stanie zwołać posiedzenie rady jeszcze na ten tydzień – mówi przewodniczący.
Przyznaje, że czuje się zobowiązany przed najemcami mieszkań komunalnych, by sprawę doprowadzić do końca.
– Od sierpnia ubiegłego roku ciągnie się ta kwestia. Szczerze mówiąc, to moja determinacja sprawiła, że temat naliczania czynszów przez ZGL w ogóle trafił do dyskusji w radzie. Skoro wojewoda uznał, że są błędy w poprawionym przez nas dokumencie i wskazał czego dotyczą, to my je poprawiamy i proponujemy ponowne głosowanie. Nie ma na co czekać – mówi Broniewicz.
Przyznaje, że opinia przesłana przez prawników prezydenta zawiera uwagi do niektórych zapisów. – Jeśli trzeba, będziemy to procedować. Temat trzeba rozstrzygnąć. Czekają na to najemcy, którzy od stycznia płacą dużo wyższe czynsze – dodaje przewodniczący rady miasta.
Zobacz także: Materiały z podsłuchów "nie pozostawiają wątpliwości"
Będą budować mieszkania. Kto będzie mógł skorzystać? Wyjaśniamy
Marszałek zdecydował. Miasto Biała Podlaska straci część dotacji
Napisz komentarz
Komentarze