Obchody rozpoczną się o godz. 9:50 pod pomnikiem 34 Pułku Piechoty przy ulicy Warszawskiej. O godz. 11:30 w kościele pw. Świętego Antoniego odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Na godz. 13:00 zaplanowano początek pikniku wojskowego, który odbędzie się na placu Wolności. Tam m.in. Batalion Zmechanizowany 1 Warszawskiej Brygady Pancernej zaprezentuje nowoczesny sprzęt wojskowy. Klasy i służby mundurowe zorganizują pokazy. Wyjątkowymi atrakcjami będą: czołg LEOPARD 2A5, BWP-1, Goździk, Rak, Rosomak, Hummer, Jelcz, urządzenie szkoleniowo-treningowe Cyklop, więźniarka, samochód ratowniczo-gaśniczy, motocykle. Będzie można zobaczyć również: ekspozycję okazów CITES – gatunków zagrożonych, zatrzymanych przez Służbę Celno-Skarbową; pokaz sprzętu do kontroli; pokazy chemiczne Laboratorium Celnego; pokaz sprzętu technika kryminalistyki oraz przelot Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”. Będzie też stoisko do nauki strzelania oraz wystawa pamiątek i zbiorów wojskowych. W kuchni polowej KP-350 na wszystkich czekać będzie pyszna, wojskowa grochówka.
Czytaj także: Te kobiety może wezwać wojsko i wcielić do armii
Wydarzenie uświetnią koncerty w wykonaniu: Orkiestry Wojskowej z Siedlec, Funkcjonariuszy Izby Administracji Skarbowej, Zespołu Wokalnego „Chwilka” oraz Studia Wokalnego „Brevis”. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, będą bowiem wesołe miasteczko, zabawy animacyjne oraz konkursy.
Przypomnijmy, 34 Pułk Piechoty powstał w 1918 roku i stacjonował w Białej Podlaskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jego obecność w mieście nad Krzną powodowała powstawanie trwałych i silnych związków z miejscowym społeczeństwem. Żołnierze pułku zaangażowani byli w życie społeczne i kulturalne miasta. Wspierali ubogą młodzież, a także tworzyli teatr i orkiestrę. Brali też udział w budowie drogi wojskowej i mostu na Krznie, który jednak nie przetrwał do dziś. Organizowali też kursy, akademie, a także prowadzili bogatą w zbiory bibliotekę, czytelnię, kino i kawiarnię.
Zobacz też: Przed nami samochodowa impreza! Na ulice znów wyjadą klasyki
Chcesz jechać walczyć na Ukrainę? Sprawdzamy, jakie są procedury
Napisz komentarz
Komentarze