Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:37
Reklama dotacje rpo
Reklama

Zespół "Leśne Echo" z Zaścianek obchodził w niedzielę 15-lecie istnienia. Zobaczcie, jak było

W minioną niedzielę, 15 maja w domu ludowym w Zaściankach odbyło się podwójne wydarzenie. Pierwsze to inscenizacja z cyklu „Jak to na wsi niegdyś bywało... ". Druga to jubileusz 15-lecia zespołu „Leśne Echo”. Było trochę wspomnień, dużo gratulacji, spora dawka muzyki i dobrego humoru.
Zespół "Leśne Echo" z Zaścianek obchodził w niedzielę 15-lecie istnienia. Zobaczcie, jak było
Jubileusz 15-lecia zespołu „Leśne Echo” odbył się w niedzielę, 15 maja w domu ludowym w Zaściankach

Autor: Waldemar Pepa

Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego akcentu. Zespół "Leśne Echo" jako gospodarz spotkania wystawił inscenizację „Jak to na wsi niegdyś bywało... – Na jarmarku". Przypomniał tym samym, jak kiedyś wybierano się na jarmark, szykując żywy inwentarz, jaja czy świeże mleko od krowy. Członkowie zespołu pokazali dawne obrzędy ze sporą dawką humoru.

Spóźniony, lecz wzruszający jubileusz
 

– "Leśne Echo" obchodziło 15-lecie istnienia w 2021 r. Jubileusz miał się odbyć w minionym roku, ale z powodu pandemii został przełożony – wyjaśnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokiem Sylwia Hubica. – Tego popołudnia widzowie mieli też okazję obejrzeć inscenizację obrzędów ludowych, która rokrocznie ma charakter wydarzenia o skali powiatowej – dodaje pani dyrektor.

Na scenie wystąpiły też dzieci z Dziecięcego Zespołu Ludowego „Hreczka” z Zaścianek. Pieśni zaśpiewało również 9 zaproszonych na uroczystość zespołów ludowych. Tego popołudnia królowało jednak „Leśne Echo”, które w roli jubilatów również zaśpiewało kilka pieśni. W stronę członków zespołu popłynęły serdeczne gratulacje i życzenia od przybyłych gości, wśród których byli przedstawiciele władzy samorządowej, powiatowej i przyjaciele zespołu. Nie zabrakło też drobnych upominków, w tym grawertonu, który w imieniu starosty bialskiego Mariusza Filipiuka wręczył ordynator Oddziały Chorób Wewnętrznych SP ZOZ w Międzyrzecu Podlaskim Andrzej Sałacki.

Od lat na mapie kulturalnej regionu 
 

Życzenia złożył też wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz. 

– Spotykamy się w urokliwej miejscowości Zaścianki, gdzie mogliśmy doświadczyć talent pań, które od 15, a właściwie 16 lat reprezentują gminę Międzyrzec Podlaski. Jestem przekonany, że przez następne 50 lat będziemy spotykać się tutaj. Chciałbym z tej okazji w imieniu swoim, przewodniczącego rady gminy oraz całej społeczności gminy Międzyrzec Podlaski życzyć państwu pogody ducha, talentów, ale przede wszystkim tworzenia takiej rodzinnej atmosfery, jaką dzisiaj mamy – zwracał się do członkiń zespołu wójt Krzysztof Adamowicz

Zespół świętował swój jubileusz w gronie przyjaciół do późnych godzin nocnych. Specjalnie dla nich przygotował regionalne przysmaki. Ponadto gospodarze zorganizowali grilla z kiełbaskami dla każdego mieszkańca gminy, który dołączył się do świętowania.

Wydarzenie zorganizowało Starostwo Powiatowe, wójt Gminy Międzyrzec Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim oraz zespół „Leśne Echo”.

Obejrzyj też galerię zdjęć: Jubileusz 15-lecia istnienia zespołu "Leśne Echo" i „Jak to na wsi niegdyś bywało... – Na jarmarku"

Zespół "Leśne Echo" śpiewa i kultywuje tradycję dawnej wsi

Zespół „Leśne Echo” funkcjonuje od szesnastu lat.  Śpiewa pieśni ludowe, kolędy, pieśni biesiadne, wielkopostne, adwentowe, patriotyczne. Zespół wielokrotnie uczestniczył w przeglądach i konkursach, a także dożynkach i innych lokalnych uroczystościach. Występował m.in. w Stoku Lackim, Lubartowie, Zahorowie, Rokitnie, Tucznej i wielu innych miejscowościach. Grupa wystąpiła też w czasie nagrania w programie TVP 1 w Warszawie, gdzie opowiadała o tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Hitem zespołu jest piosenka pt. „Chatka”, członkowie grupy wykonują też m.in. „W sadzie ja stajała”, „Wieź, mnie koniku wieź”, „Pasę, ja sę pasę”, „Jechali furami”.

 

 

Zespół pokazuje też dawne obrzędy, charakterystycznych dla dawnej wsi. Towarzyszą temu tematyczne piosenki. Pokazywał m.in.  sadzenie ziemniaka, sianie owsa, koszenie zboża, bielenie lnu, pielenie, szukanie kwiatu paproci. Bielenie lnu odbyło się na polanie w lesie, z kolei puszczanie wianków w Noc Świętojańską miało miejsce nad rzeką. Zespół ma charakterystyczne stroje. Są to dwa komplety. Pierwszy składa się z koszuli, serdaka, zapaski, i w przypadku kobiet z trójkolorowej spódnicy – w kolorze zieleni, fioletu i granatu. Chodzi o nawiązanie do nazwy zespołu, granat – symbolizuje jagodę, zieleń – mech, a fiolet – wrzos. Drugi zestaw składa się z bluzek z oryginalnymi pereborami czyli ornamentami tkackimi, a także kolorowej spódnicy w pasy. Jest to nawiązanie do strojów chłopskich, które były noszone w ciągu dnia. Do tego panie noszą czerwone korale.

"Leśne Echo" wydało też śpiewniki z regionalnymi pieśniami. W 2008 roku zespół otrzymał nagrodę za krzewienie kultury ludowej od marszałka Sejmu Jarosława Kalinowskiego. Ponadto, członkowie grupy zajmują się innymi formami podtrzymywania tradycji: wiją palmy wielkanocne, ozdoby z bibuły i słomy, wyklejanki z papieru, haftują, organizują też wydarzenia kulturalne, na jednym z nich były pokazywane makatki z wyszytymi przysłowiami i powiedzeniami.

Czytaj też: Nowa powieść Agnieszki Panasiuk już od wtorku w księgarniach. Sprawdźcie, o czym tym razem pisze autorka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama