Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:05
Reklama dotacje rpo
Reklama

Smartfon może zepsuć zdrowie. Potwierdzają to badania

Naukowcy uniwersytetu w Tel Awiwie przeprowadzili nietypowe badanie. Okazało się, że smartfony mają wpływ na nasze uzębienie.
Smartfon może zepsuć zdrowie. Potwierdzają to badania
Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych to znak naszych czasów

Autor: iStock

Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych to znak naszych czasów. Stale śledzimy media społecznościowe, sprawdzamy pocztę elektroniczną, piszemy sms-y, oglądamy filmy... W jednym urządzeniu możemy stworzyć terminarz, listę zakupów, centrum rozrywki, bibliotekę i miejsce spotkań.

Eksperci z The Maurice and Gabriela Goldschleger School of Dental Medicine w Tel Awiwie chcieli sprawdzić, czy częste sięganie po smartfon może realnie wpływać na stan zdrowia, w tym uzębienia.

Smartfony powodowały przewlekły stres

Wnioski są zaskakujące. Okazuje się, że media społecznościowe i korzystanie ze smartfonów mogą zaburzać sen i powodować zmęczenie oraz bóle w okolicach ust i szczęki. Żeby dokładniej przyjrzeć się tym zależnościom, 600 badanych osób podzielono na dwie grupy: świeckich (używających smartfonów bez ograniczeń) oraz ultraortodoksyjnych (korzystających z telefonów bez połączenia z internetem).

Analiza zgłaszanych uwag pozwoliła stwierdzić, że aż 54 proc. świeckich internautów częściej budziło się w nocy, kiedy wśród ultraortodoksów problem ten dotknął zaledwie 20 proc. osób. 50 proc. świeckich odczuwało też nadmierny poziom stresu – w przypadku drugiej grupy było to tylko 22 proc. przypadków. 45 proc. aktywnych użytkowników smartfonów przyznało również, że odczuwa nieustanną potrzebę dostępu do swoich urządzeń. W grupie „koszernej” wartość ta wyniosła tylko 20 proc.

Czytaj także: Antywirusy wykradają dane bankowe. Usuń, zanim stracisz pieniądze!

Jak media społecznościowe wpływają na uzębienie?

Uzależnienie od ciągłego „zażywania informacji” z sieci nie pozostało bez wpływu również na zupełnie niepozorną część ciała – żuchwę i jej stawy. Wśród świeckich użytkowników 21 proc. respondentów łapało się na nocnym zgrzytaniu zębami, z kolei 24 proc. z nich zaobserwowało ten objaw również za dnia. 29 proc. aktywnych w sieci odczuwało również ból mięśni żuchwy. Dla porównania – opisywane objawy wystąpiły jedynie u 14 proc. ortodoksów: 13,5 proc. zgłaszało zgrzytanie zębami i 14 proc. ból w mięśniach szczęki.

– Obecne badanie wykazało związek między nadmiernym używaniem smartfonów, które umożliwiają surfowanie po aplikacjach społecznościowych, a znacznym wzrostem wybudzeń w nocy (co prowadzi do zmęczenia w ciągu dnia), bólu twarzy i szczęki, ucisku w szczęce w dzień i zgrzytanie zębami w nocy – objawy fizyczne, które często są wynikiem stresu i niepokoju, a które mogą prowadzić nawet do urazów fizycznych, takich jak erozja zębów i uszkodzenie stawów – wyjaśniła dr Pessia Friedman-Rubin, jedna z badaczek uczestniczących w projekcie.

I dodała: – Oczywiście opowiadamy się za postępem technologicznym, ale jak wszystko w życiu – nadmierne korzystanie ze smartfonów może prowadzić do negatywnych objawów i ważne jest, aby opinia publiczna była świadoma konsekwencji, jakie ma to dla ciała i umysłu.

Czytaj też:  Otrzymała SMS o zaległości za prąd, straciła ponad 3 tys. zł


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama