FSO Polonez był produkowany w Żerańskiej Fabryce Samochodów Osobowych od 1978 roku. Ostatni egzemplarz tego auta zszedł z taśmy wiosną roku 2002. Przez ten czas polonez stał się historią polskich dróg. Od początku był wymarzonym autem Polaka. Nawet nazwę nadali mu obywatele w ramach konkursu ogłoszonego w „Życiu Warszawy”. Auto stało się obiektem pożądania i symbolem pozycji społecznej. W kultowym seriali „07 zgłoś się” jeździł nim porucznik Borewicz.
Samochód sprawdzał się również jako źródło transportu wielu służb. Był polonez-karetka, polonez-radiowóz, polonez w służbie straży pożarnej. Polonezem wiele par zaczynało swoją wspólną życiową drogę, jadąc nim do ołtarza.
Czytaj także: Mercedes z 1955 roku sprzedany za rekordową kwotę. Teraz to najdroższe auto świata!
O świetności tego auta dziś przypominają uczniowie technikum samochodowego ZSP w Radzyniu Podlaskim. Podczas zajęć praktycznych i dodatkowych, pod okiem nauczycieli przedmiotów samochodowych: Stanisława Kani i Wojciecha Mackiewicza, odrestaurowany został polonez z 1986 roku.
Ekipa pracowała na oryginalnych podzespołach. – Uczniowie odtworzyli i zakonserwowali wnętrze samochodu, jego zabudowę, mechanikę oraz lakier – informuje Grażyna Dzida, dyrektor ZSP.
Efekty pracy zespołu z radzyńskiej samochodówki będzie można zobaczyć na żywo. Auto zostanie zaprezentowane podczas dnia otwartego szkoły, 31 maja.
Czytaj też: Budynek przy Bialskiej zyska nowy blask
Napisz komentarz
Komentarze