Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:07
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Pechowy poniedziałek. Fala prób wyłudzeń pieniędzy od mieszkańców powiatu parczewskiego!

Dzisiaj, 23 maja na terenie całego powiatu parczewskiego policja odnotowała kilka zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia danych osobowych. Wszystkie potencjalne ofiary zachowały czujność i zgłosiły sprawę, dzwoniąc na numer alarmowy. Oszuści wykorzystywali znaną i popularną metodę „na wypadek”. Dzwoniąc informowali, że ktoś bliski miał wypadek i potrzebna jest gotówka. – Jeśli otrzymasz podobny telefon, zweryfikuj wszystkie informacje to może być oszustwo! – przestrzega starszy sierżant Ewelina Semeniuk z Komendy Powiatowej Policji w Parczewie.
Pechowy poniedziałek. Fala prób wyłudzeń pieniędzy od mieszkańców powiatu parczewskiego!
Dzisiejszy dzień przyniósł falę zgłoszeń dotyczących rzekomego wypadku osoby bliskiej

Autor: KPP Parczew

Dzisiejszy dzień przyniósł falę zgłoszeń dotyczących rzekomego wypadku osoby bliskiej. Dzwonili zarówno mężczyźni jak i kobiety, podając się za policjantów prowadzących śledztwo. W każdym przypadku prosili o przygotowanie sporej sumy pieniędzy od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych na rekompensatę kosztów leczenia, uniknięcia kary, pokrycie kaucji w zamian za wolność. W trakcie prowadzonej konwersacji padały również pytania dotyczące posiadanych oszczędności – opowiada starszy sierżant Ewelina Semeniuk. To jest właśnie ten moment kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka!

Schemat działania oszustów za każdym razem jest podobny a czasem wręcz analogiczny do znanych nam metod  „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”, „na inwestycje” czy „na wypadek”. 

W każdym przypadku otrzymania takich właśnie informacji dokonujmy analizy zaistniałej sytuacji. Kojarzmy fakty, informujmy osoby bliskie i zgłaszajmy próby wyłudzeń na policję! Chrońmy siebie, swoich bliskich oraz oszczędności życia. Zanim wejdziemy w rozmowę, zanim usłyszymy bajki i legendy o łatwym zarobku albo o tym, że musimy kogoś ratować lub pomóc policji w śledztwie. Zanim to wszystko nastąpi. Pamiętajmy! Skoro nie znamy kogoś osobiście, to ten ktoś może przedstawiać się za kogo tylko zechce. Bądźmy ostrożni, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania – mówi pani sierżant.

Policja przypomina najpopularniejsze metody oszustw:

„Na wnuczka,” „na wypadek”:

Sposób działania: Osoba przez telefon udaje młodą osobę z rodziny niejednokrotnie płacząc do słuchawki i rozpaczając że stała się  tragedia. Najczęstsza historia to wypadek drogowy, który ta osoba miała spowodować i aby nie trafić do więzienia pilnie potrzebuje pieniędzy. W tej historii niejednokrotnie pojawia się drugi głos w słuchawce i podaje się  za policjanta lub prokuratora, który potwierdza historię o wypadku.

„Na policjanta”

Sposób działania: Przez telefon osoba podająca się za funkcjonariusza ( policjanta, prokuratora, funkcjonariusza CBŚP) informuje, że prowadzi śledztwo w sprawie nieuczciwych pracowników banku lub szajce włamywaczy, którzy okradają mieszkania. W obu przypadkach pieniądze są zagrożone. W wersji z bankiem polecają przelać je na specjalnie utworzone „bezpieczne konto” (oczywiście jest to konto należące do oszustów). W drugiej wersji pieniądze zgromadzane w domu oraz wszelkie kosztowności należy przekazać rzekomemu „policjantowi” które je odbierze i przechowa w depozycie. Niejednokrotnie osoby wyrzucały pieniądze spakowane w reklamówkę przez okno, bo na dole miał je przechwycić „policjant”.

Jak nie dać się oszukać? – Pamiętaj! Prawdziwy funkcjonariusz nie będzie informował cię przez telefon o prowadzonym śledztwie a tym bardziej prosił o podanie ilości zgromadzonych pieniędzy i przekazywanie ich innym osobom lub przelewaniem na inne konta bankowe. Pamiętaj również, aby zachować czujność i ostrożność, jeśli kiedykolwiek przez telefon usłyszysz prośbę o pilną pomoc i przekazanie pieniędzy. To najprawdopodobniej próba oszustwa. Natychmiast zakończ rozmowę i wybierz numer do osoby ci najbliższej, informując o tym co się stało. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadom również policję radzi Ewelina Semeniuk. 

Czytaj także: Uważaj na SMS-y od szefa i lekarza. To złodzieje chcą przejąć twoje pieniądze!

Czytaj też: Okradł syna, bo miał problemy osobiste


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama