Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:52
Reklama dotacje rpo
Reklama

Z Paryża do Zakopanego w 21 dni. Przejechał rowerem 3000 kilometrów

August Zamoyski kochal Jabłoń. I z wzajemnością. W 52. rocznicę śmierci artysty w Muzeum im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu odbyły się „Spotkania z Augustem Zamoyskim". – To cykliczna uroczystość, która co roku gromadzi mnóstwo osób zafascynowanych życiem i twórczością naszego artysty – mówi dyrektor placówki Barbara Wikło.
Z Paryża do Zakopanego w 21 dni. Przejechał rowerem 3000 kilometrów
Nowy nabytek muzeum, czyli rower z 1925 r. oraz inne eksponaty związane z życiem i twórczością Augusta Zamoyskiego można obejrzeć od poniedziałku do piątku w godz. 10-16 oraz w soboty w godz. 12-18.

Autor: Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu

Uroczystość odbyła się w niedzielę, 22 maja. Rozpoczęła się mszą św. w Kaplicy Pałacowej. Następnie, przed pałacem nastąpiło symboliczne otwarcie wystawy "Jestem autentycznym Jabłońcem". – To jest wystawa, którą mogliśmy zrealizować ze środków Orlenu w ramach programu „Moje miejsce na ziemi”. Są to rollupy ze zdjęciami przedstawiającymi rzeźby Zamoyskiego, znajdują się na zabytkowym ogrodowym murze od ponad roku. Dlatego w niedzielę nastąpiło jedynie symboliczne otwarcie wystawy – wyjaśnia dyrektor Barbara Wikło.

O furę pieniędzy

Jednak najciekawszy punkt uroczystości nastąpił chwilę później. Tam jeden z gości Piotr Zabłudowski przekazał do muzem rower, identyczny, na jakim Zamoyski przejechał trasę prawie 3000 km w 21 dni z Paryża do Zakopanego. Było to w 1925 r.  Rzeźbiarz wyruszył 7 sierpnia 1925 r. Miał na przejazd 21 dni. Takie były ustalenia zakładu – jak podała "Gazeta Poranna" – o furę pieniędzy z argentyńskim multimilionerem. Malowniczą trasę przez Francję, Szwajcarię, Austrię i Czechosłowację, August pokonał etapami po ok. 130 km dziennie. 

"W piątek, 28 sierpnia, w sam dzień swoich imienin, zajechał o 18.20 przed… Kasprowicza, udekorowanego flagą powitalną z dziesięciopałkową koroną, jako że u nas w Rzeczypospolitej pamiętają, co to za ród Zamoyscy" – podała zakopiańska prasa i dodała, że w podróży August "pod Sillein w Austrji, prześcignął pociąg mieszany". O finale zakładu nic nie wiadomo, prawdopodobnie dlatego, że dżentelmeni o "furach pieniędzy" głośno wówczas nie opowiadali. Wiadomo jednak, że Zamoyski za pieniądze z zakładu przez 2 lata mógł swobodnie mieszkać i żyć w Paryżu.

Rower z 1925 roku 

– Pan Piotr mieszka w Ząbkach koło Warszawy. Interesuje się cyklistami, historią przejazdów rowerowych. Kupił w Niemczech rower z 1925 r. firmy Automoto z Paryża i użyczył nam go, abyśmy mogli go wystawiać. Jednocześnie zaczął jeździć śladami Zamoyskiego i przygotowuje publikację na ten temat – opowiada Barbara Wikło. 

Dodaje, że na uroczystość przyjechali fascynaci słynnego przejazdu Zamoyskiego, którzy planują, że w 100. rocznicę śmierci rzeźbiarza, czyli w 2025 r. przejadą z Jabłonia do grobu Zamoyskiego w Saint-Clar-de-Rivière we Francji. – Do tej pory w naszym muzeum prezentowaliśmy rower z lat. 30. XX wieku, który wypożyczyło nam Lubelskie Towarzystwo Retro Cyklistów – mówi pani dyrektor.

Czytaj też: Jabłoń: August Zamoyski – obywatel świata

Na hali sportowej Szkoły Podstawowej im. SGO w Jabłoniu odbyła się część artystyczna
Silne związki rzeźbiarza z Jabłoniem


Dalsza część niedzielnego wydarzenia odbyła się na hali sportowej Szkoły Podstawowej im. SGO Polesie w Jabłoniu. Tam uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej w Jabłoniu zaprezentowali część artystyczną pt. „Jestem autentycznym Jabłońcem”.  Wraz z nimi wystąpiły zespoły  "Kalina " i "Jabłoneczka", które zaśpiewały stare pieśni. Aby zgromadzeni na hali goście spoza Jabłonia poczuli się z gospodarzami wspólnotą, otrzymali od dzieci przypinki-jabłuszka. 

– Program pokazał silne związki Augusta Zamoyskiego z mieszkańcami Jabłonia. Nawet były czytane fragmenty listów ludzi z Jabłonia do artysty, który mieszkał za granicą. Ciekawostką jest fakt, że rzeźbiarz przesyłał z Brazylii przyjaciołom również paczki, w których nierzadko były leki. Artysta uratował w ten sposób od śmierci kilka osób, przesyłając im streptomycynę – wyjaśnia dyrektor placówki.

Nowy nabytek muzeum, czyli rower z 1925 r. oraz inne eksponaty związane z życiem i twórczością Augusta Zamoyskiego można obejrzeć od poniedziałku do piątku w godz. 10-16 oraz w soboty w godz. 12-18. 

Czytaj też: Przeglądy za nami. Wiemy, kto pojedzie na eliminacje wojewódzkie



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama