Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 02:32
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Bialczanie, zobaczcie jak pracują wasi radni. Mamy ciekawe statystyki

Dziś Dzień Samorządu Terytorialnego. Czy wiecie, że: posiedzenia żadnej komisji nie opuściła radna Anna Korolczuk (Zjednoczona Prawica), żadna sesja rady miasta nie odbyła się bez Franciszka Ostrowskiego (Koalicja Obywatelska), Jana Jakubca i Bogusława Broniewicza (Biała Samorządowa) i Rafała Wlizło (KO). Liderem w składaniu interpelacji jest natomiast Dariusz Litwiniuk (ZP).
Bialczanie, zobaczcie jak pracują wasi radni. Mamy ciekawe statystyki
Praca radnych bialskich została zweryfikowana w analizie Fundacji Wolności

Autor: Joanna Danielewicz

Fundacja Wolności z Lublina prześledziła pracę rad w miastach – powiatach. W Dniu Samorządu Terytorialnego przedstawiła zestawienie, które obrazuje pracę radnych w liczbach, od początku tej kadencji. Przestudiowano prace rad miejskich w największych miastach województwa: Lublinie, Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej. - Jest to wstęp do „Badania Aktywności Radnych”. Przed kolejnymi wyborami chcemy opublikować takie szczegółowe zestawienie – informuje Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności. - Będzie to próba oceny radnych w oparciu o obiektywne kryteria. Myślę, że to może być też informacja dla mieszkańców tych miast, przed wyborami samorządowymi.

Radni bialscy w statystykach

Fundacja tworząc zestawienie posiłkowała się danymi dostępnymi na stronach internetowych urzędów miast i tych pozyskanych w drodze wystąpień o udzielenie informacji publicznej. By sprawdzić, jak radni radzą sobie z praca w samorządzie, kierowano się kryteriami takimi jak: obecność i aktywność radnych na sesjach i komisjach, składane interpelacje i projekty uchwał, składane wnioski do budżetu.

Bialscy radni znaleźli się na szczycie tabeli pod względem obecności na sesjach, rozpatrywanej pod kontem uczestnictwa w głosowaniach. Radni Białej Podlaskiej uzyskali w tym zestawieniu 94 proc. frekwencji, wśród czterech zweryfikowanych rad. 100 proc. frekwencji w głosowaniach mają: Jan Jakubiec, Bogusław Broniewicz i Franciszek Ostrowski. Radnymi, którzy nie opuścili dotychczas żadnego posiedzenia sesji są: Franciszek Ostrowski, Jan Jakubiec, Rafał Wlizło i Bogusław Broniewicz.

Jeśli chodzi o uczestnictwo w komisjach rady, to średnio każdy radny z Lublina, Chełma, Białej Podlaskiej czy Zamościa opuścił po 4-5 posiedzeń komisji. W bialskiej radzie wyróżnia się na tym tle radna Anna Korolczuk (ZP), która nie opuściła żadnego posiedzenia komisji.

Z danych usystematyzowanych przez Fundację Wolności wynika, że bialscy radni nie najlepiej radzą sobie z wykorzystaniem narzędzia, jakim jest interpelacja. Praktycznie z niego nie korzystają, w czym wtórują im radni z Chełma. W tej klasyfikacji FW wyróżniła w bialskiej radzie miasta Dariusza Litwiniuka (13 razy składał interpelacje) i Marka Dzyra -jedna interpelacja. Dla porównania w Lublinie radni złożyli średnio po 27 interpelacji, a rekordzista w tamtej radzie miasta złożył ich aż 267.

Projekty i wnioski

Jeśli chodzi o projekty uchwał kierowanych do rady przez jej członków. O statystykach w tym kryterium FW informuje tak: „W Lublinie zresztą średnio każdy radny podpisał się pod 7 projektami uchwał. W Lublinie nie ma radnego, który nie podpisałby się pod żadnym projektem. Tego samego nie może powiedzieć o sobie 5 radnych z Zamościa i 6 radnych z Białej Podlaskiej.”

Radni mogą również zgłaszać wnioski do projektów budżetów, które przedkłada im prezydent miasta. Z informacji przedstawionych przez FW, 5 radnych bialskich składało dotąd wnioski do budżetu na rok kolejny. Z danych urzędowych, na których pracowała Fundacja wynika, że najwięcej, bo trzykrotnie z tego uprawnienia korzystał radny Dariusz Litwiniuk (ZP). Twórcy zestawienia zauważają jednak, że w Białej Podlaskiej wnioski takie radni składają też ustnie, na sesji.

Warto przypomnieć, że o tym uprawnieniu radnym bialskim w 2020 roku przypomnieli koledzy z BS, którzy wówczas, po raz pierwszy w kadencji skorzystali z możliwości jaką daje klubom uchwała z 2010 roku, dot. składania wniosków do budżetu miasta. Rok później wnioski do budżetu na rok 2022 złożyły już wszystkie trzy kluby w radzie miasta. Biała Samorządowa wytykała jednak wtedy, że żaden z ich wniosków złożonych do budżetu na rok 2021, nie znalazł odzwierciedlenia w konstruowanym wówczas przez służby prezydenta budżecie. Przy przygotowaniu budżetu na obecny rok było już lepiej. Radni znaleźli w nim swoje propozycje.

Podsumowania i dyplomy

Fundacja Wolności zestawiła również ilość głosowań i posiedzeń komisji. W Białej Podlaskiej, spośród 4 weryfikowanych rad, odbyło się najmniej sesji, bo 33. Komisji odbyło się 111, a liczba głosowań na sesjach wyniosła dotąd 432. Rada miasta Biała Podlaska w tym rankingu uplasowała się najniżej wśród czterech miast – powiatów, w każdej z powyższych danych.

Twórcy zestawienia po analizie danych postanowili przyznać wyróżniającym się radnym symboliczne dyplomy „Sumiennych radnych”, za pracę w samorządzie. „Otrzymali je radni posiadający najlepsze wyniki w dwóch spośród trzech kategorii: największa frekwencja w głosowaniach, obecność na sesjach oraz na posiedzeniach komisji.”

Wśród radnych bialskich, „sumiennymi” zostali: Bogusław Broniewicz, Franciszek Ostrowski, Jan Jakubiec za 100 proc. frekwencji w udziale w głosowaniach na sesjach rady miasta i 100 proc. obecności na sesjach.

Bogusław Broniewicz – przewodniczący rady miasta w Białej Podlaskiej

Każdy ma swoja metodologię. Ta na pewno nie odzwierciedla całościowej pracy radnych. Nie uwzględnia zaangażowania radnych w dyskusje, zaangażowania w pracę nad przełożonymi projektami uchwał. Powiedzmy, że pokazuje z grubsza jej działalność.

Problemem bialskiej rady jest moim zdaniem to, że komisje zwołuje się tylko po to, by radni opiniowali przedkładane im projekty uchwał. Nie ma w nich pracy organicznej, podczas której radni danej komisji pochylaliby się nad problemami mieszkańców, by wypracować sposób ich rozwiązania. Tam powinny odbywać się dyskusje z gośćmi, mieszkańcami.

Obecność na posiedzeniach nie wyczerpuje powinności radnych. To wbrew pozorom absorbująca praca, jeśli radny poważnie podchodzi do swoich zadań i pracuje na dokumentach i przepisach, żeby mieć świadomość, jak ważne decyzje dla mieszkańców podejmuje.

Mimo wszystko widzę progres w działalności rady w tej kadencji, wypracowywany jest z mozołem, ale jest.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ktośTreść komentarza: Cytat: "nowy dyrektor, wdraża niezbędne zmiany, które mają na celu uzdrowienie tej sytuacji – dodaje burmistrz. No to ładnie wdrożył....Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:09Źródło komentarza: Wypadek na radzyńskiej pływalni. Ratownicy zawieszeni, dochodzenie w tokuAutor komentarza: Dariusz KTreść komentarza: Ja wymyśliłem pośrednictwo kredytowe (w sklepach) między bankiem a klientami. Wszędzie gdzie zatrzymałem się na dłużej były remonty są nowe budynki.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 14:55Źródło komentarza: Korzystają z uroków trzeciego wieku [ZDJĘCIA]Autor komentarza: ZXTreść komentarza: Spolecznosc to za duzo powiedziane, jesli chodzi o czesc tamtejszych tubylcow. Gubernia Lubelska, rejon poludniowo-podlaski. Wszystko na ten temat.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 13:39Źródło komentarza: Koniec Jadłodzielni Orzechówek. Lodówka zmienia lokalizacjęAutor komentarza: bebekowaTreść komentarza: Kochani, przecież można kupić takie sztuczne, plastikowe drzewa. Ładne, o regularnych pokrojach koron, z ledami wmontowanymi od razu w gałązki. Ani liście z nich nie opadają, ani żółkną. Podlewać nie trzeba, przesadzać, gałąź się nie złamie, wiatr nie przewróci. Tylko sztuczne sadzić!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:11Źródło komentarza: Drzewa poszły do wymiany. Nowy burmistrz zarządził nowe nasadzeniaAutor komentarza: cczytTreść komentarza: Wyrażasz zgodę, by nadawca, wysłał listpolecony/avizo (liczne uprawnienia, a to tylko PoczP.SA) i kwitujesz? Ja to wypowiedziałem. To kradzież tożsamości (oswiadczenie woli, poza wiedzą i wolą OdbiorcyListuPol) w szczególnych przypadkach. Nie ma takiego prawa w kodeksach i w żadnym nie figuruje Usługa PocztyP., jako forma Powiadomienia. Nie dajcie się zniewolić, zabór i karanie drobne. A wielcy, sobie leżą na wyspach i ciągną ze słomki. Prezydent, łaskawca, dopisze (z potem na czole) procenty++. A ten Pozer, co niby startował, ale nie, figurował, będzie tam opowiadał i zabawiał publikę i Radę. wontzlasuData dodania komentarza: 30.10.2024, 18:35Źródło komentarza: Bialczan czeka sezon podwyżek. Pierwsze już w listopadzie i tak do stycznia
Reklama
Reklama