Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:41
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Bialczanie, zobaczcie jak pracują wasi radni. Mamy ciekawe statystyki

Dziś Dzień Samorządu Terytorialnego. Czy wiecie, że: posiedzenia żadnej komisji nie opuściła radna Anna Korolczuk (Zjednoczona Prawica), żadna sesja rady miasta nie odbyła się bez Franciszka Ostrowskiego (Koalicja Obywatelska), Jana Jakubca i Bogusława Broniewicza (Biała Samorządowa) i Rafała Wlizło (KO). Liderem w składaniu interpelacji jest natomiast Dariusz Litwiniuk (ZP).
Bialczanie, zobaczcie jak pracują wasi radni. Mamy ciekawe statystyki
Praca radnych bialskich została zweryfikowana w analizie Fundacji Wolności

Autor: Joanna Danielewicz

Fundacja Wolności z Lublina prześledziła pracę rad w miastach – powiatach. W Dniu Samorządu Terytorialnego przedstawiła zestawienie, które obrazuje pracę radnych w liczbach, od początku tej kadencji. Przestudiowano prace rad miejskich w największych miastach województwa: Lublinie, Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej. - Jest to wstęp do „Badania Aktywności Radnych”. Przed kolejnymi wyborami chcemy opublikować takie szczegółowe zestawienie – informuje Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności. - Będzie to próba oceny radnych w oparciu o obiektywne kryteria. Myślę, że to może być też informacja dla mieszkańców tych miast, przed wyborami samorządowymi.

Radni bialscy w statystykach

Fundacja tworząc zestawienie posiłkowała się danymi dostępnymi na stronach internetowych urzędów miast i tych pozyskanych w drodze wystąpień o udzielenie informacji publicznej. By sprawdzić, jak radni radzą sobie z praca w samorządzie, kierowano się kryteriami takimi jak: obecność i aktywność radnych na sesjach i komisjach, składane interpelacje i projekty uchwał, składane wnioski do budżetu.

Bialscy radni znaleźli się na szczycie tabeli pod względem obecności na sesjach, rozpatrywanej pod kontem uczestnictwa w głosowaniach. Radni Białej Podlaskiej uzyskali w tym zestawieniu 94 proc. frekwencji, wśród czterech zweryfikowanych rad. 100 proc. frekwencji w głosowaniach mają: Jan Jakubiec, Bogusław Broniewicz i Franciszek Ostrowski. Radnymi, którzy nie opuścili dotychczas żadnego posiedzenia sesji są: Franciszek Ostrowski, Jan Jakubiec, Rafał Wlizło i Bogusław Broniewicz.

Jeśli chodzi o uczestnictwo w komisjach rady, to średnio każdy radny z Lublina, Chełma, Białej Podlaskiej czy Zamościa opuścił po 4-5 posiedzeń komisji. W bialskiej radzie wyróżnia się na tym tle radna Anna Korolczuk (ZP), która nie opuściła żadnego posiedzenia komisji.

Z danych usystematyzowanych przez Fundację Wolności wynika, że bialscy radni nie najlepiej radzą sobie z wykorzystaniem narzędzia, jakim jest interpelacja. Praktycznie z niego nie korzystają, w czym wtórują im radni z Chełma. W tej klasyfikacji FW wyróżniła w bialskiej radzie miasta Dariusza Litwiniuka (13 razy składał interpelacje) i Marka Dzyra -jedna interpelacja. Dla porównania w Lublinie radni złożyli średnio po 27 interpelacji, a rekordzista w tamtej radzie miasta złożył ich aż 267.

Projekty i wnioski

Jeśli chodzi o projekty uchwał kierowanych do rady przez jej członków. O statystykach w tym kryterium FW informuje tak: „W Lublinie zresztą średnio każdy radny podpisał się pod 7 projektami uchwał. W Lublinie nie ma radnego, który nie podpisałby się pod żadnym projektem. Tego samego nie może powiedzieć o sobie 5 radnych z Zamościa i 6 radnych z Białej Podlaskiej.”

Radni mogą również zgłaszać wnioski do projektów budżetów, które przedkłada im prezydent miasta. Z informacji przedstawionych przez FW, 5 radnych bialskich składało dotąd wnioski do budżetu na rok kolejny. Z danych urzędowych, na których pracowała Fundacja wynika, że najwięcej, bo trzykrotnie z tego uprawnienia korzystał radny Dariusz Litwiniuk (ZP). Twórcy zestawienia zauważają jednak, że w Białej Podlaskiej wnioski takie radni składają też ustnie, na sesji.

Warto przypomnieć, że o tym uprawnieniu radnym bialskim w 2020 roku przypomnieli koledzy z BS, którzy wówczas, po raz pierwszy w kadencji skorzystali z możliwości jaką daje klubom uchwała z 2010 roku, dot. składania wniosków do budżetu miasta. Rok później wnioski do budżetu na rok 2022 złożyły już wszystkie trzy kluby w radzie miasta. Biała Samorządowa wytykała jednak wtedy, że żaden z ich wniosków złożonych do budżetu na rok 2021, nie znalazł odzwierciedlenia w konstruowanym wówczas przez służby prezydenta budżecie. Przy przygotowaniu budżetu na obecny rok było już lepiej. Radni znaleźli w nim swoje propozycje.

Podsumowania i dyplomy

Fundacja Wolności zestawiła również ilość głosowań i posiedzeń komisji. W Białej Podlaskiej, spośród 4 weryfikowanych rad, odbyło się najmniej sesji, bo 33. Komisji odbyło się 111, a liczba głosowań na sesjach wyniosła dotąd 432. Rada miasta Biała Podlaska w tym rankingu uplasowała się najniżej wśród czterech miast – powiatów, w każdej z powyższych danych.

Twórcy zestawienia po analizie danych postanowili przyznać wyróżniającym się radnym symboliczne dyplomy „Sumiennych radnych”, za pracę w samorządzie. „Otrzymali je radni posiadający najlepsze wyniki w dwóch spośród trzech kategorii: największa frekwencja w głosowaniach, obecność na sesjach oraz na posiedzeniach komisji.”

Wśród radnych bialskich, „sumiennymi” zostali: Bogusław Broniewicz, Franciszek Ostrowski, Jan Jakubiec za 100 proc. frekwencji w udziale w głosowaniach na sesjach rady miasta i 100 proc. obecności na sesjach.

Bogusław Broniewicz – przewodniczący rady miasta w Białej Podlaskiej

Każdy ma swoja metodologię. Ta na pewno nie odzwierciedla całościowej pracy radnych. Nie uwzględnia zaangażowania radnych w dyskusje, zaangażowania w pracę nad przełożonymi projektami uchwał. Powiedzmy, że pokazuje z grubsza jej działalność.

Problemem bialskiej rady jest moim zdaniem to, że komisje zwołuje się tylko po to, by radni opiniowali przedkładane im projekty uchwał. Nie ma w nich pracy organicznej, podczas której radni danej komisji pochylaliby się nad problemami mieszkańców, by wypracować sposób ich rozwiązania. Tam powinny odbywać się dyskusje z gośćmi, mieszkańcami.

Obecność na posiedzeniach nie wyczerpuje powinności radnych. To wbrew pozorom absorbująca praca, jeśli radny poważnie podchodzi do swoich zadań i pracuje na dokumentach i przepisach, żeby mieć świadomość, jak ważne decyzje dla mieszkańców podejmuje.

Mimo wszystko widzę progres w działalności rady w tej kadencji, wypracowywany jest z mozołem, ale jest.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama