Piosenka "Żywy mur", jak tłumaczą autorzy, to przede wszystkim ukłon w stronę funkcjonariuszy straży granicznej i żołnierzy, którzy w obliczu kryzysu migracyjnego i uchodźczego strzegli granic naszego państwa. Utwór i teledysk przedstawiają służbę na granicy. W piosence mocno zaznaczone są również odniesienia do historii polskich formacji granicznych, a teraźniejszość przeplata się z historią.
Za tekst do piosenki „Żywy mur” odpowiada Norbert "Smoła" Smoliński, za muzykę Norbert "Smoła" Smoliński i Łukasz Bożek.
– Inspiracją do tekstu była historyczna odezwa ks. biskupa Władysława Bandurskiego do żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w siódmą rocznicę powołania KOP w 1931 roku. Biskup użył w niej w stosunku do żołnierzy określenia „żywy mur”. Odezwa miała na celu wyrażenie uznania za codzienną nieprzerwaną służbę na granicy. Murem tym byli wówczas żołnierze KOP, dziś są nimi funkcjonariusze Straży Granicznej oraz wspierające ich służby – tłumaczy por. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta Nadbużanskiego Oddziału Straży Granicznej.
Dodaje, że teledysk, w nawiązaniu do odezwy biskupa Bandurskiego, ma podnosić morale i inspirować współczesnych obrońców granic. – Przeznaczeniem tekstu jest ukazanie najważniejszego obowiązku obrony Ojczyzny, gotowości do poświecenia w imię wyższych wartości takich jak honor i tradycja. Uosobieniem pokreślonych w tekście wartości są ukazani w teledysku funkcjonariusze SG, policji i żołnierze Sił Zbrojnych RP, którzy codziennie z pełnym zaangażowaniem pełnią służbę na rzecz bezpieczeństwa Polski i jej obywateli – podkreśla Sienicki.
Projekt „Żywy mur” powstał we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Lubelskim Oddziałem Telewizji Polskiej oraz Filharmonią Lubelską. Utwór, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod kierownictwem ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego, wykonuje Norbert „Smoła” Smoliński i Zespół „Szaniec” oraz Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej w Lublinie.
Czytaj także: Młodzi Polacy chcą iść w kamasze. Gdzie zgłosić się do armii?
Drogi i pola zniszczone przez wojsko. Radni dyskutują o apelu do rządu
Napisz komentarz
Komentarze