Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 05:05
Reklama
Reklama

Oto nasi reprezentanci na ogólnopolski festiwal w Kazimierzu Dolnym

Za nami wojewódzkie eliminacje do 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Reprezentanci naszego regionu poradzili sobie w nich świetnie! Część z nich pojedzie do Kazimierza, a część wystąpi w innych ogólnopolskich festiwalach m.in. w „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej. Wszystkim gratulujemy!
Oto nasi reprezentanci na ogólnopolski festiwal w Kazimierzu Dolnym
Zespół "Sokotuchy" znalazł się w gronie artystów, którzy awansowali do 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Źródło: Sokotuchy/Facebook

W ubiegłą niedzielę 29 maja odbył się wojewódzki etap eliminacji do 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Gospodarzem wydarzenia było Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

W tym etapie powiat bialski miał czterech reprezentantów. Byli  to: zespół „Kalina” z Łózek, zespół „Sokotuchy”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej, zespół „Jutrzenka”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, zespół „Leśnianki”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Leśnej Podlaskiej oraz Zdzisław Marczuk z uczennicą Anielą Juszkiewicz.

Z kolei powiat parczewski reprezentował Zespół Ludowy „Jabłoneczka”, działający przy Szkole Podstawowej im. SGO „Polesie” w Jabłoniu. Skład zespołu: Marzena Zieńczuk (wicedyrektor szkoły) oraz uczennice Faustyna Kucyk, Anna Pawłowska, Julia Derlukiewicz i Alicja Jabłońska.

Jury obradowało w składzie: prof. Jan Adamowski – folklorysta, antropolog kultury, dr Janina Biegalska – folklorysta oraz Karolina Sar – muzykolog, instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny.

Czytaj też: Zespół "Leśne Echo" z Zaścianek obchodził w niedzielę 15-lecie istnienia

Jak się okazuje, reprezentanci naszego regionu poradzili sobie świetnie w eliminacjach wojewódzkich.

Ostatecznie, do 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zakwalifikowani zostali z powiatu bialskiego: w kategorii zespół śpiewaczy – „Sokotuchy” z Białej Podlaskiej oraz „Leśnianki” z Leśnej Podlaskiej, a także Zdzisław Marczuk z uczennicą Anielą Juszkiewicz z Zakalinek w kategorii mistrz-uczeń. W tej drugiej kategorii zaprezentują się w Kazimierzu Dolnym również reprezentantki powiatu parczewskiego, czyli zespół „Jabłoneczka”.

Dodatkowo komisja konkursowa zadecydowała, że podczas 56. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej wystąpi Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Łózek, a „Sokotuchy” zaprezentują się podczas Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas 56. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej wystąpi Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Łózek. Fot. GCK Drelów

Wyróżnienie podczas przeglądu w Lublinie zdobył natomiast Zespół „Jutrzenka” z Rogoźnicy. 

Przypomnijmy, 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 23-26 czerwca. Celem festiwalu jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego stroju, muzykowania i śpiewu ludowego, zaś repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Natomiast „Sabałowe Bajania” to ogólnopolski festiwal folkloru polskiego, konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków, odbywający się corocznie od 1967 roku w sierpniu w Bukowinie Tatrzańskiej. 

Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. Jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru ocenia wykonawców, kultywujących tradycje ludowe Polski. W tym roku „Sabałowe Bajania” odbędą się w dniach 10-14 sierpnia.

Czytaj także: To był kiermasz z sękaczem w roli głównej. Zobaczcie, jak było w niedzielę w Łomazach

Wyśpiewali nagrody w XVII Powiatowych Prezentacjach Wokalnych


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama