W ubiegłą niedzielę 29 maja odbył się wojewódzki etap eliminacji do 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Gospodarzem wydarzenia było Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.
W tym etapie powiat bialski miał czterech reprezentantów. Byli to: zespół „Kalina” z Łózek, zespół „Sokotuchy”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej, zespół „Jutrzenka”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, zespół „Leśnianki”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Leśnej Podlaskiej oraz Zdzisław Marczuk z uczennicą Anielą Juszkiewicz.
Z kolei powiat parczewski reprezentował Zespół Ludowy „Jabłoneczka”, działający przy Szkole Podstawowej im. SGO „Polesie” w Jabłoniu. Skład zespołu: Marzena Zieńczuk (wicedyrektor szkoły) oraz uczennice Faustyna Kucyk, Anna Pawłowska, Julia Derlukiewicz i Alicja Jabłońska.
Jury obradowało w składzie: prof. Jan Adamowski – folklorysta, antropolog kultury, dr Janina Biegalska – folklorysta oraz Karolina Sar – muzykolog, instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny.
Czytaj też: Zespół "Leśne Echo" z Zaścianek obchodził w niedzielę 15-lecie istnienia
Jak się okazuje, reprezentanci naszego regionu poradzili sobie świetnie w eliminacjach wojewódzkich.
Ostatecznie, do 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zakwalifikowani zostali z powiatu bialskiego: w kategorii zespół śpiewaczy – „Sokotuchy” z Białej Podlaskiej oraz „Leśnianki” z Leśnej Podlaskiej, a także Zdzisław Marczuk z uczennicą Anielą Juszkiewicz z Zakalinek w kategorii mistrz-uczeń. W tej drugiej kategorii zaprezentują się w Kazimierzu Dolnym również reprezentantki powiatu parczewskiego, czyli zespół „Jabłoneczka”.
Dodatkowo komisja konkursowa zadecydowała, że podczas 56. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej wystąpi Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Łózek, a „Sokotuchy” zaprezentują się podczas Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wyróżnienie podczas przeglądu w Lublinie zdobył natomiast Zespół „Jutrzenka” z Rogoźnicy.
Przypomnijmy, 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 23-26 czerwca. Celem festiwalu jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego stroju, muzykowania i śpiewu ludowego, zaś repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.
Natomiast „Sabałowe Bajania” to ogólnopolski festiwal folkloru polskiego, konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków, odbywający się corocznie od 1967 roku w sierpniu w Bukowinie Tatrzańskiej.
Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. Jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru ocenia wykonawców, kultywujących tradycje ludowe Polski. W tym roku „Sabałowe Bajania” odbędą się w dniach 10-14 sierpnia.
Czytaj także: To był kiermasz z sękaczem w roli głównej. Zobaczcie, jak było w niedzielę w Łomazach
Wyśpiewali nagrody w XVII Powiatowych Prezentacjach Wokalnych
Napisz komentarz
Komentarze