To ważny dzień w historii Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. W dniu 28 lipca odbyły się specjalne uroczystości związane z 55-leciem placówki. Data zbiegła się też z rocznicą śmierci pisarza.Zaprezentowano nową wystawę dotyczącą jego podróży.
– Kiedy muzeum rozpoczynało funkcjonowanie, ekspozycje obejmowały zaledwie jedną salę. W tej chwili mamy dziewięć sal muzealnych, praktycznie cały parter. Na bieżąco proponujemy nowe wystawy i wernisaże - mówi Krzysztof Bruczuk, dyrektor muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie. Tutaj znajdują się pamiątki związane z pisarzem i jego rodziną. Są na przykład sale poświęcone Kajetanowi Kraszewskiemu (brat J.I Kraszewskiego).
Kraszewski był ważną postacią kultury 19-wiecznej. – To ważny pisarz, a czasami dość po macoszemu był traktowany przez szkoły i uczelnie. Nie poświęcono jemu zbyt wiele miejsca, przez co mógł być traktowany jako pisarz drugorzędny. A jest to postać na tyle ciekawa, że warto popularyzować jego działalność – dodaje Przybysławska
Muzeum w ostatnich dniach podpisało umowę z marszałkiem Województwa Lubelskiego na realizację remontu dworku, który będzie polegał na odnowieniu elewacji, osuszeniu fundamentów i poprawie wyglądu bram wyjazdowych. Po zakończeniu projektu muzeum będzie w pełni odrestaurowane.
Scenariusz wystawy w ramach obchodów 55-lecia muzeum oparto o dwutomowy utwór "Kartki z podróży 1858-1868", które stanowi jedno z najwybitniejszych i najdojrzalszych artystycznie dziewiętnastowiecznych dzieł podróżopisarstwa polskiego, poświęconego tematyce grand tour.
Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Słowa" od 8 sierpnia.
Maciej Maciejuk
Napisz komentarz
Komentarze